رییس سازمان بازرسی:سوزاندن گازهای همراه نفت سرمایه کشور را هدر می‌دهد

اهواز - ایرنا - رییس سازمان بازرسی کشور گفت: گازهای همراه با نفتی که سوزانده می‌شوند سرمایه‌های این کشور هستند که اگر فرآوری شوند ده‌ها برابر سودآوری خواهند داشت؛ بنابراین باید برای جمع‌آوری این گازها هر چه سریعتر اقدام لازم انجام شود.

به گزارش ایرنا حجت‌الاسلام حسن درویشیان روز پنجشنبه در نشست با مدیران شرکت مناطق نفتخیز جنوب و شرکت نفت و گاز کارون در شهرستان اهواز بیان کرد: گازی که هم اکنون در فلرها و مشعل‌های نفتی، سوخت می شود یک نعمت خدادادی است که هدر می‌رود.

وی با بیان اینکه این اقدام در کنار ضرر مالی که به کشور وارد می کند باعث آلودگی زیست محیطی و ایجاد مشکل برای سلامت و زندگی مردم می‌شود ادامه داد: باید از بخش خصوصی برای جمع آوری این حجم گاز همراه با نفت که سوزانده می‌شود استفده کرد.

رییس سازمان بازرسی کشور افزود: در این شرایط دولت امکان تامین اعتبار برای جمع آوری این گازها را ندارد و باید مشوق هایی برای سرمایه‌گذاران کشورهای دیگر و داخل کشور ایجاد کرد تا در این امر مهم ورود کنند.

حجت الاسلام و المسلمین درویشیان گفت:طبق قانون جمع آوری این گازها باید به بخش خصوصی واگذار شود و دولت توانایی ورود به این موضوع بسیار بزرگ و مهم را ندارد.

مدیرعامل شرکت مناطق نفتخیز جنوب نیز در این نشست گفت: در مناطق نفتخیز جنوب طرح های متفاوت برای جمع آوری گازهای همراه با نفت داریم که یکی از طرح های مهم طرح آماک است .

علیرضا دانشی با بیان اینکه مطالعات و اجرای این طرح از سال ۸۹ شروع و در سال ۹۵ پایان یافت ادامه داد: متاسفانه به دلیل مشکلاتی که با پیمانکار ایجاد شد و کمبود نقدینگی هنوز این طرح کامل نشده است.

وی گفت: ظرفیت تولید نفت کشور چهار میلیون بشکه در روز است که مناطق نفتخیز جنوب  سه میلیون بشکه نفت را تولید می کند که از این حجم تولید نفت، حجم گاز زیادی تولید می شود.

دانشی ادامه داد: در کنار مساله سوزاندن گازهای همراه با نفت، دغدغه دیگر شرکت نفت، همجواری مناطق مسکونی و پیشروی آنها به نزدیکی مخازن نفتی است که خطرات زیادی را می‌تواند به همراه داشته باشد.

وی بیان کرد: این گازهای همراه با نفت خوراک مهمی برای پتروشیمی ها هستند و می توان از این گازها برای مصارف داخلی کشور استفاده کرد که متاسفانه نبود توجه ویژه به این طرح از سوی دولت وقت و تامین نکردن اعتبار لازم باعث شد تا طرح آماک به طور کامل اجرا نشود.

دانشی گفت:با توجه به فرسودگی تاسیسات نفتی امکان فعالیت مدام در طول ۲۴ ساعت وجود ندارد و به دلیل توقف هایی که انجام می شود گاز سوزی نیز رخ می دهد؛ اگر این تاسیسات به روز شوند هدر رفت منابع نفتی و گاز نیز بسیار کاهش می یابد.

وی افزود: بیشترین تلاش ها برای جمع‌آوری گازهای همراه با نفت در اهواز صورت می‌گیرد اما در شهرستان های دیگر همچون رامهرمز، رامشیر و آغاجاری با مشکل فلرهای نفتی روبه رو هستیم.

مدیرعامل شرکت مناطق نفتخیز جنوب ادامه داد: پارسال ۲۶ طرح در آغاجاری، گچساران و رامشیر برای جمع‌آوری گازهای همراه با نفت انجام گرفت و هشت طرح نیز در اهواز در دست اقدام است که باید تا سال ۱۴۰۱ به پایان برسند اما با توجه به شرایطی که وجود دارد و نداشتن اعتبار کافی ، این طرح‌ها در موعد مقرر به پایان نخواهند رسید.

وی افزود: برای جمع آوری فلرهای نفتی در سطح اهواز و خوزستان تقاضای تامین منابع را داریم؛ متاسفانه جمع آوری این گازها برای بخش خصوصی به دلیل هزینه بالای آن، هیچ جذابیتی وجود ندارد که در این امر ورود کند.

برای خاموش شدن فلرهای نفتی (سوزاندن گازهای همراه با نفت) به دلیل ضرر مالی و زیست محیطی که ایجاد می کنند طرح آماک در خوزستان اجرایی شد که به طور کامل به سرانجام نرسید.

واژه آماک از بهم پیوستن حروف اول میدان های نفتی آب تیمور، منصوری، مارون، اهواز و کوپال تشکیل شد. این طرح از سال ۱۳۸۳ در دستور کار شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب قرار گرفت.

رییس سازمان بازرسی کشور روز پنجشنبه به همراه رییس قوه قضاییه وارد خوزستان شد.

رییس قوه قضاییه را در این سفر، تنی چند از معاونان و مسوولان دستگاه قضا همراهی می‌کنند که به نمایندگی از وی در برخی از شهرستان های استان حضور پیدا خواهند کرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha