دیپلماسی فعال برای رویارویی با زیاده‌خواهی‌های غرب

تهران- ایرنا- بحث درباره شروع مذاکرات هسته‌ای در هفته‌های گذشته بارها مورد توجه مسوولان کشورهای مختلف، رسانه‌ها و تحلیلگران قرار گرفته است. شکل‌گیریِ توافق با غرب سازوکاری است که به محقق شدن نسبی آن کمک و کشورهای عضو برجام را در رسیدن به اهداف خود، مصمم می‌کند.

تاکنون ۶ دور مذاکره در شهر وین میان آمریکا و سایر طرف‌های برجام غیر از ایران برای تسهیل بازگشت آمریکا به برجام انجام شده است. طرف‌های مذاکره می‌گویند، پیشرفت‌های ملموسی در این مذاکرات حاصل شده اما پاره‌ای اختلافات کماکان باقی است. یکی از زمینه‌های اختلاف در این مذاکرات، اصرار آمریکا بر حفظ برخی از تحریم‌های دوران ترامپ و عدم اعطای ضمانت لازم برای عدم خروج از برجام است. اما با این حال مسیر دشواری پیش روی ایران و طرف‌های غربی به‌ویژه آمریکا، وجود دارد.

رسانه های اعتدال گرا

لغو تحریم‌ها و تضمین به عدم تکرار خروج امریکا از برجام

روزنامه ایران در مطلبی سخنان علی باقری معاون سیاسی وزارت خارجه را بازتاب داد و نوشت:‌ در یک گفت‌وگوی تلفنی دوستانه و ثمربخش با آقای «ما ژائو» معاون وزارت خارجه چین، از مواضع مثبت و تعاملات سازنده چین قدردانی کردم. او افزود: ایران و چین به عنوان شرکایی قابل اعتماد، در خصوص غیرقانونی بودن تحریم‌های یکجانبه امریکا و اهمیت حاکمیت قانون در روابط بین‌الملل موضع مشترکی دارند. باقری در توئیت دیگری نوشت: «لغو تحریم‌ها علیه اشخاص و نهادهای ایرانی و طرف‌های ثالث و تضمین به عدم تکرار مورد تأکید قرار گرفت. رایزنی‌ها بین دو طرف در مورد طیفی از موضوعات به‌ویژه در عرصه بین‌المللی در آینده ادامه خواهد یافت.» همچنین «وانگ ونبین» سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: اجرای مؤثر برجام تنها راه درست برای حل موضوع هسته‌ای ایران است و چین بشدت از بازگشت برجام به مسیر درست حمایت می‌کند. ایالات متحده امریکا عامل بحران هسته‌ای ایران است، باید سیاست اشتباه «فشار حداکثری» علیه ایران را اصلاح کند و ایران نیز به تعهدات خود بازگردد و سایر اعضای برجام نیز باید به‌طور مؤثر در این مسیر تلاش کنند. وی افزود: تمامی طرف‌ها باید هرچه‌ سریع‌تر مذاکرات را ازسر بگیرند. چین به حفظ تعامل با طرف‌های درگیر ادامه می‌دهد و به صورت سازنده در مذاکرات شرکت می‌کند. اعلام حمایت چین از مواضع ایران در توافق هسته ای در حالی است که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه هم روز یکشنبه در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ بر حقانیت مواضع تهران صحه گذاشت و تأکید کرد که توافق هسته‌ای باید به همان شکل سابق خود برگردد.  

سیاست اشتباه «فشار حداکثری» عامل شرایط کنونی برجام

روزنامه حمایت در گزارشی آورده است: پس از آنکه در روزهای گذشته «میخائیل اولیانوف» نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، وضعیت فعلی برجام را نتیجه سیاست «فشار حداکثری» دولت ترامپ و ادامه این سیاست در دوران بایدن علیه جمهوری اسلامی ایران، دانست، روز گذشته «وانگ ونبین» سخنگوی وزارت امور خارجه چین هم در کنفرانس خبری هفتگی خود، سیاست فشار حداکثری علیه ایران را اشتباه آمریکا خواند. وی در این نشست خبری تأکید کرد که اجرای مؤثر برجام تنها شیوه درست و مناسب برای حل موضوع هسته‌ای ایران است. ونبین با اشاره به بیانیه‌ تهدیدآمیز اخیر تروئیکای اروپا علیه برنامه هسته‌ای ایران، گفت: اجرای مؤثر برجام تنها شیوه درست برای حل موضوع هسته‌ای ایران است و چین قاطعانه از بازگشت هرچه سریع‌تر برجام به مسیر درست حمایت می‌کند. این دیپلمات چینی با انتقاد از سیاست‌های آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: آمریکا به عنوان مقصر اصلی بحران کنونی هسته‌ای ایران، می‌بایست سیاست اشتباه «فشار حداکثری» علیه ایران را کاملاً اصلاح کند و ایران نیز بر این اساس مجدداً پایبندی کامل به تعهداتش ذیل برجام را از سربگیرد و باقی اعضای۱+۴ باید نقش سازنده‌ای را در این خصوص ایفا کنند. ونبین با تأکید بر لزوم ازسرگیری هرچه سریع‌تر مذاکرات «وین» برای احیای برجام، گفت: پیشرفت‌های مهمی در ۶دور مذاکرات برای احیای تعهدات برجامی در نیمه اول امسال حاصل شد. تمامی طرف‌ها باید هرچه‌ سریع‌تر مذاکرات را ازسربگیرند و به دنبال راه‌حل‌های قابل انعطاف و واقع‌گرایانه‌ای برای حل موضوعات باقی‌مانده باشند و برای حصول پیشرفت‌های جدید تلاش کنند. 

رسانه‌های اصولگرا

بازهم گفتاردرمانی بایدن درقبال برجام

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در گفت وگو با روزنامه خراسان ضمن بیان جزئیاتی از زمان و ترکیب تیم مذاکره کننده به اظهارات بایدن واکنش نشان داد وگفت: به اندازه کافی حرف شنیده ایم ومنتظر اقدام عملی آمریکایی ها هستیم. من فکر می‌کنم ما هنوز گرفتار قضاوت‌های بد رئیس جمهور ترامپ در زمینه خروج از برجام هستیم. چگونگی حل‌وفصل آن و این که آیا اصلا حل خواهد شد یا نه به عملکرد آن‌ها[ایران] و آمادگی دوستان ما، اعضای توافق اصلی، بستگی دارد تا با ما همراهی کنند و اطمینان یابند اگر آن‌ها [به توافق] بازنگردند، باید بهایی اقتصادی را متحمل شوند. به اندازه کافی حرف شنیده ایم ومنتظر اقدام عملی آمریکایی ها هستیم. ایران از این که اروپا و آمریکا گفته اند با نیت خوب به مذاکرات برمی گردند استقبال می کند اما بدانند فقط زمانی تعهدات هسته ای خود را انجام خواهیم داد که تحریم های آمریکا به صورت موثر و بدون امکان بازگشت رفع شوند. بین جمهوری اسلامی ایران و آمریکا مدت‌هاست گفت‌وگویی نبوده است. ما نظر اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده برجام را گرفتیم ، با روسیه رایزنی کردیم و زمانی که رایزنی هایمان با دوستانمان در چین تکمیل شود طی چند روز آینده و تا پایان هفته تاریخ را اعلام می کنیم.

مطالبات ایران از نئوبرجام

مجید شاکری کارشناس دیپلماسی اقتصادی در گفت‌وگو با روزنامه صبح نو پیشنهاداتی برای مذاکرات آینده با ۱+۴ مطرح کرد و گفت: باید به یاد داشته باشیم که ما یک مراد و هدفی از لغو تحریم داریم. فرض کنیم که ما می‌خواهیم دومیلیون و ۳۰۰هزار بشکه نفت در روز بفروشیم، ما هنوز هم تصور می‌کنیم که فروش این مقدار بشکه نفت بعد از لغو تحریم میسر می‌شود، درحالی‌که ممکن است نشود. یعنی ممکن است طرف مقابل به‌صورت دیگری تحریم‌ها را احیا کند، دقیقا در همان زمانی که می‌گوید من تحریم‌ها را لغو می‌کنم هم این کار را انجام می‌دهد؛ مثلا بعد از خروج از برجام یا با هماهنگی طرف سومی مانع از فروش نفت شما می‌شود. یا فرض کنید صرفا با ترساندن بدون اینکه اقدام غیرقانونی انجام دهد، جلوی عمل شما را می‌گیرد. مثلا گشایش چهارمیلیارد دلار ال‌سی در ماه می‌تواند مثال دیگری باشد؛ مثال‌های دیگری نیز در بخش خصوصی و بخش دولتی وجود دارد. ما در ایران چه منتقدان و چه موافقان مذاکرات پیشین هنوز در این مرحله هستیم به‌جای اینکه مستقیما خواسته خود را بخواهیم، لغو تحریم‌ها، رفع تحریم‌ها یا امثال این‌ها را می‌خواهیم.  این باعث می‌شود که ما همیشه طبق قوانین داخلی طرف آمریکایی بازی کنیم؛ یعنی خواسته ما این می‌شود که فلان خط یا بند یا پاراگراف از یک قانونی تغییر کند یا لغو شود یا هر چیز دیگری. درحالی‌که طرف مقابل به‌راحتی می‌تواند با تغییر در بخش دیگری از قوانین یا با واکنش‌های خارج از قوانین مکتوب، مانع از عمل شما شود. ما در برجام برای برقراری پرواز تهران-نیویورک رفع تحریم‌هایی را که مانع این پرواز می‌شد خواسته‌ایم، نه برقراری پرواز تهران-نیویورک را؛ این دو موضوع با هم فرق دارد و دو چیز متفاوت است. وقتی نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم، معنای این موضوع که طرف مقابل پایبند هست یا نیست به یک امر نسبی تبدیل می‌شود.تمام حرف‌هایی که ما می‌زنیم درباره اینکه تحریم‌ها لغو شود یا چیز دیگری، تابع این است که ما چه چیزی می‌خواهیم و خواسته ما به معنای لغو تحریم نیست. یعنی اگر کسی بگوید که خواسته ایران از مذاکرات لغو همه تحریم‌هاست، این خواسته نیست و یک ابزار است و مشکل داریم که این ابزار منجر به خواسته شود.

ورود معادله برجام به یک فاز جدید

روزنامه توسعه ایران در گزارشی نوشت: معادله برجامی ایران وارد فاز جدیدی از روند خود شده است، آن هم معادله‌ای چند مجهولی که حل آن از منظر تحلیلگران حوزه دیپلماسی کار چندان راحتی نیست؛ چراکه از یک‌سو طرف ایرانی به دنبال کسب اطمینان‌خاطر از سوی آمریکایی‌ها و غربی‌هاست و از طرف دیگر رهبران تروئیکای اروپایی و آمریکا هستند که بدون این‌که به بدعهدی‌های گسترده از جانب آمریکا و اروپایی‌ها (در قالب معادله برجام) توجه کنند، ادعا می‌کنند که این دسته از کشورها به تلاش‌های خود جهت بازدارندگی ایران برای دستیابی به سلاح اتمی ادامه خواهند داد و پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران در برابر تلاش‌ها برای بازگشت به توافق هسته‌ای مانع ایجاد می‌کند. آن‌ها در بیانیه‌ای که منتشر کردند هم‌چنین مدعی شدند که: «بازگشت به توافق هسته‌ای بدون تغییر رویکرد ایران امکان‌پذیر نخواهد بود.» با این وجود اما تکنیک با دست پس زدن و با پا پیش کشیدن این مقامات را می‌توان به خوبی مشاهده کرد. در همین رابطه هم دیروز الشرق‌الاوسط به نقل از منابعی در دفتر ریاست جمهوری فرانسه جزئیات تازه‌ای از آنچه در دیدار بی‌سابقه سران امریکا و فرانسه و آلمان و بریتانیا درباره برنامه هسته‌ای ایران و توافق هسته‌ای گذشته را مطرح کرد و شرح داد که در همان جلسه که بیانیه‌ای هم علیه ایران تدوین شد، تصمیماتی هم اتخاذ شده است.این منابع تأکید کرده‌اند که سران این چهار کشور به این جمع‌بندی رسیده‌اند که ایران با تعویق عامدانه زمان بازگشت به مذاکرات هسته‌ای، در پی پیشبرد برنامه هسته‌ای خود با هدف در دست داشتن اهرم فشار در برابر کشورهای غربی است. به گفته آن‌ها، نحوه جلوگیری از تحقق این هدف ایران موضوع اصلی مذاکرات سران امریکا و آلمان و انگلستان و فرانسه بوده و همه آن‌ها به اتفاق آرا توافق کرده‌اند که «با پیشنهاد تازه‌ای جهت ترغیب ایران برای بازگشت به مذاکرات» سراغ تهران بروند. این منابع گفته‌اند که برداشت غربی‌ها این است که این پیشنهاد از نوعی است که روسیه و چین را هم به محور آن‌ها نزدیک می‌کند و می‌توانند از این راه بار دیگر همبستگی گروه ۵+ ۱ را تقویت کنند. آن طور که در سایت دیپلماسی ایرانی هم آمده است این منابع حاضر به ارائه جزئیات بیشتری درباره این طرح جدید نشده‌اند اما تأکید کرده‌اند که طی روزهای آینده فعالیت‌های دیپلماتیک برای صورت‌بندی این «پیشنهاد تازه» برای واداشتن ایران به بازگشت به مذاکرات و همچنین تقویت همبستگی و توافق میان دیگر کشورهای امضاکننده توافق هسته‌ای (یعنی روسیه و چین و انگلستان و آلمان و فرانسه به اضافه امریکا) آغاز شود.

آمریکا به تعهدات برجامی عمل نکرده است

به گزارش دفاع‌پرس، «عماد آبشناس» کارشناس مسایل بین‌الملل در گفت‌وگویی اظهار داشت: ایران توافق هسته‌ای را امضا کرده و خود را ملزم به تعهدات دانسته و پایبند است در صورتی که طرف مقابل تاکنون به تعهداتش عمل نکرده است.  بنابراین تصور این که ایران بخواهد مجدداً به سمت توافق دیگری برود وجود ندارد، ایران به تعهداتش طبق توافق عمل کرده در حالی که نه‌فقط آمریکا بلکه اروپایی‌ها پایبند نبودند. ایران تا به این لحظه درون توافق هسته‌ای است تنها تعهداتش را کاهش داده در حالی که آمریکایی‌ها از برجام خارج شدند. آ ن‌ها بازی درآورده و نمی‌خواهند تعهداتشان را اجرا کنند، بنابراین اگر بپذیرند که به تعهدات عمل می‌کنند چه تضمینی وجود دارد که مجدداً خلافش رفتار نکنند در این صورت ایران باید چه واکنشی و عملی داشته باشد. آن‌ها باید قبول کنند هر لحظه تعهدات را اجرا نکنند ایران بتواند در مقابل تعهداتش را کاهش دهد.تمامی طرف‌ها از اروپایی‌ها تا روس‌ها و چینی‌ها باور دارند که حرف ایران منطقی است و درست نیست که ایران تعهداتش را اجرا کند، ولی آمریکا زیر بار نرود. با توجه به این دیدگاه فعلاً به سمت گفت‌وگوهای جدید می‌رویم و در صورتی که اتفاقی پیش نیاید اساس گفت‌وگوهای جدید بر این است که ایران به تعهداتش به شکلی عمل می‌کند که آمریکا عمل کند. 

آمریکا این برجام را نمی‌خواهد

فواد ایزدی کارشناس مسایل آمریکا در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره شرایط و نحوه پیشروی مذاکرات در دولت جدید توضیح داد: ایران علاقمندی و پایبندی خود را به توافق برجام و مذاکرات ثابت کرده و دولت سیزدهم نیز که کار خود را چندماهی می‎‌شود که آغاز کرده علاقمند به ادامه مذاکرات برجامی است، چرا که آقای رئیسی در زمان انتخابات ریاست جمهوری قول هایی را در این باره داده بود و حالا نیاز است برای اجرای این قول‌ها دست به کار شود، چرا که احقاق این وعده دولت می تواند به عملی شدن وعده های دیگر نیز کمک کند. دولت آقای رئیسی علاقمند به توافق است اما مشکلی که اینجا مطرح می شود این است که طرف مقابل علاقمند به برجام است اما آن بخشی که مربوط به تعهدات ایران و منافع خودش است نه بخشی که مربوط به تعهدات خودش و منافع ایران باشد. به زعم طرف آمریکایی بخشی که مربوط به تعهدات آن ها است شبهه دارد و باتوجه به این نکته نمی تواند به این تعهدات عمل کند و در واقع به دنبال توافقی فراتر و گسترده تر از برجام هستند که سند این صحبت نیز این است که اگر واقعا قصد بازگشت به همین برجام را داشتند در همان ابتدای شروع به کار دولت بایدن با امضای یک فرمان مثل بازگشت به توافق پاریس به برجام بازمی گشتند و باید گفت که در این حدود نه ماهی که بایدن به ریاست جمهوری آمریکا رسیده همان مسیر و سیاست دوران ترامپ اجرایی می شود. آمریکا به دنبال توافقی فراتر از برجام است و این موضوع را بارها اعلام کرده اند و قصد دارند در بخش هایی از آن تغییر ایجاد کنند مثل بخش هایی که محدودیت زمانی دارد و قصد دارند محدودیت های زمانی را که در حال اتمام است افزایش دهند. البته آمریکایی ها به دنبال توافقی قوی تر نیز هستند و قوی تر بودن به این معنا است که امتیازات بیشتری را از ایران بگیرند و به سایر بخش ها غیر از بخش هسته ای نیز نفوذ کنند و آن ها را به روی میز مذاکره بیاورند، بنابر این آمریکا اگز واقعا قصد بازگشت به برجام را داشت در همان ابتدای دولت بایدن به این توافق بر می گشت.

شروط غرب برای برجام را نمی پذیریم

خبرگزاری مهر در مطلبی سخنان حجت‌الاسلام مرتضی آقاتهرانی را بازتاب داد و نوشت: کسانی که هنوز هم به دنبال ارتباط با آمریکا هستند، باید به این مسئله واقف باشند که آمریکا هیچ‌گاه برای ما کاری نخواهد کرد چرا که آنان دشمن واقعی جمهوری اسلامی ایران هستند. اقتصاد ایران در گرو برجام و ارتباط با غرب نیست. به هیچ‌وجه اقتصاد و معیشت مردم ما نباید معطل برجام باشد. ما باید به جوانان و متخصصان ایرانی اعتماد کنیم. ایران در زمینه‌های مختلف ظرفیت‌های بسیار خوبی دارد، ما باید از صنعت و تولید داخلی حمایت کنیم و مجلس شورای اسلامی هم آمادگی کامل دارد تا از تولید داخلی حمایت کامل داشته باشد. کسانی که می‌گویند ما باید تمام شروط غربی‌ها را برای ادامه برجام بپذیریم، حرف باطلی می‌زنند و ما به هیچ‌وجه زیر بار این مسئله نمی‌رویم.

رسانه‌های اصلاح‌طلب

مذاکره مجدّد برجام معطوف به نتیجه!

روزنامه اطلاعات درنوشتاری با عنوان«مذاکره مجدّد برجام معطوف به نتیجه!» به قلم ابوالقاسم قاسم زاده این گونه آورده است: فراتر از رد و بدل گفته‌ها در فضای رسانه‌ای و خبری، یا نمایش تقابل مواضع ایران و آمریکا که اکنون بعد از نشست ایتالیا، سه دولت اروپایی برای فضاسازی همراه بایدن شده‌اند؛ این روزها ارزیابی و احتمال منفی و مثبت برای از سرگیری دور جدید گفتگوها در مطبوعات داخلی و خارجی رایج است. بایدن در پایان نشست با رؤسای کشورهای انگلیس، فرانسه و آلمان در ایتالیا درباره برجام و گفتگو با ایران، گفت: «ایران به مذاکره برگردد.» در حالی که این ترامپ رئیس جمهوری وقت آمریکا نه تنها از معاهده برجام خارج شد بلکه مدام شعار می‌داد «من این معاهده را پاره کردم!» آقای رئیسی، رئیس جمهوری همواره اعلام کرده است که اصل مذاکره را رد نمی‌کند، اما به دنبال ادامه فرمول «مذاکره برای مذاکره» نیست و آن را منسوخ می‌شمارد و دولت جمهوری اسلامی ایران «به دنبال آغاز دور جدید مذاکره، معطوف به حصول نتیجه است.» طرف مقابل، آمریکا و اکنون همراهان او از سه کشور اروپایی پاسخ می‌دهند که حتی برای رسیدن به نتیجه‌ای که دو طرف از آن رضایت داشته باشند نیز باید دور جدید گفتگوها را از سر گرفت. چین و روسیه نیز همین ارزیابی و نگاه را با تعدیل گفتار خود، پی می‌گیرند و ایران را به از سرگیری گفتگوهای برجام دعوت می‌کنند. وزیر خارجه روسیه با اشاره به توافق‌های به دست آمده از گفتگوهای طولانی گذشته که تقریباً ۹۰ درصد منجر به توافق شده است، نظر به از سرگیری دوباره از نقطه «صفر» یا آغازین ندارد و پیشنهاد می‌دهد تا چند درصد باقی‌مانده از موارد گفتگوها منجر به حصول نتیجه کامل شود. چین نیز در حالی‌که شروع مجدد مذاکره را هرچه زودتر می‌خواهد، به رسیدن نتیجه کامل در این دوره از گفتگوها نظر دارد.

تحریم ها با برجام بیشتر شد

سایت خبری افکار نیوز به نقل از حجت‌الاسلام سید محمود نبویان نایب رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی نوشت: متاسفانه مبنای فکری برخی از افراد و جریان‌های سیاسی داخلی این است که اگر ما دست در دست مقامات غربی و آمریکایی نگذاریم و با آنان ارتباط برقرار نکنیم، نمی‌توانیم مشکلات کشورمان را برطرف کنیم. این افراد حل مشکلات کشور را منوط به ارتباط گسترده با غربی‌ها می‌دانند و هیچ‌گونه اعتقادی به تکیه بر ظرفیت‌های داخلی خودمان و تخصص نخبگان ایرانی ندارند. تفکری که معتقد است برای حل مشکلات کشور باید با غربی‌ها ارتباط برقرار کنیم، کاملاً باطل است چراکه ما برای رفع مشکلات کشور باید به توان نیروهای جوان و نخبگان خودمان تکیه کنیم. ملت ما در دوران جنگ تحمیلی اثبات کردند که بدون کمک کشورهای دیگر می‌توانند مشکلات بزرگ را از سر راه بردارند. همچنین اخیراً در زمینه تولید واکسن کرونا و ماسک به جهانیان نشان دادیم که توانمند هستیم.

برجام احیا می‌شود؟

به گزارش روزنامه روزنو، در روزهای گذشته موضوع هسته‌ای و مذاکرات احیای برجام به مدار اخبار و فعالیت‌های وزارت امور خارجه بازگشته است. موضوعی که حدود ۱۸ سال است که به طور مداوم زندگی را در ایران تحت‌الشعاع خود قرار داده است. ما نیز در برهه‌های مختلف راهبردها، تکنیک‌ها و روش‌های گوناگونی را در مواجهه با این مسئله آزموده‌ایم: زمانی سازمان انرژی اتمی متولی رفع این ابهام‌ها و تعامل با بیرون مرزها بود، بعدا شورای عالی امنیت ملی و نهایتا وزارت امور خارجه. در دوره‌ای برای گرفتن زهر دشمنی‌هایی که هر روز تندتر می‌شدند و فضایی که هر روز علیه ما ساخته می‌شد تن به تعلیق داوطلبانه غنی‌سازی و اجرای داوطلبانه‌ پروتکل الحاقی دادیم و بعدا با گشودن قفل‌ها مرحله‌ تازه‌ای از ماجرا را آغاز کردیم. پرونده‌ هسته‌ای ایران که با نگاهی منصفانه از یک بهانه‌جویی بدبینانه و سوءاستفاده از ابهام فراتر نبوده است، در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شورای حکام رفت و با صدور قطع‌نامه‌هایی به شورای امنیت سازمان ملل متحد فرستاده شد و نهایتا ایران برای جرمی که مرتکب نشده بود، قطع‌نامه‌های شش‌گانه‌ای را دریافت کرد که هرکدام از قبلی سخت‌تر بود و نهایتا ایران تحت فصل هفتم منشور ملل متحد قرار گرفته و به ناروا تهدید علیه صلح و امنیت بین‌المللی شناخته شد و تحریم‌هایی به کشور تحمیل شد که شاخص‌های اقتصادی را به‌سختی تحت تأثیر قرار دادند و این اتفاقا همان بود که بدخواهانی مانند اسرائیل برای ایران در سر می‌پروراندند.

هدف تحریم ها؛ مردم یا دولت؟

علی بهادری‌جهرمی استاد حقوق دانشگاه تربیت مدرس در یادداشتی در روزنامه آرمان ملی نوشت:‌ ادعــای اصلــی دولـت ایالات‌متحــده در وضع تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران «مقابلــه با دولــت مستقر» است. این ادعـا با شیوه‌های گوناگون از طریــق رسانه‌های وابسته به نگاه مدافع تحریم و بنگاه‌های خبری همسو با ایشان نیز تزریق می‌شود. پیش از این تحلیل‌های مختلفی درخصوص مصادیق متعدد تحریم‌های یک‌جانبه ارائه شده تا نشان دهد اصلی‌ترین هدف از تحریم‌ها، ایجاد فشار به «مردم» ایران است نه «دولت» و اساساً بار اصلی فشار، مخاطبی جز مردم نداشته و ندارد. خرابکاری اخیر درخصوص ایجاد اختلال در سامانه‌های سوخت نیز مجددا این موضوع را به وضوح به نمایش درآورد. نظریه‌سازان وابسته به تفکرات امپریالیستی، برای توجیه ظاهری اقدامات ایالات‌متحده و سایر همراهانش علیه مردم کشورمان، اصلاح «تحریم هوشمند» (Smart Sanctions) را وارد ادبیات حقوقی نهادهای بین‌المللی کرده‌اند تا بلکه بتوانند بر ایجاد مزاحمت‌هایشان برای ملت ایران و سایر ملت‌های مستقل سرپوش بگذارند. اما نه تنها به اذعان کارشناسان و حقوقدانان، که در عمل هم روشن است اقدامات خرابکارانه دشمنان ایران «مردم» را هدف گرفته است؛ حالا چه این اقدامات خرابکارانه به‌طور مستقیم از سوی دولت‌های غربی و ذیل پوشش «تحریم هوشمند» اعمال شود و چه به صورت غیرمستقیم و نیابتی به گروه‌های خرابکارانه محول شود، یک نتیجه بیشتر ندارد: ایجاد فشار بر بدنه عمومی مردم. سال‌هاست تحریم‌ها به اصلی‌ترین مانع واردات اقلام مختلف و حتی اقلام بهداشتی و درمانی، دارویی، مرتبط با حمل و نقل عمومی و امثال آن مبدل شده و عملا آرامش و آسایش و حتی سلامت و حیات مردم ایران را به مخاطره انداخته است؛ در آخریـن مورد هم هک سامانه متصل به کارت‌های سوخــت مشقت زیادی را بر مردم ما تحمیل کرد.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha