معاون وزیر کشور:خسارت زلزله شهرستان کوهرنگ ۵هزار میلیارد ریال است

شهرکرد- ایرنا- معاون وزیر کشور و رییس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: خسارت زلزله اخیر شهرستان کوهرنگ پنج هزار میلیارد ریال برآورد و به هیات دولت اعلام شد.

اسماعیل نجار روز چهارشنبه در بازدید از مناطق زلزله‌زده شهرستان کوهرنگ با حضور در روستای کچوز بخش بازفت این شهرستان در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا تاکید کرد: در زمین‌لرزه اخیر ۸۸ واحد مسکونی شهری و ۴۰۸ واحد مسکونی روستایی در این شهرستان آسیب جدی دید که افزون بر ۳۰۰ واحد مسکونی به تعمیر اساسی نیاز دارد.
وی افزود: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بابت بازسازی واحدهای شهری و روستایی در مناطق زلزله‌زده ۲۵۰ میلیون ریال کمک بلاعوض پرداخت می‌کند.
نجار تصریح کرد: همچنین برای تعمیر هر واحد مسکونی در مناطق زلزله‌زده تا سقف ۲۰۰ میلیون ریال کمک بلاعوض پرداخت می‌شود.
وی یادآور شد: به‌منظور خرید لوازم خانگی و معیشتی زلزله‌زدگان به هر خانوار تا سقف ۱۵۰ میلیون ریال به‌صورت بلاعوض کمک خواهد شد.
معاون وزیر کشور و رییس سازمان مدیریت بحران ایران اظهار داشت: همچنین برای اسکان موقت هر خانوار شهری و روستایی در مناطق زلزله‌زده ۲۰۰ میلیون ریال پرداخت می‌شود.
وی با اشاره به تخریب ۳۲۴ واحد نگهداری دام در مناطق زلزله‌زده کوهرنگ چهارمحال و بختیاری گفت: به هر واحد ۱۰۰ میلیون ریال کمک بلاعوض اختصاص می‌یابد.
نجار آواربرداری و حمل مصالح ساختمانی برای ساخت و تعمیر واحدهای مسکونی در مناطق زلزله‌زده را بر عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اعلام و تاکید کرد: برای تامین هزینه‌های مرتبط با زیرساخت‌ها و صدور پروانه ساختمانی در شهرها و روستاهای مناطق زلزله‌زده کوهرنگ ۸۵۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در اختیار استانداری چهارمحال و بختیاری قرار می‌گیرد تا بین شهرداری‌ها و دهیاری‌های این مناطق توزیع شود.
وی افزود: برای بازسازی واحدهای آسیب‌دیده در شهرهای مناطق زلزله‌زده یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات قرض‌الحسنه با کارمزد پنج درصد و در روستاها یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال با نرخ چهار درصد پرداخت می‌شود.
معاون وزیر کشور و رییس سازمان مدیریت بحران ایران تصریح کرد: همچنین برای مرمت واحدهای مسکونی در مناطق زلزله‌زده تا سقف ۳۰۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی پرداخت خواهد شد.
وی یادآور شد: به‌منظور تامین و تهیه وسایل معیشتی زلزله‌زدگان ۳۰۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی به هر خانوار پرداخت می‌شود.
نجار اظهار داشت: همچنین برای هر جایگاه دام در مناطق زلزله‌زده ۲۰۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی به هر خانوار پرداخت خواهد شد.
وی گفت: بنیاد مستضعفان برای بازسازی هر واحد مسکونی در مناطق زلزله‌زده هشت تن و به‌منظور تعمیر هر خانه یک تن سیمان اختصاص می‌دهد.
به گزارش ایرنا، زمین‌لرزه ۵.۷ ریشتری ساعت ۶ و ۹ دقیقه صبح دوشنبه ۱۲ مهرماه امسال مرز استان‌های چهارمحال و بختیاری و خوزستان حوالی چلگرد را لرزاند.
این زمین لرزه در ۳۳ کیلومتری چلگرد مرکز شهرستان کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری و در عمق ۱۰ کیلومتری زمین رخ داد و اگر چه خسارت جانی در پی نداشت اما ۶۰۰ میلیارد تومان خسارت به بخش‌های مردمی، زیربنایی و کشاورزی به این استان وارد کرد.
پس از آن نیز  ۶۵ پس‌لرزه شهرستان کوهرنگ را لرزاند که بزرگی چهار مورد آن بیش از چهار ریشتر بود وخسارت‌های زلزله اصلی ۵.۷ ریشتری را تشدید کرد.
پنج هزار و ۶۷۰ نفر در قالب ۱۱ هزار خانوار در شهرستان‌های کوهرنگ، اردل و فارسان این استان از زلزله ۵.۷ ریشتری چلگرد متاثر شدند که در همین راستا تعدادی از خانه به طور کامل آوار و برای اسکان موقت ۲۰۰ خانوار چادر و بسته‌های امدادی نظیر وسایل گرمایشی، مواد غذایی و سایر مایحتاج ضروری زندگی از سوی هلال احمر استان تویع شده است.
چلگرد مرکز شهرستان کوهرنگ در ۹۰ کیلومتری مرکز چهارمحال و بختیاری واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha