اثربخشی علمی محدودیت تردد شبانه ثابت نشده است

تهران - ایرنا - سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی گفت: از نظر علمی هنوز کسی نتوانسته اثر بخشی محدودیت تردد شبانه را ثابت کند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «علی خضریان» روز چهارشنبه، درباره عدم لغو محدودیت تردد شبانه کرونایی در تهران و دیگر شهرها به خبرنگاران گفت: با اعمال محدودیت تردد شبانه، تهران و دیگر شهرهای بزرگ برای طبقه مرفه و بالا نشین قرق می‌شود و عملا اعلام شده است که تهران‌گردی در شب‌ها برای طبقه مرفه است زیرا مانعی برای تردد افراد جز پرداخت هزینه وجود ندارد.

سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس با بیان اینکه با این طرح افراد با دادن پول مجوز گشت و گذار در شب را پیدا می‌کنند،‌ عنوان کرد: ما معتقدیم در کشوری زندگی می‌کنیم که عدالت جزو ارزش‌های بالادستی است و می‌خواهیم به سمت عدالت حرکت کنیم و این طرح برخلاف این گفتمان علیه جامعه مستضعف عمل می‌کند و حداقل‌های آرامش و آسایش یک خانواده معمولی را از آنها می‌گیرد.

وی این نوع رفتار را غیرعادلانه توصیف کرد و ادامه داد: ستاد ملی کرونا هیچ گونه آمار و ارقامی درباره فواید حاصل از اجرای محدودیت تردد شبانه ارائه نداده و نگفته که با اجرای این طرح چقدر از شیوع بیشتر کرونا جلوگیری شده است. از نظر علمی هنوز کسی نتوانسته اثر بخشی محدودیت تردد شبانه را ثابت کند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر تاکید کرد: ما نمی‌توانیم مردم را مجبور به کارهای غیر علمی و بدون استدلال کنیم و برایشان محدودیتی وضع کنیم که با گذشت چندین ماه هیچ استناد علمی مبنی بر فوایدش ارائه نشده است.

سخنگوی کمیسیون اصل نودم مجلس اضافه کرد: در پی حضوری شدن مدارس هستیم و دورکاری کارمندان را برداشته‌ایم ولی همچنان نشستن یک خانواده در یک خودرو را منع می کنیم! از یک سو مترو باز است، هواپیماها با تمام ظرفیت در حال کار هستند و در این شرایط محدودیت‌های تردد شبانه همچنان ادامه دارد. این موضوع از سوی افکار عمومی قابل هضم نیست.

عضو هیات رییسه کمیسیون اصل نودم قانون اساسی گفت: نباید به گونه‌ای عمل شود که جامعه اینگونه برداشت کند که تصمیم‌گیران بدون توجه به آسیب مهمی که این طرح به ارزش مهمی چون عدالت وارد می‌کند و همچنین بدون استدلال علمی جهت توجیه افکار عمومی این طرح را بدون توجه به عدالت و عقلانیت با عنایت به درآمدزایی آن ادامه می‌دهند که این مساله منجر به آسیب به سرمایه اجتماعی کشور می‌شود.

خضریان تاکید کرد: این موضوع را یک بار در مجلس تذکر دادم و بعد از آن اعلام شد که محدودیت تردد برداشته شده است ولی بعد از مدتی متوجه شدیم که ستاد ملی کرونا همچنان در حال اجرای محدودیت تردد شبانه است؛ لذا بدون توجه به استدلال‌ها و در شرایطی که مهمترین لازمه‌ غلبه بر کرونا، همراهی اجتماعی است، نمی‌شود کشور را اینگونه اداره کرد.

خضریان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه موضوعات کرونا و تصمیم‌گیری درباره آن در اختیار مجلس نیست و مربوط به ستاد ملی کرونا است، نیازمند ورود اعضای این ستاد به ویژه رییس جمهوری به این موضوع هستیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha