عبور از محتوای وین

تهران- ایرنا- در چند ماه گذشته که مذاکرات هسته‌ای متوقف شده تعاملات میان ایران و کشورهای غربی بسیار پرمناقشه بوده است.

روزنامه فرهیختگان پنجشنبه ۶ آبان در یادداشتی به قلم مهدی رضیئی روزنامه‌نگار می نویسد: در این مدت آمریکا و متحدانش با انجام یک سلسله از اقدامات تنش‌زا سعی داشتند با ایجاد فشار بر ایران، دولت رئیسی را مجبور کنند تا در موضع ضعف هر چه سریع‌تر به میز مذاکره بازگردد. علی باقری‌کنی، معاون سیاسی وزیر امورخارجه ایران بعد از ملاقات با مورا، دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام در بروکسل خبر از آغاز مذاکرات تا پایان ماه نوامبر داد.

توئیت باقری و خبر از سرگیری مذاکرات هسته‌ای به معنای پایان اختلافات ایران و کشورهای ۴ + ۱ نمی‌تواند باشد. در چند ماه گذشته که مذاکرات هسته‌ای متوقف شده تعاملات میان ایران و کشورهای غربی بسیار پرمناقشه بوده است. در این مدت آمریکا و متحدانش با انجام یک سلسله از اقدامات تنش‌زا سعی داشتند با ایجاد فشار بر ایران، دولت رئیسی را مجبور کنند تا در موضع ضعف هر چه سریع‌تر به میز مذاکره بازگردد.

اقدامات تنش‌زای آمریکا و کشورهای غربی در این چند ماه ابعاد مختلفی داشته است. آنها ابتدا سعی کردند با انجام حمله سایبری و پهپادی به تاسیسات هسته‌ای ایران، روند روبه رشد پیشرفت هسته‌ای کشورمان در افزایش میزان و درصد غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کنند. اقداماتی که در مجموع موفقیت‌آمیز نبوده و نتوانسته است در فرآیند پیشرفت هسته‌ای ایران خلل ایجاد کند.

علاوه‌بر این حملات در بعدی دیگر آمریکا و متحدانش دست به اقداماتی زدند که هدف اصلی آن ایجاد نارضایتی عمومی و تخریب سرمایه اجتماعی دولت ایران بوده است، دولت رئیسی بعد از آغاز به کار رسمی‌اش در چند ماه گذشته با افزایش سرعت واکیسناسیون عمومی و بازگرداندن ثبات نسبی به اقتصاد توانسته تا اینجا موفق عمل کند. از طرفی حضور مستمر اعضای کابینه ازجمله شخص رئیس‌جمهور و معاون اول در میان مردم عادی و شنیده شدن دغدغه‌های مردم توسط آنها باعث شده تا حد زیادی رضایت عمومی از دولت سیزدهم بالا رود.

این رضایت عمومی بزرگ‌ترین دستاورد رئیسی و تیمش در چند ماه گذشته بوده که از بین بردن آن در راس برنامه‌های تخریبی کشورهای غربی قرار گرفته است. حمله سایبری روز گذشته و تعطیلی چند ساعته پمپ بنزین‌ها نیز در همین چارچوب قابل تحلیل است. حمله‌ای که نتیجه آن می‌توانست، نارضایتی عمومی و ایجاد فشار بر دولت رئیسی باشد اما اطلاع‌رسانی صادقانه و به موقع رسانه‌های رسمی از حمله سایبری روز گذشته و بازگشایی تدریجی تعدادی از پمپ بنزین‌ها بعد از چند ساعت باعث شد حمله سایبری دیروز منتج به هدف مطلوب کشورهای غربی نشود.

علاوه‌بر این موارد دولت ایران در چند ماه گذشته سعی داشته است با اجرایی کردن قانون مجلس موسوم به «قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» ضمن تداوم پیشرفت هسته‌ای، موضع اقتدارگرایانه خود را در برابر زیاده‌خواهی‌های کشورهای غربی و همچنین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حفظ کند. حفظ این موضع اقتدارگرایانه به معنای مخالفت ایران با از سرگیری مذاکرات هسته‌ای نیست کما اینکه در چند ماه گذشته مقامات رسمی ایران از رئیس‌جمهور گرفته تا وزیر امورخارجه بارها اعلام کرده‌اند با انجام مذاکرات برجامی به‌منظور رفع تحریم‌های وضع شده علیه کشورمان مخالف نیستند اما بی‌عملی طرف‌های غربی باعث شده است از سرگیری مذاکرات تا به این لحظه به تاخیر بیفتد.

از طرفی آن چیزی که مشخص است در طی این سال‌ها راهبرد اعمال تحریم و تهدید علیه جمهوری اسلامی به بن‌بست رسیده است و آمریکا و متحدانش پلن دیگری جز انجام مذاکره با ایران ندارند. به همین دلیل دولت رئیسی با درک این شرایط و جایگاه کنونی ایران تنها زمانی حاضر به از سرگیری گفت‌وگوهاست که مطمئن شود مذاکرات درنهایت برای کشورمان ثمربخش خواهد بود. این نکته را از سخنان روز گذشته علی باقری، معاون سیاسی وزیر امورخارجه نیز می‌توان استنباط کرد.

وی در دیداری که با با انریکه مورا داشت بار دیگر ضمن تاکید بر سیاست نتیجه‌گرایی دولت اظهار داشت، آنچه برای ایران موضوعیت دارد، لغو موثر تحریم‌ها و عادی‌سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران است و هر توافقی باید خواسته‌های ایران در این‌خصوص ‌را برآورده سازد. حال باید منتظر ماند و دید ایران در مذاکرات هسته‌ای ماه آینده می‌تواند به اهداف مشروع خود برسد یا اینکه زیاده خواهی‌های غربی‌ها بار دیگر مانع از رسیدن به توافق می‌شود؟

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha