بیشتر آمریکایی‌ها غول‌ها نفتی را مقصر اصلی بحران اقلیمی می دانند

تهران-ایرنا-  نتایج یک نظرسنجی جدید نشان می دهد بیشتر آمریکایی ها (۶۰ درصد) بر این باورند که شرکت های بزرگ نفت و گاز جهان مردم را درباره بحران آب و هوایی فریب می دهند و خود این شرکت ها به افزایش گرمای زمین کمک می کنند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، روزنامه گاردین نوشت این نظرسنجی که توسط موسسه افکارسنجی یوگاو و به سفارش این روزنامه و دو تارنمای منتشر کننده اخبار و اطلاعات آب و هوایی انجام شده نشان می دهد که در آمریکا اختلافات عمیقی درباره علت وضعیت بحرانی کنونی محیط زیست وجود دارد که به دنبال  نادیده گرفتن و انکار علوم اب و هوایی از سوی صنایع فعال در زمینه سوخت فسیلی بروز کرده است.

این اختلافات عمدتا در بین احزاب سیاسی وجود دارد و دموکرات ها و جمهوریخواهان درباره منبع و منشا اطلاعات غلط در زمینه مسائل آب و هوایی اختلاف نظر دارند.

این نظرسنجی که از بین ۱۰۰۰ نفر از بزرگسالان آمریکایی انجام شده است، نشان می دهد که ۷۰ درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی معتقدند گرم شدن جهان در حال رخ دادن است. بیش از ۶۰ درصد گفتند که شرکت های نفت و گاز به طور کامل یا عمدتا در تغییرات آب و هوایی مقصرند.

در حالی که اکثریت قاطع دموکرات ها (۸۹ درصد) بر این باورند که مسائل بحرانی تغییرات آب و هوایی بر اساس علم تایید می شود فقط ۴۲ درصد جمهوریخواهان گرم شدن جهانی زمین را یک واقعیت می داند و ۳۶ درصد آن را رد می کنند. بقیه جمهوریخواهان می گویند اطلاعی در این زمینه ندارند.

آمریکایی ها به طور کلی در این باره اتفاق نظر دارند که همه صنایع باید به خاطر اقداماتشان در تشدید مسائل آب و هوایی مقصر شناخته شوند. ۸ درصد از آنها می گویند تولید کنندگان باید به مصرف کنندگان درباره محصولات مخرب هشدار داده و ۶۹ درصد باید فروش چنین محصولاتی را متوقف کنند.

این نظرسنجی نشان داد: درباره محصولات مخرب محیط زیست، فقط ۶۰ درصد از مردم می گویند شرکت ها باید فروش چنین کالاهایی را متوقف کنند این موضوع نشان می دهد که نفت نقش مهم اقتصادی در به حرکت در آوردن چرخ اقتصاد و حمل ونقل و هشدارهای مکرر درباره نبودن جایگزینی مناسبی برای نفت دستکم در کوتاه مدت ایفا می کند.

این نظرسنجی همچنین نشان دادکه شرکت هایی مانند اکسون موبیل که بزرگترین شرکت نفت در  آمریکا است به همراه شرکت شل بیشترین محبوبیت را نزد جمهوریخواهان دارد و برعکس دموکرات ها نگاه مثبتی به این دو شرکت نفتی ندارند.

این نظرسنجی همچنین نشان داد که جوان ها و رنگین پوستان در آمریکا بیشتر از بقیه افراد صنعت نفت را مسئول بحران آب و هوایی کنونی می داند. ۴۵  درصد از آمریکایی ها گفتند که شرکت ها درباره کمک آنها به تغییرات آب و هوایی دروغ گفته اند. درصد کمتری بر این باورند که این صنعت مردم را درباره تغییرات آب و هوایی فریب داده و یافته های دانشمندان را نادیده گرفته است.

این در حالیست که نظرسنجی دیگری از دانشمندان نشان می دهد که ۹۹ درصد آنها در این زمینه توافق دارند که بحران آب و هوایی نتیجه اقدامات انسان است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha