۵۰میلیون دلار کالا از هرمزگان به هند صادر شد

بندرعباس-ایرنا- رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی هرمزگان گفت: سال گذشته بیش از ۱۴۰ میلیون دلار کالا از هرمزگان به هند صادر شده و در ۶ ماه نخست امسال نیز بیش از۵۰ میلیون دلار کالا از استان به هند صادر شده  است.

محمدرضا صفا روز یکشنبه در نشست فعالان اقتصادی هرمزگان با سفیر هند در ایران افزود: بیشتر صادرات استان شامل مواد معدنی، خشکبار و میوه است و تلاش ها برای تقویت جایگاه محصولات استان در بازارهای هند ادامه دارد.

وی برخورداری هرمزگان از شبکه های حمل و نقل دریایی ریلی و هوایی و جاده ای را از مزایای تسهیل کننده تجارت استان دانست و اضافه کرد:این شرایط در کنار سوابق مشترک تاریخی هند و هرمزگان پشتوانه های ارتباط دوجانبه هستند.

صفا ادامه داد: کمتر بندر و لنگرگاهی در خلیج فارس و شمال اقیانوس هند وجود دارد که نامی از تاجران هند و ایران در آنها نباشد.

این مدیراقتصادی بخش خصوصی از جزایر ۱۴گانه هرمزگان به عنوان یکی دیگر از موقعیت های منحصر بفرد استان نام برد که فرصت های گردشگری جدید درآنها شکل گرفته و در حال تکمیل است.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی هرمزگان اضافه کرد: هرچند این استان در منطقه ای گرم و خشک قرار گرفته اما کشاورزی در آن رونق دارد و در محصولات خارج از فصل استان عملکرد خوبی دارد که این ظرفیت نیز قابل گسترش است.

به گفته صفا ظرفیت فعالیت شیلاتی استان هم اکنون سالانه حدود ۳۰۰ هزار تن  است و نزدیک به سه میلیون تن نیز محصول کشاورزی در استان به دست می آید که در هر ۲بخش، زمینه های افزایش صادرات وجود دارد.

در ادامه این نشست فعالان اقتصادی عضو اتاق بازرگانی هرمزگان به معرفی فرصت ها، ظرفیت ها و برخی چالش ها در صادرات و واردات بین بازرگانان ایران و هند پرداختند.

یکی از درخواست های مطرح شده، صدور ویزای طولانی مدت هند برای فعالان اقتصادی هرمزگان توسط کنسولگری این کشور در بندرعباس بود که سفیر هند اظهار داشت: این ویزا هم اکنون توسط سفارت هند در تهران صادر می شود اما امکان صدور آن توسط کنسولگری نیز وجود دارد که راهکار اجرایی آن بررسی خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha