مشاور رییس جمهوری: ارتباط دانشگاه و سازمان منطقه آزاد کیش تقویت شود

کیش - ایرنا - مشاور رییس جمهوری و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی گفت: برای برون رفت از مشکلات و ارایه طرح های خلاق محور و نوآورانه لازم است ارتباط دانشگاه های مستقر در کیش با سازمان منطقه آزاد تقویت شود.

به گزارش ایرنا، سعید محمد روز چهارشنبه در دیدار دانشگاهیان جزیره کیش اظهار داشت: مناطق آزاد بر اساس یک تفکر درست بعد از جنگ جهانی دوم برای توسعه و تقویت کشورها طراحی و اجرا شد که خروجی های خوبی در دنیا داشته است.

وی با بیان اینکه بسیاری از کشورها از جمله کشورهای حاشیه خلیح فارس از این فرصت استفاده کرده اند افزود: اما در ایران امروز بعد سه دهه که به کارنامه مناطق آزاد نگاه می کنیم می بینیم علی رغم تمام تلاش های صورت گرفته به افق های مورد نظر در صادرات، سرمایه گذاری، تولید و اشتعال نرسیده ایم.

مشاور رییس جمهوری یادآور شد: برای جبران این عقب ماندگی باید یک نگاه توسعه محور به این مناطق داشته باشیم و برای تحقق این هدف لازم است ارتباط نزدیکی بین مناطق آزاد به ویژه منطقه آژاد کیش با دانشگاه های مستقر در جزیره برقرار شود چراکه نمی توان در سایر دانشگاه های سطح کشور به دلیل نگاه های کلان کشوری این مساله حل و فتح بابی برای جزیره شود.

اتاق فکر دانشگاهیان و مدیران ایجاد شود

وی با بیان اینکه اتاق فکر دانشگاهیان و مدیران سازمان منطقه آزاد مهمترین گام در راستای استفاده از تجربه ها و ایده های مشترک برای برون رفت از مشکلات است یادآور شد: در این اتاق فکر باید مشکلات احصا، راهکارها ارایه و اقدامات مشترک انجام شود تا در نهایت به توسعه سرمایه گذاری، تحقق کیش فرهنگی، اجرای فن آورانه و نوآورانه ختم شود.

محمد افزود: در این راستا باید تمامی پایان نامه ها و تز های دکتری به سمت ارایه مشکلات محلی و منطقه ای سوق داده شود تا بتوانیم بیشتر از اندوخته های علمی دانشگاهیان برای افزایش سهم مناطق آزاد تجاری در صادرات، تولید و تولید ناخالص ملی باشیم.

وی همچنین بر حضور دانشگاه های دولتی در جزیره کیش تاکید کرد و گفت: با توجه به اینکه دانشگاه های مادر کشور پردیس های بین المللی خود را در این جزیره راه اندازی کرده اند اما امکان دارد که تامین هزینه این واحدها برای بومیان و ساکنان کمی دشوار باشد به همین دلیل شروع فعالیت خدمات دانشگاهی به صورت دولتی در این جزیره لازم است.

مشاور رییس جمهوری و دبیرشورایعالی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی برای حضور سه روزه در رویداد نمایشگاهی و همایشی آیفیکس ۲۰۲۱ به کیش سفر کرده است.

وی سفر خود به این جزیره را با حضور در مزار شهدای گمنام و تجدید بیعت با شهدا و امام شهیدان آغاز کرد.

گشایش رویداد آیفیکس ۲۰۲۱ کیش (نمایشگاه و همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری و توسعه حوزه نفت ، گاز و پتروشیمی مناطق آژاد و ویژه اقتصادی کشور)، حضور در غرفه ها و نشست با سرمایه گذاران شرکت کننده در این رویداد از برنامه های سفر وی است.

وی همچنین درجریان سفر سه روزه خود به جزیره کیش با سرمایه گذاران و فعالان بخش خصوصی،استاندار هرمزگان،ائمه جمعه و فرمانده سپاه ناحیه مقاومت کیش دیدار کرده و از طرح های نیمه تمام و واحدهای صنعتی و تولیدی این جزیره بازدید می کند.

محمد ساعت ۲۱ روز سه شنبه دوم آبان از طریق برنامه تلویزیونی بازتاب شبکه کیش به صورت مستقیم با مردم این جزیره گفت و گو کرد.

وی پیش از این به مناطق آزاد تجاری اروند و انزلی سفر کرده بود و کیش سومین مقصد وی برای بازدید از مناطق آزاد تجاری جزیره است.

نمایشگاه و همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری و توسعه حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی های تجدید پذیر در مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی موسوم به رویداد آیفیکس ۲۰۲۱ کیش دوشنبه دوم تا چهارشنبه پنجم آبان سال جاری برگزار می شود.

جزیره کیش با ۹۲ کیلومتر مربع مساحت و ۴۲ هزار نفر جمعیت از توابع شهرستان بندر لنگه استان هرمزگان بوده در آب های نیلگون خلیج فارس واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha