یک خط اعتباری مشخص برای حوزه اشتغال تعریف شود

تهران- ایرنا- یک فعال بازار کار و کارگری پیشنهاد کرد که با توجه به ناکافی بودن درآمدهای دولت و تنگنای مالی بانک‌ها، خط اعتباری مشخصی برای سیاست‌گذاری در حوزه اشتغال تعریف شود.

به گزارش ایرنا، زیست‌بوم اشتغال کشور با تاکید بر ایجاد یک میلیون اشتغال در نخستین جلسه شورای عالی اشتغال دولت سیزدهم در هفتم آبان ماه امسال کلید خورد. طبق این زیست بوم، ۲ الزام در زمینه تکنیک‌ها و روش‌های ایجاد اشتغال و ایجاد و هماهنگی در سطح کلان برای عملیاتی شدن ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های کشور در راستای اشتغال آفرینی مورد تاکید قرار گرفت.

جامعه مورد هدف این زیست‌بوم اشتغال، ۲ گروه افراد «بیکار» و افراد «فاقد شغل شایسته» هستند. در این زیست بوم تلاش شده تا برای افراد بیکار شغل ایجاد و وضعیت شغلی افراد فاقد شغل شایسته را نیز بهبود بخشیده شود.

نهادهای مختلفی در حوزه ایجاد اشتغال مسوول هستند که در این بین وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی به عنوان دبیر شورای عالی اشتغال کشور متولی برنامه‌ریزی در عرصه اشتغال است.

در همین پیوند، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی از ایجاد یک‌هزار و ۸۵۰ فرصت شغلی تا پایان ۱۴۰۱ با همکاری بخش خصوصی خبر داد و تاکید کرد که همدلی، هماهنگی و نگاه مشترک بین دستگاه ها  برای حل مشکل بیکاری موجب ایجاد هم افزایی در دولت می‌شود.

به گفته «حجت‌الله عبدالملکی»، یکی از زیرسیستم‌ها در زیست‌بوم اشتغال ملی جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با فضای کسب و کار است که در آن تقسیم وظایف برای دستگاه ها انجام شده است، به‌طور مثال مصوب شد وزارت امور اقتصادی و دارایی با همکاری وزارت تعاون و بقیه دستگاه‌ها در خصوص ۲۲ رسته پُر اشتغال که بیش از ۴۰ درصد اشتغال کشور را ایجاد می‌کنند، به‌طور ویژه موانع را شناسایی و رفع کنند و مقرر شد در مدت سه ماه گزارش را ارائه دهند.

بر اساس صحبت‌های وزیر کار، یکی از مصوبات در ارتباط با هدایت نقدینگی به سمت تولید و اشتغال است و بانک مرکزی با همکاری وزارت تعاون، ساز و کار تامین مالی اشتغال پایدار را جمع‌بندی و ابلاغ می‌کند.

«حمید حاج اسماعیلی» فعال بازار کار و کارگری روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در چندین گفت‌وگو اعلام کرد که یک میلیون و ۸۵۰ هزار نفر اشتغال در سال ۱۴۰۱ ایجاد می‌شود که البته این مقدار شغل خالص نیست.

وی با اشاره به شرایط سخت تحریمی و کسری بودجه در دولت، گفت: دولت درآمد کافی ندارد و در مضیقه مالی است؛ بانک‌ها هم مشکلات عدیده ای دارند و از این رو، نیاز است تا خط اعتباری مشخصی بین دولت و بانک‌ها برای سیاست‌گذاری در حوزه اشتغال تعریف شود.

حاج اسماعیلی با اشاره به اینکه باید رسته‌های شغلی مشخص و اعلام شود، گفت: اکنون به خاطر کرونا یک میلیون شغل از دست داده‌ایم که به خاطر تدابیر انجام شده در سرعت بخشیدن به واکسیناسیون، بسیاری از مشاغل در بخش‌های مختلف به‌ویژه در بخش خدمات به چرخه رونق برمی‌گردد.

وی ابراز امیدواری کرد که دولت با پشتکاری که دارد، شرایط کسب و کار را رونق داده و با همین فضا بتواند ظرفیت های اشتغال را ایجاد کند.

این فعال بازار کار و کارگری به راهکارهای تسریع در ایجاد اشتغال اشاره کرد و بیان‌داشت: دولت با ایجاد ثبات در عرصه اقتصادی و اجرای سیاست‌های پولی و مالی و کاهش تورم می‌تواند به رونق اشتغال کمک شایانی کند.

وی با بیان اینکه باید بازار و ایجاد اشتغال را به سمت توسعه و مشارکت بخش خصوصی ترغیب کرد، افزود: دولت باید مشوق‌های حمایتی را در این زمینه فراهم کند، از این رو فقط صرف صدور مجوز کافی نیست، بلکه به تامین زیرساخت‌ها و گردش نقدینگی از سوی بانک‌ها و رقابت تولیدکنندگان نیازمندیم.

این فعال بازار کار و کارگری ادامه‌داد: دولت باید حمایت‌ها را توسعه دهد تا کالاها با هزینه تمام شده پایین بتوانند در بازار به رقابت بپردازند، هچنین باید دولت مشوق‌های دیگری را ارائه کند تا بازار تحریک شود.

حاج اسماعیلی با اشاره به احیای کسب و کارهای آسیب دیده، تاکید کرد: باید از این کسب و کارها حمایت شود و برای رونق فروش و بازاریابی، تحریک تقاضا در بازار انجام شود و قدرت مالی مردم افزایش یابد.

وی اضافه‌کرد: دولت همچنین می‌تواند با سیاست‌ها و برنامه‌های مختلف از کارفرمایان و کارگران حمایت کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha