بزرگراه شازند به ازنا تا پایان سال ۱۴۰۲ زیر بار ترافیک می‌رود

اراک - ایرنا - معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه زیربنایی حمل و نقل کشور گفت: بزرگراه شازند به ازنا به طول ۷۵ کیلومتر تا پایان سال ۱۴۰۲ تکمیل شده و زیر بار ترافیک می‌رود.

«خیرالله خادمی» روز چهارشنبه در جریان بازدید از جاده‌های شهرستان شازند در جمع خبرنگاران، افزود: حدفاصل مسیر تهران تا بندر امام خمینی (ره) حدود ۹۰۰ کیلومتر است که به‌صورت چهار و ۶ بانده است.

وی بیان کرد:  ۲۷ کیلومتراز محدوده مسیر توره به بروجرد در گردنه زالیان باقی مانده که بر اساس بازدید و برنامه‌ریزی صورت گرفته، امید می‌رود بتوان تا پایان سال ۱۴۰۱ عملیات اجرایی باند دوم آن در ۲ مرحله به اتمام برسد تا این گره بین استان مرکزی و لرستان رفع  شده و  به‌صورت چهارخطه مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: مسیر شازند به ازنا به طول ۷۵ کیلومتر پرترافیک است که خوشبختانه عملیات اجرایی در تمام جاده ۲ استان فعال شده و امید می‌رود که بتوان محدوده شهرستان شازند به طول ۳۵ کیلومتر در ۲ مرحله و تا پایان سال ۱۴۰۲ آماده افتتاح شود.

خادمی اظهار داشت: عملیات آسفالت ۱۲ کیلومتر مسیر ابتدایی این جاده در ورودی شهرستان شازند به سمت لرستان  باقی مانده که انتظار می‌رود بتوان تا پایان امسال با تزریق منابع مالی این مسیر را  زیر بار ترافیک‌برد تا میزان تصادف‌ها در این محدوده کاهش یابد.

وی تصریح کرد: عملیات اجرایی آزادراه خرم آباد به بروجرد تکمیل شده و به شهرستان شازند متصل می‌شود.

مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه زیربنایی حمل و نقل کشور گفت: عملیات اجرایی این طرح اکنون از سمت بروجرد آغاز شده و با اتمام اقدامات در محدوده خرم آباد به بروجرد، دستگاه‌ها و ماشین آلات قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در حوزه بروجرد به شازند فعال می‌شود و امید می‌رود  این بخش از طرح  را نیز در سه سال آتی به صورت آزادراه به کنارگذر متصل شود و مسیرهای ارتباطی چهارخطه بین استان لرستان و مرکزی در چهار سال آتی مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی نیز اظهار داشت : ۲ جاده  اصلی و استراتژیک و ۲ طرح  ملی در حوزه شهرستان شازند وجود دارد که عملیات اجرایی آن از سوی شرکت‌های مختلف در حال انجام است و به دلایلی روند پیشرفت طرح‌ها  در حد انتظار نیست.

«محمود احمدی بیغش» تاکید کرد:  مردم روستاهای ساکن در مسیر این جاده‌ها  توقعاتی از جمله ایجاد زیرگذر برای تردد را دارند که با دعوت از معاون وزیر مقرر شد بازدیدهای لازم در این جاده ها انجام شود و منابع مالی این طرح‌های عمرانی نیز  تامین ر شود که در این راستا قول‌های مساعد داده شد.
نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: امید می‌رود که بخش نخست  عملیات اجرایی این جاده که از سوی شرکت بنادر از نیروگاه شازند به سمت ازنا و الیگودرز  به طول ۱۲ کیلومتر در حال انجام است تا پایان سال ۱۴۰۰ زیر بار ترافیک برود.

فرماندار شهرستان شازند نیز گفت: استان مرکزی در مسیر اصلی تردد ۶ استان مهم کشور واقع شده که یکی از مباحث مهم آن در خصوص ترانزیت کالا است و متاسفانه شهرستان شازند دارای نقاط حادثه‌خیز فراوانی است.
«حسین رجبی» افزود:  ایجاد آزادراه در مسیر  اراک به شازند و لرستان و خرم آباد از اهمیت بالایی برخوردار است که در این نشست تدابیر لازم در خصوص رفع مشکلات موجود  و همچنین تامین اعتبار طرح اندیشیده شد. 

وی با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون ۲۶ نفر در این جاده جان خود را از دست داده‌اند، گفت:  این طرح به طول ۳۹ کیلومتر قرار بود در سال ۱۴۰۳ بهره‌برداری شود اما، با پیگیری‌ها ۱۲ کیلومتر نخست آن آماده  شده و امید می‌رود که ۲ نقطه حادثه‌خیز آن نیز رفع شود.
فرماندار شهرستان شازند اظهار داشت: عملیات اجرایی هفت کیلومتر از جاده توره به بروجرد آغاز  شده و قرار است که  چهار کیلومتر از این مسیر ارتباطی ۲بانده  در منتهی الیه حوزه استحفاظی و ورودی لرستان به سمت شازند  با نقاط حادثه‌خیز  زیادی  کلید بخورد و بقیه  آن نیز با تامین اعتبار در اسرع وقت انجام شود و اجرای روشنایی راه زالیان نیز با هدف کاهش تصادف‌ها در دستور کار باشد.

 مدیر کل راه و شهرسازی استان مرکزی نیز گفت:۲ بانده کردن جاده شازند به ازنا و همچنین توره به بروجرد به طول ۳۲ کیلومتر به لحاظ حجم ترافیک آغاز شده است.
«احمد مرزبان» افزود: اجرای  عملیات ۲بانده کردن این جاده به طول ۱۳ کیلومتر در مرحله نخست  انجام است که هشت کیلومتر آن با استفاده از  ۳۴ دستگاه ابنیه فنی تکمیل شده و به اتمام رسیده است.
وی ادامه داد: تاکنون ۳۲۰ هزار مترمکعب خاک‌برداری سنگین انجام شده و در صورت مساعد بودن شرایط جوی امید می‌رود که تا پایان سال ۱۴۰۰ این طرح  تا محدوده شهر شهباز به طول ۱۰ کیلومتر به بهره برداری برسد.
مدیر کل راه و شهرسازی استان مرکزی با اشاره به مصوبات این بازدید گفت: در نشست با معاون وزیر راه و شهرسازی مقرر شد اعتبار مورد نیاز برای عملیات اجرایی جاده شازند به ازنا تامین و آسفالت جاده توره به بروجرد نیز با سرعت بیشتری انجام شود.
مرزبان تاکید کرد: آغاز عملیات اجرایی روکش آسفالت جاده کنونی توره به بروجرد به طول ۱۰ کیلومتر و همچنین اجرای روشنایی در گردنه این مسیر  از دیگر مصوبات سفر یک روزه معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه زیربنایی حمل و نقل کشور به شهرستان شازند بود.

شهرستان شازند از توابع استان مرکزی است که در ۳۳ کیلومتری جنوب غربی اراک واقع شده است و در این منطقه بیش از ۱۲۰ هزار نفر جمعیت زندگی می‌کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha