سینمایی‌های سیما برای هفته نوجوان/یادواره رادیویی «قیصر امین‌پور»

تهران- ایرنا- شبکه امید در هفته نوجوان، مخاطبان نوجوان خود را مهمان دیدن چند فیلم سینمایی می‌کند. همچنین هشتم آبان‌ماه چهاردهمین سالگرد درگذشت قیصر امین‌پور است و رادیو فرهنگ با برنامه «دستور زبان عشق» یاد این شاعر فقید را گرامی می‌دارد.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی صداوسیما، فیلم‌های شجاع‌مرد کوچک، دیدار (قسمت اول و  دوم)، جشن تولد و بچه های محله گل‌ها از امروز شنبه تا چهارشنبه ۸ تا ۱۲ آبان ماه از شبکه امید پخش می شود.

انیمیشن سینمایی شجاع مرد کوچک به کارگردانی صمد غلام‌زاده، شنبه ۸ آبان ماه ساعت ۱۸ از شبکه امید پخش خواهد شد.

این انیمیشن، داستان زندگی شهید محمدحسین فهمیده، رزمنده‌ی سیزده ‌ساله است از دوران مدرسه تا زمان شهادت او در جریان دفاع از خرمشهر.

فیلم تلویزیونی دیدار (قسمت اول) به کارگردانی سیدجواد هاشمی، یک شنبه ۹ آبان ماه ساعت ۱۸ از شبکه امید پخش خواهد شد.

سیدجواد هاشمی، مهران رجبی، آتش تقی‌پور، ابوالفضل همراه، احمد ایراندوست، ارژنگ امیرفضلی، سولماز آقمقانی، عزت‌الله رمضانی‌فر، علی صالحی، غلامحسین لطفی، مهدی عطاران رضایی و نسرین مقانلو در فیلم تلویزیونی دیدار بازی کرده اند.

قسمت دوم فیلم تلویزیونی دیدار به کارگردانی سیدجواد هاشمی، دوشنبه ۱۰ آبان ماه ساعت ۱۸ از شبکه امید پخش خواهد شد.

فیلم تلویزیونی جشن تولد به کارگردانی عباس لاجوردی، سه شنبه ۱۱ آبان ماه ساعت ۱۸ از شبکه امید پخش خواهد شد.

علیرام نورایی، احمدی کاوری و نادین خوری در فیلم تلویزیونی جشن تولد بازی کرده اند.

فیلم تلویزیونی بچه های محله گل‌ها به کارگردانی داریوش ربیعی، چهارشنبه ۱۲ آبان ماه ساعت ۱۸ از شبکه امید پخش خواهد شد.

در این فیلم تلویزیونی، مهدی فقیه، فرحناز منافی‌ظاهر، محرم رزاقی و مرتضی ذوالفقاری نقش‌آفرینی کرده‌اند.

مقایسه سریال‌سازی در ایران و جهان زیر ذره‌بین بی چارچوب

در جدیدترین قسمت برنامه تلویزیونی بی‌چارچوب که امشب از شبکه چهار سیما پخش می‌شود، سریال‌سازی حرفه‌ای در ایران و جهان مورد بررسی و قیاس قرار می‌گیرد.

این برنامه که در چند قسمت گذشته با لحنی کنایی و طنزآمیز به انتقادات بینندگان سریال‌های قبله عالم، میدان سرخ و مردم معمولی در شبکه نمایش خانگی پرداخته؛ در قسمت جدید خود به طور ویژه به تجربه سریال‌سازی در ایران با نگاهی مقایسه‌ای با سریال‌سازی حرفه‌ای در دنیا پرداخته است.

در همین راستا در این قسمت از برنامه بی چارچوب با جواد نوروزبیگی (تهیه کننده)، امیر ابیلی (کارشناس سینما) و امیرقادری (کارشناس سینما) گفتگوهایی ترتیب داده شده است.

همچنین با توجه به اکران مستند دنیای چاپلین که هم اکنون در سینماهای گروه هنروتجربه در حال اکران است؛ با کارگردان این اثر گفت وگویی ترتیب داده و پیرو بحث ساخت فیلم موبایلی که چند سالی است در دنیا به آن توجه ویژه شده است، با سید یزدان ملک‌آبادی تهیه‌کننده و کارگردان تلویزیون که دبیر جشنواره فیلم‌های موبایلی و تهیه‌کننده چند فیلم در این سبک بوده، درباره اهمیت فیلمسازی با موبایل و چالش‌های پیش روی فیلمسازان موبایلی گفتگویی انجام شده است.

از کارشناسان و مجریان این قسمت برنامه علاوه بر جواد مولانیا می‌توان به نگار حسینی، پدرام ابدان و ایزد مهرآفرین اشاره کرد.

بی چارچوب به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مشترک حامد مهربانی و احسان حسینی هر هفته، شنبه‌ها ساعت ۲۳ از شبکه ۴ سیما روی آنتن می‌رود و با نگاهی انتقادی و مطالبه‌گر به موضوعات مختلف حوزه ادب و هنر می‌پردازد.

فصل هفتم از برنامه هزار راه نرفته در جدول پخش شبکه دو

نخستین قسمت از فصل هفتم برنامه هزار راه نرفته از امشب شنبه ۸ آبان در جدول پخش برنامه‌های شبکه دو سیما قرار می‌گیرد.

هزار راه نرفته همچون فصل‌های پیشین به تحکیم خانواده می‌پردازد. اهمیت تشکیل خانواده، روابط مناسب بین افراد خانواده، مسیرهایی برای ادامه زندگی مشترک و حل چالش‌های فراروی خانواده‌ها و .. از جمله محورهای این برنامه روانشناسانه است.

برنامه هزار راه نرفته در این مسیر به روابط والدین با نوجوانان به عنوان پایه و اساس شکل‌گیری صحیح روابط  فرزندان در آینده، انتخاب آگاهانه همسر و موضوعات تاثیرگذار در این انتخاب، روابط زوجین و چالش‌های سال‌های اول و چگونگی رفع آنها، فرزنددار شدن، ضرورت آن و نقش این اتفاق در تحکیم روابط زناشویی، چالش‌های زندگی، تنوع رفتار و انتخاب مسیرهای مختلف برای حل مشکل، اجتناب از برخورد عجولانه با جدایی و طلاق به عنوان آخرین راه و چگونه بازسازی بعد از جدایی و ... خواهد پرداخت.

تغییرات مختلفی در بخش‌های برنامه ایجاد شده است. در این راستا یک بخش متفاوت به نام سینما در قاب هزار راه نرفته به برنامه اضافه شده که فیلم‌هایی با موضوعات متناسب را از دیدگاه روانشناسی مورد بحث و تحلیل قرار می‌دهد.

بخش‌های مختلف این برنامه عبارتند از: پرداختن به سوالات مهم برای جوانان در شرف ازدواج، بیان چالش‌ها توسط افراد و ارائه راه حل توسط  کارشناسان، بخش خانواده موفق و سازگار که تنش‌های از سر گذرانده شده و راه‌های مواجهه با این تنش‌ها توسط افراد بیان می‌شود، خانواده‌های در آستانه جدایی که توانسته اند از مشکلات‌شان به روش‌های مختلف بگذرند و با رفع نقایص دوباره زندگی خوبی را در کنار هم بسازند، در ایفای نقش که مشکلات در یک بخش نمایشی ارائه می‌شود و مشاور به صورت مستقیم راهکار ارائه می‌دهد و در بخش راز هم که موضوعات مبتلابه خانواده‌ها به صورت نامه خوانده شده و توسط کارشناس تحلیل می‌شود.

فرشته موتابی، آسیه اناری، شهریار شهیدی، محمد علی مظاهری، منصوره سادات صادقی، رضا رستمی، پرویز آزاد فلاح، حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن سعیدی، جمال شمس و ... از جمله کارشناسان و مشاوران این برنامه اند.

هزار راه نرفته کاریست از گروه خانواده به تهیه‌کنندگی ناهید سادات‌شریفی به کارگردانی علیرضا برزگر دانایی که از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۹:۴۵ از شبکه دو سیما روانه آنتن می‌شود.

مرور اشعار پاییزی با گویندگی امیرحسین مدرس

دفتر پاییز عنوان برنامه ای از رادیو صباست که در قالب مجله ادبی، تورقی بر عاشقانه‌های ادبی کهن و مدرن ادبیات فارسی می زند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، برنامه دفتر پاییز با شعار تجلی پاییز در آیینه ادبیات، به مرور ادبیات کلاسیک و معاصر با موضوع پاییز می‌پردازد. این برنامه ۹ آبان با مرور ادبیات کلاسیک و معاصر با موضوع نوار کاست، یادآور خاطرات دروان گذشته و پاییزی مخاطبان می‌ شود.

در این برنامه اشعار پاییزی بابک زمانی، سوزان پولیس شوتز، شمس لنگرودی، هرتا مولر و محمد عسکری ساج را می‌شنوید.

برنامه دفتر پاییز با گویندگی امیرحسین مدرس و تهیه کنندگی مژگان فرزین، از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۳ روی آنتن رادیو صبا می رود.

پخش مجموعه های جدید نمایشی از آنتن رادیو

مجموعه های جدید نمایشی از آنتن رادیو نمایش پخش می شوند.

به گزارش روابط عمومی رادیو نمایش، مجموعه نمایشی باد، خاک، دریا به نویسندگی محمد پورحسن و سردبیری حامد مقدم، داستان دختری را روایت می‌کند که تصمیم می گیرد دریا را ببیند، او از کویر به راه می افتد و با سختی ها و مشقات زیادی روبه رو می‌شود.

نمایش رادیویی ناجی نیز به مدت یک هفته از آنتن رادیو نمایش پخش می شود و داستان آن درباره دانشمندی ایرانی است که برای یافتن راهی جهت دفع آفات نباتی با شرکت گرین دی همکاری کرده اما به طرز مشکوکی در تصادف کشته می شود سپس دختر این دانشمند برای همکاری به همان شرکت دعوت می شود اما با مخالفت مادر روبه رو شده و در این بین اتفاقاتی رخ می دهد.

سدره و طوبی عنوان نمایش رادیویی دیگری است که داستان آن روایتگر آخرین نگارش استاد شرق شناسی یک دانشگاه با مضمون شیفتگی گوته به حافظ است ، در این بین ماجرایی معما گونه و جنایی رخ می دهد.

یادواره رادیو فرهنگ برای قیصر شعر فارسی

هشتم آبان‌ماه چهاردهمین سالگرد درگذشت قیصر امین‌پور است و رادیو فرهنگ با برنامه  دستور زبان عشق یاد این شاعر فقید را گرامی می‌دارد.

معصومه علوی نکو سردبیر و تهیه کننده این برنامه در خصوص محورها و مهمانان این برنامه گفت: برنامه زنده دستور زبان عشق روز شنبه ( ۸ آبان)  با محوریت مرور آثار زنده یاد قیصر امین‌پور ساعت ۱۵:۰۰ از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

وی ادامه داد: ویژه‌برنامه زنده دستور زبان عشق کاری از گروه فرهنگ و ادب است که در این برنامه به مناسبت سالروز درگذشت قیصر امین‌پور بخشهایی از صدای شعرخوانی این شاعر فقید پخش می‌شود. علاوه بر پخش شعرخوانی زنده یاد قیصر امین پور، نگاه شاعران به قیصر و شعر او، اشعار قیصر در نگاه مردم و ابیاتی از این شاعر با صدای مردم از دیگر بخش های برنامه این برنامه است.

در این برنامه محمدرضا روزبه شاعر، نویسنده و منتقد ادبی به بررسی اشعار و ویژگی های فرم و محتوا در شعر زنده یاد قیصر امین پور می پردازد .

قیصر امین پور متولد شهرستان گتوند ۸ آبان ماه سال ۱۳۸۶ در بیمارستان دی تهران درگذشت و در زادگاهش گتوند در شمال خوزستان به خاک سپرده شد.

 دستور زبان عشق ویژه برنامه ای زنده به تهیه کنندگی معصومه علوی نکو و اجرای مهدی محمدیان است که به مدت ۱۲۰ دقیقه از ساعت ۱۵ تا ۱۷ روی موج اف ام ردیف ۱۰۶ مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha