مدارس تهران جوابگوی افزایش جمعیت دانش‌آموزی نیست

تهران-ایرنا- مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تهران با اشاره به افزایش دست کم ۶۰هزار نفر به جمعیت دانش‌آموزی پایتخت گفت: مدارس جدید جوابگوی همین افزایش جمعیت خواهد بود و کمبودهای گذشته و سرانه پایین همچنان باقی می‌ماند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تهران، جاسم حسین‌پور امروز در آیین افتتاح پروژه‌های آموزشی منطقه ۱۸ آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به وضعیت فضاهای آموزشی اظهارداشت: یکی از مشکلات و چالش‌های ما انتقال جمعیت دانش‌آموزی از مناطق برخوردار به مناطق کم‌برخوردارتر است که شاید در تهران ده‌ها هزار دانش آموز را شامل شود.

وی گفت: جمعیت و تراکم دانش‌آموزی متغیر و شناور است که برنامه‌ریزی برای تامین فضای آموزشی را با چالش‌هایی روبه‌رو می‌کند.

حسین‌پور با بیان اینکه امسال ۶۵ طرح آموزشی با کمک خیران تکمیل و به بهره‌برداری رسید که امیدواریم تا پایان سال به ۹۰ طرح برسد، افزود: در تهران دست کم ۶۰ هزار افزایش جمعیت دانش‌آموزی داشته‌ایم که در بهترین حالت جوابگوی همین افزایش جمعیت دانش‌آموزی خواهد بود، بنابراین کمبودهای قبلی و سرانه پایین به قوت خود باقی می‌ماند که امیدواریم حل شود.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تهران بیان کرد: اگر همین روند تخصیص اعتبارات را داشته باشیم امکان جبران همه کمبودها فراهم نمی‌شود و یکی از راهکارها برای خلق فرصت، فروش املاک مازاد است.

وی اظهارداشت: برای نخستین بار در سطح کشور در منطقه ۱۰ شهر تهران این کار بزرگ انجام شده است و یکی از املاک به مبلغ ۳۰ میلیارد تومان به فروش رسید که با ۲۰ میلیارد تومان آورده نوسازی مدارس و مجمع خیرین مدرسه‌ساز ۵۰ میلیارد تومان برای ساخت سه مدرسه جدید در تهران اختصاص یافت.

حسین‌پور گفت: اقدامات ارزنده‌ای در چند سال اخیر در حوزه فضاهای آموزشی صورت گرفته است که به عنوان مثال اوایل امسال بزرگترین مجتمع آموزشی در سطح کشور در منطقه ۱۰ شهر تهران با بیش از ۵۰ کلاس درس افتتاح شد.

وی با اشاره به عملیاتی شدن مدارس سبز بر اساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش افزود: سه طرح به عنوان آزمونه (پایلوت) انتخاب و شاخص‌های مدیریت مدرسه سبز اعمال شدند و مدل‌ها و الگوهایی را معرفی کرده‌ایم تا بتوانیم توجه اولیا و خیران را به موکدات سند تحول بنیادین جلب کنیم که مدرسه سبز و مجتمع‌های آموزشی حیات طیبه از این جمله هستند.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تهران با اشاره به وضعیت سیستم‌های گرمایشی مدارس اظهارداشت: شعله مستقیم در هیچ کدام از مدارس استان تهران وجود ندارد و همه مدارس به گرمایش استاندارد مجهز و استانداردسازی شده‌اند.

وی گفت: امسال موتورخانه مستهلک ۸۰ مدرسه استانداردسازی و ۴۸هزار و ۳۰۰ مترمربع از محوطه مدارس و ۳۲ هزارمترمربع از پشت‌بام مدارس ایزوگام شد.

حسین‌پور بیان کرد: ۵۴ طرح در تهران به صورت راکد و غیرفعال رها شده بود که این طرح‌ها در حال تکمیل هستند.

آموزشگاه حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) با یکهزار و ۹۲۰ متر زیربنا و ۱۸ باب کلاس درس با اعتبار ۱۰ میلیارد تومانی دولت و مشارکت یک میلیارد تومانی خیر مدرسه‌ساز و آموزشگاه زنده یاد حسن عسکری شیرازی در یکهزار و ۲۰۰متر زیربنا و ۱۲ باب کلاس درس با اعتبار چهار میلیارد تومانی دولت و مشارکت ۱.۸ میلیارد تومانی خیر مدرسه‌ساز روز پنجشنبه با حضور علیرضا کاظمی سرپرست وزارت آموزش و پرورش، جاسم حسین‌پور مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تهران و جمعی از مسئولان در منطقه ۱۸ آموزش و پرورش تهران افتتاح شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha