تاسف میقاتی از تصمیم عربستان برای احضار سفیر خود و اخراج سفیر لبنان

تهران- ایرنا- نجیب میقاتی نخست وزیر لبنان از تصمیم عربستان برای فراخوان سفیر خود از بیروت و ضرب الاجل ۴۸ ساعته به سفیر لبنان برای ترک ریاض ابراز تاسف کرد.

به گزارش شبکه خبری المنار، نجیب میقاتی گفت: ما همواره مخالفت خود را با هر گونه توهین به عربستان سعودی اعلام داشته و در بیانیه شورای وزیران تاکید کردیم که تلاش برای احیای روابط تاریخی میان لبنان و برادران عرب آن، جزو اولویت هایمان است.

وی افزود: ما همچنین بر تمایل خود نسبت به تقویت روابط میان لبنان و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس تاکید کرده ایم.

میقاتی گفت: ما دو روز پیش نیز اعلام کردیم که اظهارات جورج قرداحی وزیر اطلاع رسانی که قبل از تصدی پست وزارت اعلام کرده است، نظر دولت نیست. ما همچنین بر روابط میان لبنان و کشورهای شورای همکاری تاکید و ابراز امیدواری کردیم که روابط لبنان و عربستان به ویژه روابط لبنان و کشورهای عربی استحکام خود را بازیابد.

عربستان عصر جمعه در اعتراض به اظهارات جورج قرداحی وزیر اطلاع رسانی لبنان که گفته بود تجاوز به یمن یک جنگ بیهوده است، سفیر خود را از بیروت فراخواند.

تنش‌ میان عربستان و لبنان در حالی است که اخیرا نقل قولی از «جورج قرداحی» وزیر اطلاع رسانی لبنان درباره تجاوز ائتلاف سعودی به یمن در رسانه ها منتشر شد.

قرداحی دوشنبه شب در برنامه "برلمان شعب" (پارلمان ملت) شبکه تلویزیونی الجزیره جنگ به راه افتاده توسط کشورهای ائتلاف عربی -آمریکایی به سرکردگی عربستان و امارات علیه یمن را محکوم کرد.

وی  یادآورشد: حوثی ها در یمن در حال دفاع از خود در برابر "اقدامات تجاوزکارانه عربستان و امارات" هستند.

در پی این اظهارات عربستان، کویت، بحرین و امارات متحده عربی سفرای بیروت را احضار کردند.

رسانه های لبنان پس از انتشار این مصاحبه گفتند که به دنبال اظهارات قرداحی در مورد جنگ یمن بحران سیاسی جدیدی در افق میان لبنان و عربستان نمایان شده است.

در همین رابطه شبکه تلویزیونی "ام تی وی" به نقل از منابع سعودی که نام شان را ذکر نکرد، اعلام کرد: "به دلیل اظهارات قرداحی ما هم اکنون با یک بحران شدید سیاسی روبه رو هستیم. "

"شربل وهبه" نیز در ماه می گذشته به عنوان وزیر خارجه وقت لبنان به دنبال اظهاراتش که برخی صحبت هایش را علیه عربستان و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و توهین آمیز تلقی کردند، از کار برکنار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha