آغاز مرحله دوم واکسیناسیون سیار کرونا در تهران 
عکس آرشیوی است

تهران- ایرنا- دومین مرحله از فاز ۲ واکسیناسیون سیار و هوشمند کرونا از سوی یگان‌های ویژه با هدف واکسن زدن به افرادی که توانایی مراجعه به مراکز واکسیناسیون را ندارند، آغاز شد.

به گزارش ایرنا از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در مراسمی که امروز چهارشنبه در مقر فرماندهی یگان‌های ویژه ناجا برگزار شد این عملیات از سوی یگان های ویژه با حضور علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر تهران و همچنین شماری از فرماندهان ارشد یگان‌های ویژه آغاز شد. 

دکتر علیرضا زالی در این مراسم، با اشاره به اقدامات گسترده‌ای که از سوی یگان های ویژه برای مقابله با بحران جهان شمول کرونا صورت گرفته، اضافه کرد: از همان روزهای ابتدایی شیوع بیماری، نیروهای یگان ویژه آمادگی همه جانبه خود را در این عرصه اعلام کردند و همراهی در حوزه ضدعفونی کردن معابر، خوداتکایی برای تولید اقلام محافظتی بهداشتی و توزیع گسترده آنها و در نهایت واکسیناسیون، تجلی مجاهدت های این نیروها در مسیر مبارزه با پاندمی است.

وی با اشاره به اینکه در استان تهران مدیریت ۳ مرکز واکسیناسیون به طور مستقیم بر عهده یگان ویژه است، افزود: این مراکز به لحاظ سرعت عمل، نظم و احصای جایگاه انسانی مراجعه کنندگان، از ممتازترین مراکز پایتخت محسوب می شوند.

به گفته فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، مقدم ترین مرکز در ارائه خدمات واکسیناسیون به صورت شبانه روزی در تهران، مرکزی در مجاورت حرم حضرت عبدالعظیم حسنی است که به همت یگان ویژه راه اندازی و تجهیز شده است.

زالی تصریح کرد: آمار پایین مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا در میان نیروهای یگان ویژه علی رغم مدل زیست اجتماعی متفاوت، نوع پوشش مناسب واکسیناسیون، نگاه مسئولیت پذیری اجتماعی و بردباری در ارائه خدمات و راه اندازی بستر واکسیناسیون سیار و هوشمند می تواند الگوی موثری برای سایر دستگاه ها باشد.

در این طرح پزشکان و نیروهای آموزش دیده یگان ویژه با حضور در نقاط مختلف استان تهران برای انجام واکسیناسیون افرادی که به هر دلیل توان مراجعه به مراکز واکسیناسیون را ندارند، اقدام می کنند.

پوشش ۷۸ درصدی واکسیناسیون در استان تهران

زالی در حاشیه این مراسم، از تزریق دوز اول واکسن کرونا برای ۷۸ درصد از جمعیت پایتخت خبر داد و گفت: بالای ۵۰ درصد جمعیت دوز دوم را نیز دریافت کرده اند و این فرآیند به سرعت ادامه دارد.

وی اظهار داشت: در گروه سنی بالای ۶۰ سال و ۷۰ سال پوشش خوبی صورت گرفته، اما برای سایر گروه ها نیاز به همراهی رسانه ها و اقناع سازی افکار عمومی حس می شود. واکسیناسیون گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال نیز طی دو هفته اخیر شتاب گرفته است.

وی با اشاره به تصویب طرح منع تردد شبانه در ستاد ملی مقابله با کرونا، لغو این طرح را نیز منوط به تصمیم همین ستاد دانست و گفت: بررسی های کارشناسی در ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران حاکی از این است که اعمال این محدودیت، اثربخشی چندانی در کنترل بیماری ندارد. در خصوص لغو یا تغییر طرح ترافیک نیز سال گذشته مطالعات میدانی با همکاری شهرداری انجام شد که نتایج نشان از بی اثر بودن این طرح در تغییر الگوی تردد شهری و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی داشت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha