۲۰۰ امام جمعه جدید در سه سال گذشته منصوب شدند

بیرجند - ایرنا - رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور گفت: ۲۰۰ امام جمعه جدید در سه سال گذشته وارد شبکه ائمه جمعه شدند و ۵۰۰ مورد هجرت داشتیم که یک نوسازی شبکه رخ داده است.

به گزارش ایرنا حجت الاسلام و المسلمین محمدجواد حاج علی اکبری سه‌شنبه شب در نشست جبهه فرهنگی اجتماعی استان خراسان جنوبی که با حضور نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بیرجند برگزار شد، افزود: نگاه تحولی خوبی در شورای سیاستگذاری ائمه جمعه با رویکرد جوان‌گرایی و کارآمدی داشتیم و امامان جمعه جدید از نظر سواد، سن و تحولات اجتماعی اتفاقات خوبی را در مناطق مختلف کشور رقم زده‌اند.

وی با بیان اینکه نظر نمایندگان ولی فقیه در استان‌ها در زمینه تحولات ائمه جمعه اخذ می‌شود گفت: در این زمینه هماهنگی حداکثری با نمایندگان ولی فقیه در استان‌ها داریم و هر روز این تعامل تقویت می‌شود.

رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه بیان کرد: ما معتقد به شبکه در شورای سیاستگذاری ائمه جمعه هستیم و ارشد شبکه ما در استان‌ها نماینده ولی فقیه است.

وی افزود: قضاوت‌ها درخصوص شرکت در نمازهای جمعه در کشور قضاوت دقیق و علمی نیست چرا که ۸۸۷ پایگاه نماز جمعه در کشور داریم و اگر کسی می‌خواهد درخصوص این پایگاه‌ها قضاوت کند باید قضاوت علمی داشته باشد و نمی‌توان نمونه‌گیری را به سایر پایگاه‌ها تعمیم داد که کار علمی نیست.

حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری گفت: وضع ما درخصوص شرکت در نماز جمعه مورد قبول و مطلوب نیست و در این زمینه خیلی کار داریم که به وضعیت مطلوب برسیم، به مقام معظم رهبری قول دادیم تا سال ۱۴۰۴ به وضعیت مطلوب برسیم که البته دوران کرونا باید به این دوران اضافه شود.

وی افزود: برای ادای حق نماز جمعه باید یکسری اقدامات را ما انجام دهیم و عموم مسلمین و برخی دستگاه‌ها و نهادها هم در این زمینه تکلیف دارند، به عنوان مثال رسانه‌ حق نماز جمعه را ادا نمی‌کند و در آینده با رییس سازمان صدا و سیما هم مذاکراتی خواهیم داشت.

رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه با تاکید بر اینکه باید وارد دوره تازه‌ای از ترویج نماز شویم گفت: باید در این زمینه کار رسانه‌ای، فرهنگی و آموزشی انجام و به موضوع نماز جمعه بیش از گذشته توجه جدی شود.

وی اضافه کرد: در مرحله دولت‌سازی و آرمان انقلاب اسلامی هستیم که باید همه این فرصت را قدر بدانیم و در این زمینه وظیفه داریم که کمک کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری گفت: شبکه ائمه جمعه با کمترین امکانات در متن جامعه خدمت می‌کند و گاهی به این شبکه تاخته می‌شود لذا کار شبکه ما خیلی سخت است و نیازمند کمک همه فعالان فرهنگی و اجتماعی هستیم.

وی افزود: در راهبری کلان مسجد در سطح ملی کشور فاقد سامانه تعریف شده هماهنگ‌کننده هستیم و نتیجه این است که برخی به فرض اینکه کسی دیگر کار را انجام می‌دهد، وارد نمی‌شوند و در جاهایی هم عده‌ای با تزاحم و با هم وارد می‌شوند.

وی گفت: به‌رغم فعالیت‌های خوبی که در زمینه عمران مادی و عمران معنوی مسجد در جمهوری اسلامی ایران انجام شده است، اما در این زمینه هم با وضعیت مطلوب فاصله داریم.

رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور اظهار داشت: در حال حاضر در زمینه مساجد بر طراحی سامانه راهبری کلان کار می‌کنیم که الان فاقد این سامانه هستیم و در این خصوص یک جمع‌بندی و مطالعه وسیع ملی با نهادهای مسوول داشتیم و در مرحله ویرایش و تکمیل این طرح هستیم.

وی گفت: نهادهای گوناگونی هم در این زمینه مسوولیت و وظیفه دارند که باید ورود پیدا کنند و با این طراحی و تقسیم کار ملی به لطف خداوند امیدواریم کارها به سرانجام مناسبی برسد.

حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری افزود: کار فکری مداوم و تقویت بنیه فکری فعالان فرهنگی و اجتماعی مسئله مهم، اساسی و ضروری است.

وی مسئله مهم دیگر را اقدام شبکه‌ای و جبهه‌ای ذکر کرد و گفت: با وجود اینکه جبهه فرهنگی راه‌اندازی شده اما هنوز با اقدام شبکه‌ای سازمان‌دهی شده، فاصله داریم و نتوانسته‌ایم آرایش شبکه‌ای به خودمان بگیریم.

رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه بیان کرد: مقام معظم رهبری مکررا نسبت به خانواده تذکر می‌دهند و آفت در خانواده و جوانان ما افتاده که باید در این زمینه هم بیش از گذشته سرمایه‌گذاری کنیم.

وی با اشاره به اینکه در ارتباط با میدان، مسئله مسجد از اهمیت اساسی برخوردار است گفت: کار مسجدی کردن و گره زدن فعالیت‌‎ها به مسجد خیلی اهمیت دارد و باید بیش از گذشته مدنظر قرار گیرد.

حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری ادامه داد: کار تربیتی و توجه به مخاطب از جمله دانش‌آموزان و جوانان را باید بیش از گذشته برجسته کنیم، همچنین محور خدمات اجتماعی در شبکه امامت جمعه مورد نظر و تاکید است.

وی افزود: به مسئله فضای مجازی و محیط سایبر و ظرفیت‌ها و مخاطرات آن باید بیش از گذشته توجه داشته باشیم زیرا در زمینه فضای مجازی از این فناوری ضربه خوردیم و به میدان قتلگاه برای جوانان ما تبدیل شده است.

رییس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور روز سه‌شنبه با سفر به خراسان جنوبی ضمن دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بیرجند، در گردهمایی علما و روحانیون مرکز استان حضور یافت.

همزمان با برگزاری این گردهمایی ضمن تعیین حریم برای تبدیل مصلای المهدی (عج) بیرجند به مسجد، صیغه مسجد توسط رییس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور قرائت شد.

شرکت در گردهمایی ائمه جمعه خراسان جنوبی و اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان از دیگر برنامه‌های حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری تا روز چهارشنبه است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha