تقویت تعلق‌خاطر و هویت‌بخشی از اهداف "روز قم" است

قم-ایرنا- رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر قم گفت: قم شهری است که با تنوع زیاد قومیتی و زبانی همراه است و در این بین نامگذاری روز قم برای تقویت حس‌تعلق و هویت‌بخشی شهری عموم شهروندان به این شهر به عنوان نقطه‌اتکای تمام ساکنین این شهر مورد توجه بوده‌است.

مصطفی مولایی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، بیان کرد: وجود مضجع شریف و نورانی حضرت فاطمه معصومه (س) گنجینه بزرگ معنوی و ارزشی شهر مقدس قم می‌باشدو ورود این بانوی بزرگ اسلام به این شهر مبدا اتفاقات بزرگی مانند شکل‌گیری حوزه‌های علمیه، تقویت مرجعیت و در نهایت انقلاب اسلامی شده‌است.

وی اضافه کرد: حضرت کریمه اهل بیت(س) بر تاریخ و تمدن قم بیشترین تاثیر را داشته و برای اینکه بتوان این ظرفیت های معنوی وموجود در قم را بواسطه وجود ایشان به مردم معرفی شود لازم بود تا روزی به نام روز قم به مناسبت ورود حضرت معصومه(س)  به این شهر نامگذاری می‌شد.

عضو شورای اسلامی شهر قم، افزود: روز قم در اصل مختص به این بانوی کریمه(س) است و مردم این شهر به دلیل ورود ایشان به قم همیشه فخرفروشی کرده و آن را ارج می نهند.

ملایی یادآور شد: به همین منظور با پیشنهاد شورای اسلامی وقت شهر قم روز قم در شورای فرهنگ عمومی استان مورد تصویب قرار گرفت و وارد تقویم مناسبتی استان شد.

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر قم ادامه داد: شورای فرهنگ عمومی استان ثبت روز قم در تاریخ و تقویم ملی را آغاز کرده و تلاش می‌شود این روز به زودی وارد مناسبت‌های ملی در سطح عمومی شود.

به گفته وی، به مناسب روز قم برنامه های متنوعی به ویژه توسط حرم مطهر و شهرداری قم در نظر گرفته شده که در طول آبانماه سالجاری به تدریج اجرا خواهد شد.

ملایی با اشاره به آثار نامگذاری روز قم، ابراز داشت: شناسایی معارف و جایگاه حضرت معصومه(س) یکی از مهمترین اهداف از نامگذاری روز قم است.

وی با بیان اینکه محور توسعه قم بر مباحث گردشگری تعریف شده‌است، گفت: ایجاد بسترهای لازم برای توسعه گردشگری مذهبی با برگزاری انوع تورها و معرفی ظرفیت های موجود نیز در قالب برنامه های روز قم دنبال می‌شود.

وی با بیان اینکه اجرای این برنامه‌ها از سطح آسیب‌های اجتماعی در جامعه می‌کاهد، گفت: ایجاد شادی، نشاط و پویایی شهروندان متناسب با جایگاه شهر مقدس قم نیز از اهداف مهم این نامگذاری است.

ملایی تصریح کرد: شورای اسلامی شهر قم در تلاش است تا تمام زمینه ها را برای توسعه شهر قم با محوریت حرم مطهر را فراهم کند اما همچنان تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی احساس می شود.

مطابق مصوبه سال ۹۷ شورای فرهنگ عمومی قم،  بیست‌وسوم ربیع الاول سالروز ورود حضرت معصومه(س) به قم به عنوان روز قم نامگذاری شده است‌.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha