به نشانه همبستگی با لبنان؛ یمن خواستار تحریم کالاهای عربستان شد

تهران – ایرنا - «محمد علی الحوثی»، عضو شورای عالی سیاسی «انصارالله» به نشانه همبستگی با سخنان وزیر اطلاع رسانی لبنان در پشتیبانی از ملت یمن خواستار تحریم کالاهای عربستان در کشورش شد.

به گزارش ایرنا، تارنمای شبکه «المیادین» در این باره نوشت که الحوثی در واکنش به بحران سیاسی میان سعودی و لبنان خواستار جلوگیری از ورود محصولات عربستان به یمن شد.

این عضو شورای عالی سیاسی یمن از دولت کشورش خواست که با برگزاری نشست اضطراری و فوق العاده دستور جلوگیری از ورود محصولات سعودی به یمن را صادر کند.

وی این درخواست را در پی اظهارات «جرج قرداحی»، وزیر اطلاع رسانی لبنان که با مردم یمن اعلام همبستگی کرده بود، مطرح کرد.

الحوثی تاکید کرد که اگر عربستان به دلیل اظهارات وزیر اطلاع رسانی از ورود محصولات لبنانی جلوگیری کند، اعضای دولت یمن را به نشست اضطراری دعوت خواهم کرد و دستور خواهم داد که از ورود محصولات سعودی به یمن جلوگیری شود.

در همین پیوند نیز، «محمد عبدالسلام»، رئیس هیات مذاکره‌ کننده صنعا و سخنگوی جنبش انصارالله در واکنش به تصمیم سعودی‌ها برای تحریم ورود کالاهای لبنانی تاکید کرد که پافشاری عربستان بر ادامه سیاست های استکباری، شکست سخت و ناگوار ریاض در تجاوز به یمن را توجیه نخواهد کرد.

قرداحی دوشنبه شب در برنامه «برلمان شعب» (پارلمان ملت) شبکه تلویزیونی الجزیره جنگ تحمیل شده توسط ائتلاف عربی - آمریکایی به سرکردگی عربستان و امارات علیه یمن را محکوم کرد.
ویز اطلاع رسانی لبنان بیان کرد که حوثی ها در یمن در حال دفاع از خود در برابر «اقدامات تجاوزکارانه عربستان و امارات» هستند.
در پی این اظهارات عربستان، کویت، بحرین و امارات متحده عربی سفیران بیروت را احضار کردند.

عربستان در واکنش به اظهارات وزیر اطلاع رسانی لبنان که از تجاوز ائتلاف سعودی به یمن انتقاد کرده بود، سفیر خود را از بیروت فراخواند و از سفیر این کشور نیز خواست ریاض را ترک کند.

به گزارش شبکه خبری الجزیره، عربستان روز جمعه با فراخواندن سفیر خود از بیروت، به سفیر لبنان نیز ۴۸ ساعت فرصت داد خاک عربستان را ترک کند. 
عربستان همچنین تصمیم به توقف واردات تمامی کالاهای لبنانی به این کشور گرفت.
تنش‌ میان عربستان و لبنان در حالی است که اخیرا نقل قولی از «جورج قرداحی» وزیر اطلاع رسانی لبنان درباره تجاوز ائتلاف سعودی به یمن در رسانه ها منتشر شد.

رسانه های لبنان پس از انتشار این مصاحبه گفتند که به دنبال اظهارات قرداحی در مورد جنگ یمن بحران سیاسی جدیدی در افق میان لبنان و عربستان نمایان شده است.
در همین رابطه شبکه تلویزیونی «ام تی وی» به نقل از منابع سعودی که نام شان را ذکر نکرد، اعلام کرد: "به دلیل اظهارات قرداحی ما هم اکنون با یک بحران شدید سیاسی مواجه هستیم. "

«شربل وهبه» نیز در ماه می گذشته به عنوان وزیر خارجه وقت لبنان به دنبال اظهاراتش که برخی صحبت هایش را علیه عربستان و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و توهین آمیز تلقی کردند، از کار برکنار شد.

بحرین با پیروی از عربستان در ارتباط با اظهارات وزیر اطلاع رسانی لبنان که تجاوز نظامی ائتلاف سعودی به یمن را محکوم کرده است، به سفیر لبنان ۴۸ ساعت مهلت داد تا خاک این کشور را ترک کند.

به گزارش بامداد شنبه ایرنا به نقل از شبکه خبری الجزیره، حمایت منامه از تصمیم روز جمعه ریاض در حالی است که عربستان همچنین تصمیم به توقف واردات تمامی کالاهای لبنانی به این کشور گرفت.

عربستان از فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور غربی و عربی و با کمک آمریکا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رییس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، حملات گسترده‌ای را علیه یمن -فقیرترین کشور عربی- آغاز کرد.

بر اثر این تجاوز، تاکنون هزاران یمنی کشته شده‌اند و بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، قحطی در این کشور به بزرگ‌ترین فاجعه انسانی در جهان تبدیل شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha