۵ آبان ۱۴۰۰،‏ ۲۰:۲۲
کد خبرنگار: 1163
کد خبر: 84520444
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

دومین جشنواره موسیقی خانقاهی در سنندج برگزار شد

سنندج-ایرنا- به مناسبت ماه ربیع‌الاول دومین جشنواره موسیقی خانقاهی عصر روز چهارشنبه با حضور مشاور رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی،جمعی از مدیران و مسوولان شهری، فرماندهان انتظامی و گروههای شرکت کننده در سنندج برگزار شد.

به گزارش ایرنا، مشاور رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی در این آیین اظهار داشت: برگزاری چنین مراسم‌های معنوی و آیینی برای تمام مسلمانان موجب درس گرفتن از سیره و زندگی پیامبر شده و باعث می‌شود در تمام موارد از پیامبر تأسی بگیریم که این مایه افتخار و سربلندی ما بوده و خواهد بود.

عبدالسلام کریمی افزود: به نعمت‌های خداوند متعال بنگرید؛ خداوند برای هیچ نعمتی منت بر سر مخلوقات خود ننهاده اما برای وجود پیامبر اسلام بر مسلمانان منت نهاده است.

وی اضافه کرد: برای اینکه چنین نعمت بزرگی چون وجود پیامبر را ارج نهیم باید قرآن یاد بگیریم، سنت و فقه بدانیم تا مایه سعادت ما در دنیا و آخرت باشد.

دومین جشنواره موسیقی خانقاهی در سنندج برگزار شد

مشاور رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی‌ تاکید کرد: اگر خداوند کسی را دوست داشته باشد اورا در راس امور قرار می‌دهد و امیدوارم شهردار سنندج و مجموعه مدیریت شهری که توفیق خدمتگزاری به مردم را دارند؛ بتوانند به خوبی از عهده این رسالت خطیر برآیند.

وی در ادامه یادآور شد: رریس جمهور بر این مهم تاکید داشته که شیعه و سنی دو تا نیستند بلکه یک نفس واحد هستند که این خود نشانه بسیار خوبی برای آینده ایران اسلامی است.

کریمی اظهار داشت: هیچ قومی بر قوم دیگر برتری ندارد و هیچ قومی از قومی دیگر بالاتر یا در سطح پایین تری نیست تنها اختلاف در زبان و گویش است وامیدوارم که خدمتگزار صادقی برای تمام اقوام واقلیت‌ها باشم.

موسیقی خانقاهی با روح و روان انسان سازگاری دارد

شهردار سنندج نیز در این آیین ضمن تبریک ایام  پرخیر و برکت ربیع‌الاول و میلاد پیامبر گرامی اسلام(ص) گفت: جایگاه موسیقی جایگاه ویژه و بسیار بلندمرتبه‌ای در میان مردم سنندج و مناطق کردنشین است و در این میان موسیقی خانقاهی "دف" با روح و روان انسان سازگاری دارد و این به مثابه گردش فصل ها و چرخش طبیعت است که اگر این همنوایی و هارمونی وجود نداشته باشد طبیعت و کائنات دچار مشکل می شود که البته موسیقی نیز این چنین است.

دومین جشنواره موسیقی خانقاهی در سنندج برگزار شد

سید انور رشیدی افزود: تمام هستی و کائنات براساس نظم و هارمونی و قاعده استوار و پایدار است و تمام کائنات و موجودات تسبیح گوی خداوند سبحان است.

وی اظهارداشت: گوشه‌ای از ثروت ما در زمینه موسیقی، موسیقی خانقاهی است و موسیقی خانقاهی صفای معنوی و جلای روح و جان به ما می‌بخشد چراکه خانقاههای این شهر که اولیای خدا متولیان آن بوده‌اند، مردم را به سمت آرامش، عبادت، حدیث، قرآن و خدمت سوق می دهند.

شهردار سنندج اضافه کرد: خانواده‌های نامدار و متدینی در سطح شهر سنندج مراسم ماه مولود و ربیع الاول را آراسته کرده و به این ماه رونق خاصی می‌دهند.

وی یادآور شد: شهر سنندج همواره در ایام مبارک ماه ربیع‌الاول خاستگاه برگزاری آیین و جشن و سرور این ماه در مدح و ثنای پیامبر خاتم بوده که در ۲ سال اخیر به دلیل شیوع ویروس کرونا برگزاری چنین مراسم‌هایی کمتر شده است.

رشیدی در ادامه از تمام پرسنل خدوم و شهرداری سنندج به دلیل تعویق در پرداخت معوقات عذرخواهی کرد و ابراز امیدواری کرد،به زودی از این مشکلات عبور کنیم چراکه شهرداری و شهر سنندج دارای پتانسیل های خوبی بوده و تمام سعی ما بر آن است با تکیه بر این پتانسیل‌ها درآمد پایدار ایجاد کنیم.

وی تاکید کرد: به توانایی وپیگیری های اعضای شورای شهر و دلسوزی و پشتکار همکاران خدوم خود در مجموعه شهرداری اعتماد کامل دارم و با توکل به خداوند متعال و استفاده از تمام پتانسیل‌ها از این مشکلات عبور کرده و آینده خوبی برای شهر و شهرداری پیش‌بینی می‌کنم.

دومین جشنواره موسیقی خانقاهی بدلیل سرایط کرونایی جامعه بصورت غیررقابتی برگزار شد وگروههای شرکت کننده به اجرای برنامه پرداخته و مورد تجلیل قرار گرفتند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha