آزمایشگاه بیماری‌های نوپدید در همدان راه اندازی شد

همدان- ایرنا- معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان از راه اندازی و فعالیت آزمایشگاه جامع بیماری‌های نوپدید در شهر همدان خبر داد و گفت: برای این مرکز ۳۰ میلیارد تومان از طریق منابع دانشگاه و اعتبارات ملی هزینه شد.

«فریبرز نیاستی» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: به دنبال شیوع ویروس کرونا آزمایشگاه ها با توجه به ظرفیت ها و تجهیزات موجود امکان روزانه ۷۰ تا ۱۰۰ نمونه برداری را داشتند اما این رقم در پیک کرونا به ۷۰۰ نمونه و در ادامه به سه هزار نمونه در روز رسید.

وی اضافه کرد: این امکان با فعال کردن ظرفیت خالی بخش اطفال بیمارستان کودکان، انجام طرح مطالعاتی و کار عمرانی انجام شد.

معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه این استان در حوزه تشخیص ویروس به قطب منطقه غرب کشور تبدیل شده است ادامه داد: دستگاه «پی.سی.آر»،  «سانتریفیوژ» و دیگر تجهیزات مورد نیاز از ۱۰ روز پیش به آزمایشگاه بیماری‌های نوپدید منتقل شد که می تواند در حجم بالایی خدمت به شهروندان را ارائه دهد.

نیاستی یادآوری کرد: به دنبال شیوع کرونا از اواخر سال ۹۸ یکی از تمهیدات مورد نیاز برای مقابله با این ویروس تهیه ملزومات برای آزمایشگاه ویروس شناسی بود بنابراین ۲ ماه پیش از اپیدمی این ویروس، یکسری تجهیزات تشخیصی تهیه شد تا از آمادگی برای رویارویی با بیماری کووید ۱۹ برخوردار باشیم.

وی اضافه کرد: با رسیدن آمار نمونه برداری روزانه ویروس کرونا به سه هزار نفر در روز در پیک پنجم شیوع کرونا، در فرایند تشخیص بیماری و درمان با مشکل مواجه نشدیم. 

معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان گفت: همچنین به منظور تامین سلامت پزشکان و پرستاران به عنوان نیروهای خط مقدم مقابله با ویروس کرونا تجهیزات مورد نیاز برای حفاظت از پرسنل از جمله گان، شیلد، لباس مخصوص مقابله با بیماری در بخش های ویژه و بیمارستان ها ، ماسک و مواد ضدعفونی کننده تهیه شد.

نیاستی ادامه داد: در کنار تهیه ملزومات حفاظتی از پرسنل، تامین داروی مصرفی برای بیماران نیز در اولویت قرار گرفت به گونه ای که از ابتدای اپیدمی کرونا تاکنون حتی یک روز هم با کمبود دارو مواجه نبوده ایم.

وی گام سوم دانشگاه علوم پزشکی همدان را جذب نیروهای جدید پشتیبان و درمانی برای فراهم کردن زمینه استراحت نیروهای در خط مقدم مقابله با کرونا عنوان کرد و افزود: در این راستا ۲ هزار و ۲۰۰ نیروی جدید در قالب قراردادهای مختلف، جذب و مشغول به کار شدند.

معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان تاکید کرد: استفاده بیش از حد تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی سبب فرسایش آنها شده بود بنابراین نیاز به تقویت زیر ساخت ها احساس شد.

نیاستی ادامه داد: در این راستا طی یکسال گذشته سه دستگاه سی تی اسکن ۱۶ اسلایس به عنوان دستگاه اولیه برای تشخیص ویروس کرونا تامین و در بیمارستان رزن، کبودراهنگ و شهید قدوسی نهاوند نصب و راه اندازی و  سبب کاهش بار مراجعات به مرکز استان برای انجام آزمایش های مورد نیاز به سی.تی.اسکن شد.

وی افزود: همچنین ۱۶ دستگاه جدید به مجموعه اکسیژن سازها موجود در بیمارستان های این استان اضافه شده که ظرفیت تولید اکسیژن پنج هزار و ۵۰۰ لیتر با حدود سه برابر افزایش به ۱۷ هزار لیتر در دقیقه رسیده است.

معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان گفت: مهمترین دستگاه کمک تنفسی مورد نیاز در بخش «آی. سی یو» و بخش‌های ویژه «ونتیلاتور» است که تعداد ۵۱ عدد ثابت و سه عدد ونتیلاتور پرتابل تهیه شد.

به گزارش ایرنا، از ۱۰ شهرستان تابعه استان همدان، پنج شهرستان «اسدآباد، فامنین، بهار، کبودرآهنگ و ملایر» در وضعیت زرد و شهرستان های «همدان، رزن، درگزین، نهاوند و تویسرکان» نیز در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha