چین: گزارش جدید آمریکا درباره منشاء کرونا کذب و سیاسی است

تهران- ایرنا- سخنگوی وزارت خارجه چین اظهار کرد گزارش‌ جدید دستگاه اطلاعاتی آمریکا در مورد منشا ویروس کرونا کذب ،مملو از دروغ، سیاسی و نامعتبر است.

به گزارش ایرنا،  وانگ ون بین روز سه شنبه در پکن در یک نشست خبری در پاسخ به پرسشی درباره انتشار نسخه جدید گزارش دفتر مدیر سازمان ملی اطلاعات ایالات متحده درباره منشاء ویروس کرونا گفت: در مرداد ماه یعنی زمانی که دستگاه‌های اطلاعاتی ایالات متحده خلاصه این گزارش را منتشر کردند، چین مخالفت قاطع خود با آن را اعلام کرد چون دروغ  بود ،حتی اگر هزار بار هم تکرار شود همچنان دروغ است فرقی نمی‌کند که این گزارش چند بار و در چند نسخه منتشر شود، ماهیت آن به عنوان یک گزارش سیاسی و کذب تغییری نخواهد کرد و همچنان بدون اعتبار است.

وی تاکید کرد: ردیابی منشاء ویروس کرونای جدید یک موضوع علمی جدی و پیچیده است و فقط باید توسط دانشمندان سراسر جهان مشخص شود؛ استفاده از سازمان‌های اطلاعاتی برای انجام این کار خود شاهدی قوی برای سیاسی سازی این مساله توسط آمریکا است ولی باز هم، دستگاه‌های اطلاعاتی ایالات متحده به کلاهبرداری و فریبکاری خود با انتشار این گزارش می‌بالند.

وانگ گفت: اخیراً بیش از ۸۰ کشور به وضوح مخالفت خود با سیاسی شدن موضوع ردیابی منشاء ویروس کرونا و حمایت خود از گزارش تحقیقاتی مشترک چین و سازمان بهداشت جهانی را با ارسال نامه به مدیرکل سازمان بهداشت جهانی و یا صدور بیانیه یا یادداشت اعلام کرده‌اند همچنین بیش از ۳۰۰ حزب، سازمان و اندیشکده در بیش از ۱۰۰ کشور و منطقه جهان بیانیه‌ای مشترک را علیه سیاسی شدن مساله منشا ویروس کرونا به دبیرخانه سازمان جهانی بهداشت ارسال کرده اند که می توان گفت این صدای جامعه جهانی برای تحقق عدالت است.

سخنگوی وزارت خارجه چین به آمریکا توصیه کرد بهتر است واشنگتن اکنون به جای مقصر خواندن دیگر کشورها، همه تلاش خود را روی همکاری داخلی و بین‌المللی برای مبارزه با همه‌گیری متمرکز کند.

او افزود آمریکا باید از تلاش برای ضربه زدن به اعتبار چین دست بردارد و به نگرانی های مشروع جامعه بین المللی پاسخ دهد و درهای آزمایشگاه پایگاه فورت دیتریک را به روی کارشناسان سازمان بهداشت جهانی باز کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha