دستگاه آب‌ساز مورد نیاز صنایع دارویی در کشور ساخته شد

تهران- ایرنا- دستگاه آب‌ساز دارویی مورد نیاز صنایع تولیدکننده دارو در کشور توسط یک شرکت دانش بنیان ساخته شد.

به گزارش روز چهارشنبه معاونت علمی و فناری ریاست جمهوری،  شرکت های داروساز، در فرآیند ساخت دارو نیاز به آبی دارند که فاقد هرگونه آلودگی و املاح باشد که این آب با دستگاه آب‌ساز دارویی تهیه می شود.

منصور شریعتی مدیرعامل این شرکت دانش بنیان توضیح داد: آبساز دارویی تا همین اواخر در داخل کشور تولید نمی‌شد و شرکت های داروساز، این دستگاه را از مسیر واردات تامین می‌کردند؛ همین موضوع، سالانه حدود ۳۰ میلیون دلار ارز را از کشور خارجی می‌کرد.

وی بیان کرد: آب در تمام فرآیندهای ساخت و تولید دارو، نظافت اتاق تمیز، شستشوی ماشین آلات دارویی و نیز آزمایشگاه کنترل کیفیت به کار می رود،  توجه به دستگاه آبساز دارویی به همین علت ضرورت دارد و کیفیت این دستگاه ها همواره مورد توجه نهادهای نظارتی بوده است،  دستگاه آبساز دارویی علاوه بر آن که باید املاح آب را تا حد قابل قبول حذف کرده و یون زدایی کند، متناسب با گرید آب دارویی مستلزم تهیه آبی عاری از میکروارگانیسم ها و یا حتی اندوتوکسین است تا بتوان از آن ها حتی به عنوان آب قابل تزریق استفاده کرد.

شریعیتی ادامه داد: برای استحصال هریک از آب‌های دارویی، روش و فرآیندی متناسب با همان مرحله آب دارویی به کار می‌رود تا بتوان علاوه بر خالص‌سازی آب تا حد مطلوب، ریسک آلودگی میکروبی را به حداقل ممکن رساند.

وی بیان کرد: این موضوع در مورد دستگاه های تهیه آب تزریقی اهمیتی ویژه پیدا می‌کند که همین امر موجب می شود در تعیین نوع فرآیند خالص‌سازی، دقت بیش‌تری نیاز باشد؛ از سوی دیگر، نوع فرآیند انتخابی در خالص‌سازی باید به گونه‌ای باشد تا هزینه اضافی بر ساخت دستگاه تحمیل نکند،

وی گفت: سیستم‌های خالص‌سازی آب دارویی از جمله سیستم‌های تولید، ذخیره و توزیع باید طبق الزامات مربوطه طراحی شده و ساخته شوند. به صورت کلی آب دارویی مورد استفاده در ایران، تحت دو سطح آب خالص برای مصارف خوراکی، موضعی و نیز آب قابل تزریق برای مصارف سرم‌سازی و تزریق به کار می رود.

شریعنی تاکید کرد: برای تسهیل در روند تولیدات ساخت ایران باید فرآیندهای پیچیده اداری تسهیل شود، چندی پیش نمونه هایی از دستگاه آبساز ساخت ایران را توانستیم در مناطق ویژه اقتصادی عرضه کنیم،  این رویه نیاز است که اصلاح شود تا شرکت های دانش بنیان بتوانند تولیدات خود را توسعه دهند. 

این فعال دانش بنیان اضافه کرد: تولید آبساز دارویی در داخل کشور منجر به اشتغال در کنار ارزآوری شده است،

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha