۵ آبان ۱۴۰۰،‏ ۱۶:۳۵
کد خبرنگار: 2423
کد خبر: 84520287
۰ نفر

برچسب‌ها

کتاب گویای «اتحاد شوم» منتشر شد

تهران- ایرنا- کتاب «اتحاد شوم» به نویسندگی جویس بتل و ترجمه مجید کریمی به تهیه‌کنندگی تینا میرکریمی، صداپیشه‌گی و روایت حامد عباسی در پایگاه کتاب گویای ایران‌صدا در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، کتاب «اتحاد شوم؛ اسناد رسمی همکاری امریکا با رژیم صدام در جنگ تحمیلی (سال‌های ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۴ میلادی)» به نویسندگی جویس بتل توسط مجید کریمی از زبان انگلیسی ترجمه شد.

در کتاب «اتحاد شوم» مجموعه اسناد همکاری وزارت خارجه آمریکا با رژیم صدام در جنگ تحمیلی منتشر شده است و کوشش نگارنده بر آن بوده که هر سند را در سه دسته‌بندی موضوعی جای دهد.

ترجمه اصل متن، توضیح جویس بتل و توضیح نگارنده کتاب است به‌طوری‌که این توضیحات مبتنی بر مدارک و اسناد مکمل و برای نشان دادن اهمیت سند اضافه‌ شده است.

با بررسی مجموعه اسناد این کتاب، پژوهشگران درک بهتری از پشت پرده حامیان ارتش عراق در جنگ با ایران به دست خواهند آورد و البته مناسبات سیاسی ظالمانه و ریاکارانه امریکا را نیز آشکار می‌کند. اسناد گزیده آرشیو ملی امریکا نشان می‌دهد که چرا و چگونه آمریکا و عراق به یکدیگر نزدیک شده و ایران و امریکا نیز همزمان از هم دور شدند.

اسناد آرشیو ملی امریکا می‌تواند منبع خوب و تازه‌ای برای روشن شدن زوایای مبهم جنگ ایران و عراق به‌ویژه بررسی کاربرد سلاح‌های شیمیایی در جنگ توسط عراق باشد. نکته مهمی که از روح کلی این اسناد دریافت می‌شود، اینکه امریکا هرگز چه در اوایل جنگ و چه در میانه و سرانجام پایان جنگ بی‌طرف نبود و برخلاف ادعاهای خود بر پایه این اسناد در مواجهه با رویدادهای جنگ ایران و عراق در شورای امنیت بی‌طرفی را نقض کرد.
 

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha