تشکیل پرونده قضایی برای ۱۲۴ واحد متخلف فروش سموم تقلبی 

تهران- ایرنا- رییس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: در راستای اجرای مانور ضربتی مبارزه با سموم و آفت‌کش‌های تقلبی تاکنون ۱۲۴ پرونده قضایی تشکیل شده است.

به گزارش ایرنا، «کیخسرو چنگلوایی» روز سه‌شنبه در نشست خبری خود درباره مانور مبارزه با آفت‌کش های تقلبی و غیرمجاز افزود: برخورد ضربتی مبارزه با آفت‌کش های تقلبی و غیرمجاز طی ۳ روز اخیر کلید خورد و امروز روز پایانی این طرح است.

رییس سازمان حفظ نباتات کشور اظهارداشت: اکنون در این طرح  ۳۱۱ تیم با حضور یک هزار و ۷۳۸ نفر فعالیت دارند که از یک هزار و ۵۷۹ فروشگاه بازدید شد.

وی تصریح کرد: این مانور برای سالم سازی محیط، حفظ حقوق کشاورزان، کمک به سلامت شبکه توزیع، توقیف آفت‌کش های تقلبی، غیرمجاز و قاچاق و جلوگیری از احتکار و عدم توزیع برخی سموم با هدف گران فروشی اجرا شده است.

چنگلوایی گفت: تاکنون حدود ۱۲۴ پرونده تخلف در واحدها و فروشگاه های مجاز تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه میزان سموم جمع آوری شده تقلبی پس از جمع بندی طی روزهای آتی اعلام می شود، افزود: این مانور ضربتی قبل از پایان سال ۱۴۰۰ دوباره اجرا می شود.

تاکنون یک گرم موز از سومالی وارد نشده است 

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور درباره انتشار کلیپ ورود موز آلوده به کشور در فضای مجازی در پاسخ به ایرنا گفت: این کلیپ مربوط به کشور فرانسه بوده و ارتباطی به ایران ندارد.

وی اظهارداشت: امسال حتی یک گرم موز از سومالی وارد ایران نشده است.

چنگلوایی با تاکید بر اینکه قرنطینه محصولات کشاورزی ایران جز سختگیرانه‌ترین قرنطینه ها در دنیاست، اضافه کرد: تمامی موز ورودی به کشور از لحاظ میزان واردات و کشور مبدا ثبت شده است و چنین چیزی صحت ندارد.

دریافت مجوز دو هزار و ۴۵۸ فروشگاه عرضه سم در سال جاری 

رییس سازمان حفظ نباتات کشور با اشاره به اینکه علاوه بر تامین آفت کش ها، نظارت بر کیفیت آنها نیز بسیار مهم و از اولویت‌های سازمان حفظ نباتات است، گفت: تمام سموم وارداتی به کشور در هفت آزمایشگاه تخصصی مورد بررسی و نمونه برداری قرار می گیرند، ضمن اینکه اکیپ های نظارتی نیز در استان ها بر روند توزیع این سموم نظارت دارند.

وی اضافه کرد: در شش ماهه امسال چهار هزار و ۴۴۳ مورد بازرسی از مراکز عرضه سموم انجام شده که در این طرح ۲۱ هزار و ۶۲۸ فروشگاه و مرکز عرضه مورد بازدید قرار گرفتند.

چنگلوایی تصریح کرد: تعیین تکلیف فروشگاه های غیر مجاز عرضه کننده سموم در سال های گذشته در دستور کار قرار گرفته بود و تا پایان سال گذشته دو هزار و ۹۰۷ فروشگاه غیر مجاز سموم در کشور وجود داشت که از ابتدای امسال با اقدامات صورت گرفته، دو هزار و ۴۵۸ فروشگاه مجوز گرفته و در حال فعالیت هستند.

ایران آمادگی مبارزه با هجوم ملخ صحرایی را دارد

رییس سازمان حفظ نباتات کشور درباره تمهیدات صورت گرفته برای مقابله با  آفت ملخ صحرایی گفت: ملخ صحرایی مخرب ترین آفت محصولات کشاورزی است که سابقه دیرینه ای در ایجاد خسارت به بخش کشاورزی دارد.

وی با بیان اینکه در شرایط طغیانی ملخ صحرایی به ۶۶ کشور دنیا حمله و ۱۰ درصد اراضی جهان را در بر گرفته و به ۲۰ درصد اقتصاد کشاورزی دنیا خسارت وارد می کند، افزود: کشور ما از سال ۹۷ با هجوم این ملخ که از هندوستان، پاکستان و شاخ آفریقا وارد ایران می شود، روبرو شده است.

چنگلوایی با اشاره به اینکه در سال ۹۸، حدود ۴۰۰هزار هکتار مبارزه با آفت ملخ صحرایی در کشور صورت گرفت، اظهار داشت: با تدابیر انجام شده خسارتی به محصولات کشاورزی وارد نشد اما اگر مبارزه با این آفت انجام نمی شد  فقط در محصولی مانند گندم روزانه ۱۱.۵ میلیارد تومان خسارت وارد می شد که رقم قابل توجهی است.

وی با اشاره به اینکه پیش بینی می شد امسال با توجه به شرایط خشکسالی با هجوم این آفت روبرو شویم، تصریح کرد: با توجه به کانون کوبی های صورت گرفته سطح مبارزه در سال جاری به ۱۹ هزار هکتار رسید.

رییس سازمان حفظ نباتات کشور پیش بینی کرد: احتمال می رود در دو مرحله  آذرماه و حدود بهمن ماه شاهد هجوم این ملخ ها باشیم و شاید هم چنین اتفاقی رخ ندهد اما در هر صورت ما آمادگی لازم برای مدیریت این آفت را داریم و سم و انواع سمپاش به اندازه کافی تدارک دیده شده است.

وی اضافه کرد: همچنین اعتباری با رقم ۸۰ میلیارد تومان تدارک دیده شده و تاکنون ۱۰ میلیارد تومان آن را سازمان حفظ نباتات دریافت کرده است.

مصرف سموم گیاهی کشور  ۳۵ هزارتن است

چنگلوایی با اشاره به اینکه سالانه به طور متوسط در دنیا ۳۵ درصد محصولات کشاورزی دنیا معادل ۵۲۵ میلیارد دلار بر اثر عوامل زیان رسان گیاهی از بین می روند، گفت: در کشور ما در صورتی که مبارزه با این عوامل صورت نگیرد، ۳۵ درصد محصولات کشاورزی که معادل ۴۰ میلیون تن و ۹۶ هزار میلیارد تومان است، از بین خواهد رفت.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۲۱ میلیون هکتار سطح مبارزه با آفات و بیماری های گیاهی و علف هرز انجام شده است، اظهارداشت: برای این میزان مبارزه معادل ۳۵ هزار تن سم استفاده شده است.

رییس سازمان حفظ نباتات کشور با تاکید بر اینکه در تامین سموم مشکلی نداریم، افزود: تا پایان شهریور ۱۴۰۱ سموم مورد نیاز بخش کشاورزی تامین شده است.

حذف سموم پرخطر از سبد مصرفی آفت کش ها تا دو سال آینده

وی با اشاره به اینکه در چند سال اخیر ۱۰۰ قلم سم پرخطر از سبد مصرفی آفت کش ها حذف شده است، گفت: در سال ۷۵، ۲۹ درصد سموم موجود در سبد آفت کش های کشور پرخطر و ۲۱ درصد آن سموم کم خطر بودند که در سال ۹۲ میزان سموم پرخطر به ۹ درصد و سموم کم خطر به ۶۴ درصد رسید. اکنون نیز میزان سموم پرخطر پنج درصد و سموم کم خطر ۸۱ درصد و مابقی نیز سموم متوسط خطر است.

چنگلوایی با بیان اینکه برنامه ما حذف سموم پرخطر به طور کامل از سبد آفت کش های مصرفی است افزود: این اقدام در صورت جایگزینی سموم کم خطر حداکثر تا دو سال آینده انجام می شود.

معرفی ۱۲ قلم آفتکش بیولوژیک جدید بزودی

وی تصریح کرد: اکنون حدود ۱۰۲ واحد تولید مواد بیولوژیک و غیرشیمیایی در کشور وجود دارد که ۱۰ مورد آنها دانش بنیان هستند، ضمن اینکه ۴۲ قلم آفت کش بیولوژیک در کشور معرفی شده و ۱۲ قلم نیز بزودی معرفی می شود.

رییس سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه ۸۰ درصد سموم مورد نیاز کشور از داخل تولید و تامین می شود و ۲۰ درصد آن وارداتی است گفت: واردکنندگان باید نسبت به سموم وارداتی بی کیفیت و پرخطر پاسخگو باشند.

به گفته وی، سال گذشته ۴.۷ میلیون تن محصول کشاورزی به کشورهای هدف صادر شده که بیانگر تولید محصول سالم و مصرف سموم به میزان کافی در کشور است.

کاهش خسارت آفت سن گندم به یک سوم رسید

رییس سازمان حفظ نباتات کشور با اشاره به اینکه سال گذشته با وجود خشکسالی صورت گرفته پیش بینی می شد آسیب ناشی از آفت سن گندم افزایش یابد، اظهار داشت: به دلیل تامین سموم و مبارزه دقیق و به موقع نتایج بسیار خوبی در این زمینه گرفتیم و میزان مبارزه کاهش یافت به طوری که در سال زراعی ۹۵-۹۶، ۲۱۷ هزار تن گندم سن زده در کشور داشتیم که این رقم در سال زراعی ۹۶-۹۷ به ۸۳ هزار تن رسید اما در سال زراعی ۹۸-۹۹ با مقداری افزایش میزان گندم سن زده به ۹۸ هزار تن رسید اما در سال زراعی ۱۳۹۹ -۱۴۰۰ این رقم به ۳۷ هزار تن رسید که یک سوم سال ماقبل آن بوده است.

وی درباره افزایش قیمت سموم گفت: قیمت سموم تقریبا ۲.۷ افزایش یافته است و به هیچ عنوان دارای افزایش هفت برابری نیست.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha