۵ آبان ۱۴۰۰،‏ ۲۱:۰۹
کد خبرنگار: 2447
کد خبر: 84520589
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

عربستان، کویت و بحرین سفرای لبنان را احضار کردند

تهران – ایرنا – منابع خبری روز چهارشنبه در پی اظهارت وزیر اطلاع‌رسانی لبنان در خصوص جنگ یمن گزارش دادند، عربستان، کویت و بحرین سفرای بیروت را احضار کردند.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس)، وزارت خارجه عربستان سعودی سفیر بیروت را در پی اظهارات اخیر «جُرج قرداحی» وزیر اطلاع‌رسانی لبنان در ارتباط با جنگ یمن احضار شده است.

بر اساس این گزارش، در پی احضار سفیر لبنان در عربستان، یادداشت اعتراضی به سفیر لبنان ابلاغ شده است.

خبرگزاری رسمی بحرین (بنا) نیز گزارش داد، سفیر بیروت در خصوص اظهارات وزیر اطلاع‌رسانی لبنان درباره تجاوز ائتلاف سعودی علیه یمن، به وزارت امور خارجه این کشور احضار شده است.

کویت نیز به اظهارات وزیر اطلاع رسانی لبنان واکنش نشان داد و کاردار سفارت لبنان در این کشور را احضار کرد.

قرداحی دوشنبه شب در برنامه "برلمان شعب" (پارلمان ملت) شبکه تلویزیونی الجزیره جنگ به راه افتاده توسط کشورهای ائتلاف عربی -آمریکایی به سرکردگی عربستان و امارات علیه یمن را محکوم کرد.

وی  خاطرنشان کرد: حوثی ها در یمن در حال دفاع از خود در برابر "اقدامات تجاوزکارانه عربستان و امارات" هستند.

به گزارش روزنامه لبنانی الجمهوریه، شورای همکاری خلیج فارس قرداحی را به «درک ناقص و قرائت سطحی» متهم کرد و خواستار عذرخواهی او و اعلام مواضع دولت لبنان در این زمینه شد.

در همین رابطه "نجیب میقاتی" نخست وزیر لبنان بار دیگر تاکید کرد که  کشورش در صدد حفظ روابط مستحکم با تمامی کشورهای همسایه و به طور  مشخص کشورهای عربی است.

میقاتی در ارتباط با اظهارات قرداحی گفت: این مصاحبه چند هفته قبل از تصدی پست وزارت اطلاع رسانی از سوی قرداحی تهیه و تنظیم شده است و اظهاراتش غیرقابل قبول است و به هیچ وجه نشانگر موضع دولت لبنان به ویژه در ارتباط با موضوع یمن و روابط لبنان با کشورهای عرب و به طور مشخص عربستان و سایر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس نیست.

رسانه های گروهی لبنان پس از انتشار این مصاحبه گفتند که به دنبال اظهارات قرداحی در مورد جنگ یمن بحران سیاسی جدیدی در افق میان لبنان و عربستان نمایان شده است.

در همین رابطه شبکه تلویزیونی "ام تی وی" به نقل از منابع سعودی که نام شان را ذکر نکرد، اعلام کرد: "به دلیل اظهارات قرداحی ما هم اکنون با یک بحران شدید سیاسی مواجه هستیم. "

"شربل وهبه" نیز در ماه می گذشته به عنوان وزیر خارجه وقت لبنان به دنبال اظهاراتش که برخی صحبت هایش را علیه عربستان و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و توهین آمیز تلقی کردند، از کار برکنار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha