بزرگترین مشکل هنرمندان تجسمی مشهد نداشتن مکان ثابت است

مشهد- ایرنا- رییس انجمن هنرهای تجسمی خراسان رضوی گفت: بزرگترین مشکل هنرمندان هنرهای تجسمی شهر مشهد نداشتن مکانی ثابت برای برگزاری نشستها، گفت و گوها، ارایه کارها و در واقع محلی برای دیده شدن توسط مردم و مسوولان است.

لاله خرازیان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مشهد حدود ۱۰۰ هنرمند هنرهای تجسمی دارد اما اکثر آنان به دلیل عدم حمایت لازم مسوولان به تهران کوچ کرده اند.

وی اضافه کرد: امکانات و مجموع عوامل انگیزه بخش برای هنرمندان تجسمی در مشهد فراهم نیست تا زمینه برای دیده شدن آنان در سطح شهر، استان یا کشور باشد و اگر هنرمندی سراغ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نرود دیده نمی شود در حالی که صدور کارت شناسایی توسط انجمن ها یا معرفی آنان از طریق دستگاه های اجرایی و همچنین محلی ثابت برای اجتماع و حضور هنرمندان می تواند آنان را به جامعه معرفی و به لحاظ حرفه ای کمکشان کند.

رییس انجمن هنرهای تجسمی خراسان رضوی گفت: انجمنها و تشکلها پل ارتباطی بین بدنه دستگاه های اجرایی یا سازمانها و نهادهای مرتبط با فرهنگ و هنر با هنرمندان هستند و تاکنون نیز انجمن هنرهای تجسمی خراسان رضوی توانسته پیشکسوتان هنرهای تجسمی در استان را شناسایی کند و بانک اطلاعاتی از هنرمندان گذشته تا حال این منطقه را تهیه و آرشیوی از آثار آنان شکل دهد.

خرازیان افزود: این انجمن موفق به دسته بندی هنرمندان تجسمی و صدور کارت شناسایی برای آنها شده و درخواست خود را مبنی بر راه اندازی نمایشگاهی از آثار درگذشتگان و پیشکسوتان هنرهای تجسمی استان اعلام کرده تا در این زمینه ارتباطی بین نسل جدید و نسل قدیم به وجود آید.

وی ادامه داد: زنده کردن هنر در مشهد یا خراسان رضوی نیازمند حمایت مالی از سوی سازمانهاست، هرچند نگارخانه های متعددی از سوی بخش خصوصی در مشهد ایجاد شده و با هنرمندان ارتباط گرفته اند اما آن چه بستر شناساندن هنرمندان برجسته را به جامعه معرفی می کند یک نهاد متولی و برگزاری همایشها، برنامه ها و اجتماعات هنرمندی است.

رییس انجمن هنرهای تجسمی خراسان رضوی گفت: پیشنهاد داده بودیم که در مجتمع فرهنگی – هنری امام رضا(ع) محلی برای پیشکسوتان هنر ایجاد شود تا ساعتی را دور هم جمع شوند و بتوان زمینه بهره گیری از آنان برای پویایی هنر را فراهم کرد اما این میسر نشد.

خرازیان افزود: مجتمع فرهنگی – هنری امام رضا(ع) که یکی از بزرگترین مجتمع ها در مشهد است تقریبا نیمه تعطیل است و عمده انجمنهای هنری در آن فعالیتی ندارند و در اتاق انجمن هنرهای تجسمی نیز در این مجتمع فقط برای واگذاری کارت به هنرمندان باز است و فعالیت دیگری ندارد.

وی اضافه کرد: نگارخانه شهر در میدان شهدا قرار بود محلی رایگان برای ارایه آثار هنرمندان تجسمی باشد اما اکنون غیرفعال شده و حتی تابلوی آن را نیز برداشته اند که  درصدد رایزنی با اعضای شورای شهر مشهد هستیم تا بلکه این نگارخانه دوباره گشایش یابد.

رییس انجمن هنرهای تجسمی خراسان رضوی گفت: نگارخانه های بخش خصوصی به تعداد کافی در شهر وجود دارد و هم اینک با وجود شرایط خاص کرونایی کمابیش فعال هستند اما مشکل اساسی نیمی از این نگارخانه ها، شرایط نامناسب مکانی آنهاست زیرا فضای استانداردی برای هنرمندان تجسمی ندارد.

خرازیان افزود: یکی دیگر از معضلات هنرمندان هنرهای تجسمی شهر مشهد نبود دانشکده دولتی در حوزه هنرهاست و شهرهایی مانند تهران و اصفهان اگر در زمینه هنرهای تجسمی موفق هستند بیشتر موفقیت خود را مرهون دانشگاه های هنری و دانشجویان فعال آنها هستند.

وی اضافه کرد: رشته های هنری به صورت جسته و گریخته در دانشگاه فردوسی یا دانشگاه آزاد یا جهاد دانشگاهی مشهد فعال است و دانشجویان رشته نقاشی از نمایشگاه های هنرمندان تجسمی استقبال می کنند، دفاتر گرافیکی متعددی در مشهد برای جذب کارآموزان هنر نیز فعال است اما این میزان فعالیت جوابگوی نیاز هنرمندان تجسمی برای داشتن یک فضای باز و زنده و فعال هنری در حد شهرهایی مانند تهران و اصفهان نیست.

رییس انجمن هنرهای تجسمی خراسان رضوی گفت: در خراسان رضوی تنها شهرستان نیشابور دانشگاه سراسری در حوزه هنر دارد و برای حمایت از فرزندان باهوش و هنرمند و با استعداد مشهدی و جلوگیری از کوچ آنان به شهرهای دیگر یا کنار گذاشتن تحصیل در این بخش لازم است دانشکده سراسری هنر در مشهد ایجاد شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha