۸ آبان ۱۴۰۰،‏ ۱۷:۰۳
کد خبرنگار: 757
کد خبر: 84523177
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

آ سه آن روابط با چین را ارتقاء می دهد 

تهران- ایرنا- اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آ سه آن) یک روز پس از اعلام توافق با استرالیا در جهت ارتقاء روابط دو جانبه، از توافق مشابهی با پکن رونمایی کرد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از اوراسیا ریویو، به نظر می رسد اقدام آسه آن در ارتقای روابط با استرالیا و چین یک اقدام توازن بخش با قدرت های حوزه ایندو – پاسیفیک در بحبوحه تنش‌ها در دریای چین جنوبی است. 
اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آسه آن) در حالی روابط با چین را تقویت کرد که پکن پیشنهاد برگزاری یک اجلاس دوجانبه در سال جاری را به مناسبت سه دهه گفت وگو با این بلوک منطقه ای ارائه کرده بود. 
برونئی رئیس دوره ای آسه آن در سال ۲۰۲۱ ، طی بیانیه ای اعلام کرد: ما با ایجاد یک مشارکت جامع راهبردی بین آسه آن و چین موافقت کردیم و به نفع دو طرف خواهد بود. 
آسه آن جزئیاتی از این مشارکت و اینکه دربر دارنده چه مواردی خواهد بود، اعلام نکرد. 
این اقدام اتحادیه آسه آن این پیام را منتقل می‌کند که آسه آن وضعیت رسمی یکسانی در روابط با چین و استرالیا حفظ خواهد کرد. آسه آن پیشتر نیز اعلام کرده بود که روابط ۴۷ ساله خود با کانبرا را به سطح مشارکت جامع راهبردی ارتقا می دهد. 
کارشناسان منطقه ای می‌گویند، دیدارهای متعدد مقامات چینی با کشورهای عضو آسه آن بخشی از تلاشهای جاری برای مقابله با مشارکتهای منطقه ای آمریکا مانند گروه چهارگانه quad و "استرانگا" (aukus) است. پیشنهاد نخست وزیر چین در این هفته برای برگزاری اجلاسی با آسه آن به مناسبت سه دهه گفت وگوی دوجانبه نیز یک تلاش دیگر برای نزدیکی بیشتر روابط قابل ارزیابی است. 
تحلیلگران خاطرنشان می کنند که اکثر اقتصادهای جنوب شرقی آسیا به چین متکی هستند و برای آسه آن دشوار بوده است پاسخی به تمایل چین برای ارتقای روابط ندهد.

با این حال نگرانی های امنیتی قرار نیست کنار بروند و پیمان امنیتی بین آمریکا و انگلیس و استرالیا برای کمک به کانبرا در دستیابی به زیردریایی هسته ای، یک نشانه روشن این مساله است. 
 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha