۱۲ آبان ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۵۶
کد خبرنگار: 2154
کد خبر: 84527942
۰ نفر

برچسب‌ها

اعلام حالت فوق العاده در اتیوپی

تهران – ایرنا – دولت اتیوپی به دنبال تهدید به عمل آمده از سوی جبهه آزادیبخش تیگرای مبنی بر پیشروی به سوی آدیس آبابا پایتخت اتیوپی در سراسر کشور اعلام حالت فوق العاده کرد.

به گزارش روز چهارشنبه تارنمای شبکه تلویزیونی الجزیره ، مقامات اتیوپی از ساکنان پایتخت خواستند تا برای دفاع مسلحانه از محله های مسکونی خود آمادگی داشته باشند.

این در حالی است که آمریکا از هموطنان خود در اتیوپی خواست تا آماده ترک این کشور باشند.

اعلام حالت فوق العاده از سوی هیات دولت اتیوپی پس از آن صورت گرفت که جبهه آزادیبخش تیگرای بر دو شهر اصلی در استان أمهره واقع در شمال کشور را به تصرف خود درآورد و هم اکنون همچنان که رسانه های گروهی رسمی خاطرنشان کردند، به نظر می رسد نیروهای این جبهه در حال پیشروی به سمت پایتخت هستند.

آبی احمد نخست وزیر اتیوپی دوشنبه در حضور مقامات دولتی طی یک اظهارنظر تلویزیونی بر ادامه  جنگ تا تحقق یافتن پیروی در این نبرد تاکید کرد که یک سال است در شمال کشور جریان دارد.

او تاکید کرد: ما با تمام قدرت با آنها مقابله خواهیم کرد. چالش های بسیاری وجود دارد اما ما به طور حتم به یک پیروزی فراگیر دست خواهیم یافت.

این در حالی است که شورشیان تیگرای مدعی شدند که بر یک شهر راهبردی دیگر نیز مستولی شده اند.

از سوی دیگر اهالی کومبولشا در شمال اتیوپی از شدت گرفتن نبرد در حومه این شهر راهبردی میان نیروهای اتیوپی و جبهه آزادیبخش ملت تیگرای سخن به میان آوردند .

کومبولشا و دیسی واقع در مجاورت أمهره در جنوب تیگرای دو شهر راهبردی هستند و در فاصله تقریبا ۴۰۰ کیلومتری شمال آدیس آبابا پایتخت اتیوپی واقع شده اند.

در واقع به اثبات رسیدن تسلط نیروهای جبهه مزبور بر کومبولشا به عنوان یک مرحله اصلی جدید در نبرد استمرار یافته ظرف یک سال گذشته به شمار می رود.

بر اساس این گزارش ، تماس ها در بخش عمده ای در شمال اتیوپی قطع شده است و رسیدن خبرنگاران به آن منطقه محدود شده است و به همین دلیل حصول اطمینان در مورد اطلاعات به دست آمده از سوی دو طرف درگیر در نبرد تقریبا ناممکن شده است.

مقامات اتیوپی جبهه آزادیبخش ملت تیگرای را به اعدام بیش از صد نوجوان از اهالی کومبولشا متهم کردند بدون آنکه توضیحات بیشتری در این خصوص ارائه دهند. این جبهه به تلاش های صورت گرفته از سوی خبرگزاری فرانسه جهت برقراری تماس با آن تا کنون پاسخی نداده است.

درگیری در تیگرای که از نوامبر ۲۰۲۰ آغاز شد از ماه ژوئن گذشته بار دیگر از سرگرفته شد . این در حالی است که آبی احمد ارتش را به منطقه تیگرای به منظور سرنگون کردن جبهه یاد شده گسیل داشت که حاکمیت بر امور در این منطقه را برعهده دارد.

آدیس آبابا به عنوان پایتخت دومین کشور بزرگ آفریقا از نظر شمار جمعیت مرکز دیپلماتیک منطقه ای به شمار می رود و مقر اتحادیه آفریقا و کمیساریای عالی اقتصادی سازمان ملل در آفریقا را در خود جای داده است.

آدیس آبابا همچنین مرکز خطوط هواپیمایی مسافربری برای انتقال مسافران به کشورهای آفریقا ، آمریکای شمالی ، آسیا و خاورمیانه به شمار می رود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha