سالانه ۳۰میلیون تن به ظرفیت بندر شهید رجایی اضافه می شود

بندرعباس - ایرنا- مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: پروژه توسعه اسکله های نفتی بندر شهید رجایی با روند خوبی در حال اجرا است و پیش‌بینی می‌شود با تکمیل سه پست اسکله، در مجموع ۳۰ میلیون تن به ظرفیت سالانه این بندر اضافه شود.

به گزارش ایرنا، علیرضا محمدی کرجی‌ران عصر سه شنبه در جریان بازدید اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای نخستین بار در کشور، ساخت و تجهیز اسکله های نفتی با استفاده از توان داخلی صورت است، افزود: آماده‌سازی سه پست اسکله نفتی و آماده سازی یک خط لوله انتقال و یک دستگاه بازوی بارگیری در تیر ماه سال ۱۴۰۰ صورت گرفت و برای تکمیل خطوط انتقال و نصب باقیمانده بازوهای بارگیری و سازه استقرار، تا پایان سال جاری برنامه‌ریزی شده است.

وی ادامه داد: ساختمان مرجع دریایی بندر شهید رجایی با بیش از ۷۹ درصد پیشرفت فیزیکی مطابق با برنامه زمان بندی درحال احداث است که عملیات ساخت این برج با ۶۲,۲ متر ارتفاع و دو دستگاه آسانسور پرسرعت، که قادر است برج را در ۲۸ ثانیه طی کند، بر اساس برنامه زمان‌بندی تحت نظارت مستقیم واحد مهندسی و عمران اداره کل و اداره HSE بندر شهید رجایی درحال ساخت است.

مدیرکل و مدیرمنطقه ویژه اقتصادی بندر شهیدرجایی با بیان اینکه مرکز هماهنگی جستجو و نجات دریایی بندر شهید رجایی (VTS) از حساس‌ترین و پرترافیک‌ترین مراکز دریایی کشور است، پیش‌بینی کرد: با اتخاذ تدابیر مهندسی این پروژه در اسفند ۱۴۰۰ اتمام و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

محمدی کرجی ران  تصریح کرد: مرکز هماهنگی جستجو و نجات دریایی استان هرمزگان بیش از ۶۰ درصد از عملیات‌های جست‌وجو ونجات دریایی و شرایط استقرار را در پهنه‌های آبی و حاکمیتی جمهوری اسلامی ایران به خود اختصاص داده است.

اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به منظور ارزیابی روند پیشرفت پروژه‌های بزرگ ملی در بندر کانتینری شهیدرجایی ، اسکله نخل نا خدا و اتخاذ تدابیر مانع‌زدایی برای طرح‌های توسعه‌ای، به بندر عباس سفر کرده‌اند، با همراهی مدیرعامل و اعضای هیات عامل سازمان بنادر، از سه پست اسکله نفتی بندر خلیج فارس دیدن کردند.

بر پایه این گزارش، در ادامه روند اجرایی پروژه مرحله سوم طرح توسعه مجتمع بندری شهیدرجایی، پست دوم اسکله کانتینری متناسب با شناور طرح تا متراژ ۹۰۰ متر شامل اجرای عملیات بتن ریزی عرشه اسکله، تکمیل عملیات لایروبی پای اسکله و حوضچه، نصب ملحقات اسکله با پیشرفت فیزیکی ۹۴ درصد و همچنین اراضی متناظر در پسکرانه به مساحت ۴۴ هکتار شامل تکمیل عملیات بلوک چینی محوطه و نیز تکمیل عملیات اجرای ساختمان‌ها و تاسیسات مرتبط با محدوده پروژه با پیشرفت فیزیکی ۸۰، مجموعه اقداماتی است که تا پایان سال ۱۴۰۰ مدنظر قرار می گیرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha