تجاری‌سازی مرغ لاین در کشور با اجرای ۶ برنامه ملی

تهران- ایرنا- ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با توجه به عوائد و مزایای خوب تولید مرغ لاین در کشور، اقدام به تعریف ۶ برنامه ملی برای تجاری‌سازی مرغ لاین در کشور کرده است.

ایران یکی از معدود کشورهای دارای فناوری تولید مرغ لاین است، نژادی که می‌تواند تولیدات در حوزه مرغ را افزایش دهد و کشور را از این نظر خودکفا کند، بنابراین ارتقای تولید آن در اولویت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گرفته است.

مرغ لاین برای نخستین بار در سال ۱۳۵۶ در ایران مطرح شد و سال ۶۲ طرح ملی احداث مجتمع پرورش و اصلاح نژاد مرغ لاین تدوین و مورد تصویب قرار گرفت اما کم‌توجهی‌ها به این حوزه اجازه رشد و توسعه فناورانه درخور نداد و این نژاد چندان در چرخه تولید کشور مورد توجه قرار نگرفت.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه زیست‌فناوری با توجه به عوائد و مزایای خوب تولید این نژاد در کشور، اقدام به تعریف ۶ برنامه ملی برای تجاری‌سازی مرغ لاین در کشور کرده است.

توسعه لاین یکی از برنامه ها در این زمینه است، این برنامه ملی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با «شناسایی فرصت‌ها»، «مقایسه عملکرد سویه‌ها»، «پرورش آرین با جیره رقیق شده و ضایعات گندم بوجاری»، «انعقاد تفاهم‌نامه ایجاد لاین پشتیبان با سازمان اتکا» و «راه‌اندازی کارخانه نوآوری دام و طیور» عملیاتی می شود.

سلامت و بهداشت طیور از دیگر برنامه هایی است که برای تحقق این برنامه ستاد در نظر دارد تا از تولید واکسن‌های مارک، سه گانه، نیوکاسل، گامبورو، سه گانه نیوکاسل، برونشیت و سندرم افت تخم پرندگان و واکسن کوریزا حمایت کند، همچنین تولید پروبیوتیک‌ها را نیز در دستور کار قرار داده است.

در بخش جیره و خوراک دام، تنوع بخشی به نهاده‌هایی چون ضایعات گندم بوجاری، پودرپر، فرآوری و تولید CSL و تولید مولتی آنزیم‌های مورد نیاز پروژه در اولویت قرار دارد تا با این کار خوراک مورد نیاز این حیوانات تامین شود.

در بخش آموزش و ترویج این برنامه ملی، دستورالعمل‌ پرورش جوجه های اجداد، جوجه های مادر و جوجه های گوشتی به فعالان و صنعتگران این حوزه ارائه خواهد شد.

ستاد توسعه زیست‌ فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای ساخت تجهیزات مورد نیاز این صنعت، درصدد است تا از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان و خلاق استفاده کند و با حمایت از آنها این روند را شتاب دهد.

استفاده از ظرفیت کانون های همگرایی دانش‌صنعت و بازار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای فعال کردن حضور بخش خصوصی در توسعه و تجاری سازی مرغ آرین برنامه دیگری است که معاونت به دنبال اجرایی کردن آن است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha