۵ آبان ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۳۵
کد خبرنگار: 3124
کد خبر: 84519971
۱ نفر

برچسب‌ها

فرماندار: جشنواره انار تفت اسفندماه برگزار می شود
عکس از اینترنت است

یزد- ایرنا- فرماندار تفت گفت: با توجه به تداوم شیوع کرونا ، وضعیت نارنجی شهرستان و احتمال تغییر آن به وضعیت قرمز در روزهای آینده ، برگزاری جشنواره انار که قرار بود ماه جاری برگزار شود، به اوایل اسفند سال ۱۴۰۰ موکول شد.

علیرضا نوکار روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: با توجه به قابلیت بالای نگهداری انار«گِل» تفت در انبارهای معمولی تا اسفندماه و عرضه و فروش آن در اواخر سال ، در صورت فراهم بودن شرایط، جشنواره اسفند ماه برگزار می شود.

فرماندار تفت ادامه داد:  حمایت  از تولید، اشتغال و اقشار زحمتکش خصوصاً باغدارانی که یکسال برای بهره برداری از محصول زحمت کشیدند ،بسیار مهم است ، باید تمامی تلاش خود را برای عرضه انار با قیمت مناسب انجام داد تا هم برای مصرف کننده و هم کشاورز به صرفه باشد.

وی با اشاره به برگزاری موفق جشنواره انار تفت قبل از شرایط کرونایی ، اظهارکرد: باغداران و مردم راضی با برگزاری آن راضی بودند ،برنامه امسال هم توسعه جشنواره با الگوگیری ازکارهای موفق کشوری همانند گلاب گیری کاشان برنامه ریزی شد.

 نوکار تصریح کرد: با توجه به تأکید مسئولان ستاد مقابله و پیشگیری  شیوع کرونای استان یزد  مبنی بر جلوگیری از هرگونه تجمع و تاکید بر اولویت حفظ سلامتی مردم، اعضای ستاد کرونای شهرستان در نشست اخیر خود با برگزاری جشنواره انار تفت در آبان ماه مخالفت کردند.

وی افزود: در تلاش  هستیم جشنوراه برگزار شود، تا مردم و باغداران از آن استفاده کنند  ، امیدوارم تا آن موقع شرایط کرونایی به وضعیت عادی باز گردد.

تفت، یکی از قطب های مهم تولید انار کشور و استان یزد است و به همین دلیل انار با نام آن ، پیوندی دیرینه دارد.

برداشت انار تفت از اوایل آبان ماه شروع و حدود ۲۰ روز ادامه دارد؛ مهمترین ویژگی محصول  منطقه که قابلیت نگهداری بیش از پنج ماه در انبارهای معمولی را دارد به همین خاطر است که اگر شما در ایام نوروز به تفت سفر کنید؛ می‌توانید از این محصول بی‌نظیر آن میل کنید.

هزار و ۲۵۰ هکتار سطح زیرکشت انار تفت است و متوسط برداشت ۱۰ تا ۱۵ تن در هکتار است که پس از برداشت نیمی از آن به بازار عرضه و بقیه در انبار ذخیره‌ و اسفند ماه علاوه بر عرضه در بازار شهرهای استان یزد به دیگر استان ها عرضه می‌شود.

عمده گونه‌های انار تفت، گِل تفت، شیرین شهوار، ملس یزدی و ملس پوست قرمز  است  که انار گِل، رقم غالب و ترش مزه است ولی طعم و خاصیت منحصر به‌ فردی دارد و به همین دلیل طرفداران بسیاری دارد.

این نوع انار، به علت داشتن پوست ضخیم خاصیت ماندگاری حتی تا عید نوروز را دارد که به مرور ،ترشی مزه آن کاسته و خوشمزه‌تر می‌شود.

این محصول به دلیل ترش و غیرقابل خوردن هنگام برداشت، معمولاً برای تغییر مزه و قابل استفاده شدن برای مدتی در انبار نگهداری و غالباً برای شب یلدا و عید نوروز به بازار عرضه می‌شود.

جشن انار و انارچینی با محوریت شهرستان تفت به عنوان یکی از رویدادهای گردشگری استان یزد در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

مرکز شهرستان ۵۰ هزار نفری تفت در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha