هنرستان ریلی مشهد تربیت‌کننده کادر متخصص برای صنعت راه‌آهن است

مشهد- ایرنا - "هنرستان ریلی" که کمتر از ۲ ماه پیش در ناحیه یک آموزش و پرورش مشهد تاسیس شده است با پذیرش هنرجویان پسر در رشته‌های "خط و سازه‌های فنی راه‌آهن و تعمیرات ناوگان ریلی" کادر تخصصی مورد نیاز را برای فعالیت در صنعت حمل و نقل ریلی و راه‌آهن تربیت می‌کند.

مدیرکل راه‌آهن خراسان روز سه‌شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: فعالیت هنرستان ریلی مشهد از مهرماه امسال با پذیرش ۳۷ هنرجو آغاز شده است که در چهارچوب آموزشهای شاخه کارودانش "هنرستان جلیل نصیرزاده" این شهر مشغول کسب آموزشهای تخصصی کاربردی برای فعالیت در امور فنی راه‌آهن هستند. 

هنرستان کار و دانش جلیل نصیرزاده مشهد، که پیش از این هنرجویان را در رشته‌هایی همچون "الکترونیک، برق، تعمیرات و فناوری اطلاعات" آموزش می‌داد، هم‌اینک نیز در این چهارچوب فعالیت دارد.

مصطفی نصیری‌ورگ افزود: این هنرستان بر اساس تفاهمنامه شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و وزارت آموزش و پرورش برای همکاری آموزشی در حوزه صنعت حمل و نقل ریلی با هدف توسعه و ترویج فرهنگ کار و تربیت نیروی متخصص مورد نیاز صنعت راه‌آهن تاسیس شده است. 

وی ادامه داد: هنرجویان ۲ رشته تخصصی شامل "خط و سازه‌های فنی راه آهن" با ثبت‌نام ۱۸ نفر و رشته "تعمیرات ناوگان ریلی" با پذیرش نفر، با هماهنگی اداره‌کل آموزش و پرورش خراسان رضوی در این هنرستان مشغول تحصیل شده‌اند.
مدیرکل راه‌آهن خراسان "تربیت نیروی انسانی ماهر متناسب با نیاز صنعت راه‌آهن، ترویج و توسعه فرهنگ حمل و نقل ریلی برای توسعه پایدار، شناسایی دانش‌آموزان مخترع و مبتکر و حمایت آنها با تاکید بر پشتیبانی از تولید داخلی" را از اهداف اصلی راه‌اندازی هنرستان تخصصی ریلی برشمرد. 

وی گفت: شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران به همین منظور با نهادهای آموزشی برای تاسیس و توسعه هنرستانهای فنی و حرفه‌ای و کارودانش در رشته‌های حمل و نقل ریلی همکاری می‌کند.

مهرماه امسال علاوه بر خراسان رضوی، پنج هنرستان آموزش تخصصی در حوزه صنعت حمل و نقل ریلی با همکاری شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران از سوی معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در استانهای تهران، خوزستان، سیستان و بلوچستان، آذربایجان شرقی و یزد تاسیس و راه‌اندازی شده‌ است. 

خراسان رضوی با هزار و ۴۰۰ کیلومتر خط آهن معادل ۱۴ درصد از مجموع ۱۰ هزار کیلومتر شبکه ریلی ایران، رتبه نخست جابه‌جایی مسافر را در ناوگان ریلی کشور دارد.

بر این اساس ۳۳ درصد از کل جابه‌جایی مسافر در شبکه راه‌آهن ایران مربوط به خراسان رضوی است که در ایام اوج سفرهای تابستانی و نوروز این سهم به حدود ۵۰ تا ۵۴ درصد از حجم فعالیت ناوگان ریلی کشور می‌رسد.

به طور متوسط تا پیش از بحران کرونا ماهانه یک میلیون و ۱۵۰ هزار مسافر در مسیر راه‌آهن مشهد سفر می‌کردند. اکنون روزانه ۷۶ رام قطار ورودی و خروجی در همین مسیر رفت و آمد دارند. سالانه ۴۲ درصد قطارهای مسافری کشور به مشهد رفت و آمد دارند.

همچنین میزان تراکم ریل در خراسان رضوی نسبت به مساحت ۱۱۸ هزار کیلومترمربعی این استان در مقایسه با کشور دو برابر میانگین کل تراکم ریلی است. 

هم‌اکنون از طریق راه‌آهن خراسان رضوی به ۲۵ شهر و مرکز استان کشور قطار به صورت مستقیم رفت و آمد دارد.

همچنین با توجه به اتصال خط آهن جمهوری اسلامی ایران به آسیای میانه از طریق خراسان رضوی و قرار گرفتن این استان در دالان های حمل و نقل بین‌المللی، ۶۰ درصد حمل و نقل سالانه ریلی کالای خراسان رضوی در حوزه بین‌المللی و در بخش ترانزیت، واردات و صادرات صورت می‌گیرد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha