معاون وزیرعلوم: دانشگاه‌های ایران دنبال اثرگذاری در معادلات دنیا هستند

کرمان- ایرنا- معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: دانشگاه‌های ایران به سمت پژوهش محوری با هدف تولید علم برای نوآوری، تجارت، فناوری و اثرگذاری در معادلات دنیا حرکت کرده‌اند.

به گزارش ایرنا، هاشم داداش‌پور روز چهارشنبه در مراسم معارفه رئیس جدید دانشگاه ولیعصر(عج) رفسنجان اظهارکرد:دانشگاه ها از دهه ۸۰ به عنوان دانشگاه های نسل دوّم به سمت پژوهش محوری حرکت و نقش برجسته ای را در این حوزه ایفا کردند.

وی گفت: هدف البته تولید علم برای علم نیست بلکه تولید علم برای نوآوری، تجارت، فناوری و اثرگذاری در معادلات دنیاست.

معاون وزیر علوم بیان کرد: زمانی که کلید جنبش نرم افزاری علم در ایران شروع شد توانستیم در یک دهه موضوع پژوهش محوری را در دانشگاه ها نهادینه کنیم، درحالی که ۲۰ سال قبل پژوهش در دانشگاه های کشور معنا نداشت.

داداش پور اضافه کرد: روندی پرشتاب در دانشگاه ها وجود دارد و صندلی به میزان کافی برای علم آموزی هست که نشانه ایجاد زیرساخت ها در دانشگاه ها برای به وجود آمدن فرصت علم آموزی برای افراد است.

وی گفت: چالش اصلی هنوز در دانشگاه ها اینک فعالیت های پژوهشی است که با هدف حل مسایل کشور در دانشگاه توسط دانشجویان و پژوهشگران انجام شود.

معاون وزیر علوم با اشاره به اینکه در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ ایران در موقعیت چهاردهم دنیا از نظر شاخص های علمی قرار گرفت گفت: بنابراین دغدغه ما این است که  جزو  ۱۰ کشور اوّل دنیا در تولید علم قرار گیریم.

وی بیان کرد: طی ۴۲ سال گذشته روند دانشگاه سازی و توسعه زیرساخت ها برای ایجاد فرصت علم آموزی نشان دهنده این است که انقلاب اسلامی بنای خود را بر عقلانیت گذاشته و دانشگاه پایه این عقلانیت و ارزشمند است.

داداش پور بیان کرد: توسعه دانشگاه ها در جای جای ایران مدیون نگاه انقلاب اسلامی است و خیران هم برای توسعه زیرساخت های دانشگاه ها قدم های ارزنده ای برداشتند.

معاون وزیرعلوم: دانشگاه‌های ایران دنبال اثرگذاری در معادلات دنیا هستند

رئیس سازمان امور دانشجویان همچنین گفت: دانشگاه ولیعصر(عج) رفسنجان ادعای این را دارد که وارد نسل سومی ( فناوری و کارآفرینی) شده و دنبال مسئولیت اجتماعی و جامعه محوری است؛ دانشگاهی که قرار است بارانداز توسعه ملی و منطقه ای باشد و نشان می دهد می خواهد مولد توسعه در عرصه محلی، منطقه ای و ملی باشد.

داداش پور بیان کرد: در دانشگاه ولیعصر رفسنجان ۷۷ شرکت فناور وجود دارد که از این تعداد ۴۶ مورد فعال هستند و بخشی از آنها به منطقه ویژه اقتصادی و شهرک های صنعتی رفته اند تا تولید علم و تجاری سازی کنند.

به گزارش ایرنا در این مراسم از خدمات دکتر حسن رنجبرعسکری قدردانی و دکتر رضا رنجبرکریمی به عنوان رئیس جدید دانشگاه ولیعصر (عج) کرمان معرفی شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha