افراد دارای نقص ایمنی دز چهارم را هم تزریق کنند

تهران- ایرنا- پایگاه خبری اکسیوس نوشت: مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا در دستورالعملی جدید از تزریق دز چهارم واکسن کووید-۱۹ به افراد دارای نقص ایمنی، دستکم ۶ ماه پس از تزریق دز سوم خبر داد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از این پایگاه خبری آمریکایی، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC)‌ در دستورالعمل‌های به‌روزرسانی شده خود اعلام کرد که برخی افراد دارای نقص ایمنی که واکسن‌های فایزر یا مدرنا کووید-۱۹ را دریافت کرده‌اند، می‌توانند دز چهارم را هم تزریق کنند.

براساس این دستورالعمل، افراد بالای ۱۸ سال که دارای "ضعف سیستم ایمنی متوسط ‌تا شدید" هستند و سه دز واکسن فایزر و یا مدرنا را که از طریق فناوری "آر. ان. ای پیام رسان" (mRNA) ساخته شده دریافت کرده اند، می توانند دستکم ۶ ماه پس از دریافت سومین دز، واکسن چهارم را (از واکسن های فایزر، مدرنا، یا جانسون اند جانسون) هم تزریق کنند.

شایان ذکر است برای افراد دارای نقص ایمنی، سومین دز واکسن کووید-۱۹ از سوی مرکز کنترل و پیشگیری بیماری به عنوان "دز اضافی" طبقه بندی می شود و حجم داده شده با دو دز واکسن اولی یکسان است.

با این حال، برای چنین افرادی، دز چهارم یک "تقویت کننده" در نظر گرفته می شود و حجم داده شده تنها نصف مقدار داده شده در سه نوبت اول است.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری هفته گذشته مجوز تزریق دزهای تقویتی را با یک واکسن متفاوت از آنچه در ابتدا به آمریکایی ها تزریق شده بود، صادر کرد.

در آمریکا تاکنون بیش از ۴۶ میلیون و ۴۹۷ هزار نفر به کووید-۱۹ مبتلا شده و از این میان بالغ بر ۷۵۹ هزار نفر جان خود را از دست داده اند. در این کشور ۵۷.۹ درصد از جمعیت هر دو دز واکسن را دریافت کرده اند.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha