مشاور رییس جمهوری: بومیان کیش در اولویت استخدام ها قرار بگیرند

کیش-ایرنا-مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد در پاسخ به درخواست های بومیان جزیره کیش گفت: سازمان منطقه آزاد کیش در راستای اشتغال مردم منطقه باید تدبیری بیندیشد که سرمایه گذاران هنگام دریافت مجوزها مکلف شوند هنگام ساخت و بهره برداری درصدی از نیروهای خود را از بومیان جذب کنند.

به گزارش ایرنا، سعید محمدی شامگاه سه شنبه در آیین دیدار با مردم جزیره کیش در مسجد خاتم الانبیا اظهار داشت: ما در بدو ورود به جزیره دیدارهای مختلفی را تدارک دیدیم و این دیدار عمومی آخرین جلسه با مردم کیش نیست و سعی می شود از هر فرصتی استفاده کنیم تا با نقطه نظرات مردمی بتوانیم مشکلاتی که جامعه هدف با آن دست و پنجه نرم می کند مرتفع شود تا مناطق آزاد تجاری به ویژه به جایگاه واقعی خودش برسد.

وی با تشکر از مدیریت های گذشته برای تامین زیر ساخت های مختلف افزود: اما صحبت ها نشان می دهد که این اقدامات کافی نبوده  و دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد در تلاش است با تعیین اولویت خواسته ها و مطالبات مردمی را مرتفع کنیم و در سفرهای آینده از مسوولان تحقق درخواست های مردمی را مطالبه خواهم کرد.

مشاور رییس جمهوری اظهار داشت: انچه که از مطالبات مردمی جزیره برداشت کرده ام آنان احساس می کنند که تبعیضی علیه آنان روا می شود که سازمان منطقه آزاد کیش ماموریت دارد تمام این مطالبه ها جمع بندی و نسبت به رفع انان اقدام کند اما مردم هم باید به ما فرصت دهند چراکه مشکلات زیاد است و یک‌شبه قابل حل نیست.

توسعه تعارضی با فرهنگ ندارد

وی افزود: یکی از دغدغه های مطرح شده در این جلسه توسعه آموزش عالی برای تحقق توریسم علمی است که در این راستا سازمان منطقه آزاد متولی بستر سازی است و وزارت علوم باید اقدامات نرم افزازی آن را انجام دهد که بدون شک این مساله از وزارتخانه متبوع پیگیری خواهد کرد.

محمد در خصوص مطالبه فرهنگی و عفاف و حجاب نمایندگان بانوان و فعالان فرهنگی جزیره نیز گفت: در جزیره باید توسعه زیر ساخت ها برای فعالیت بانوان در عرصه های مختلف بیشتر از گذشته انجام شود تا آنان بتوانند به عنوان نیمی از جمعیت سهم خود را در توسعه انجام دهند.

وی افزود: تبدیل کیش به پایلوت فرهنگی نیز یکی از برنامه های مهم در این منطقه آزاد تجاری است و در این راستا باید بر اساس جذابیت های موجود آن را توسعه دهیم اما باید تاکید کنم که توسعه گردشگری به منزله بی عفافی و بی حجابی نیست و برای جلوگیری از این مساله باید به صورخت خرد جمعی با دستگاه ها و فعالان فرهنگی مرتفع شود.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی با اشاره به اینکه معاون فرهنگی و اجتماعی به عنوان مسوول مستقیم برای رفع مشکلات فرهنگی جزیره کیش انتخاب می شود افزود: رفع بهبود وضعیت معشت فعالان جزیره از جمله کارگران نیز از سوی مسوولان در دستور کار بوده و شرکت عمران، آب و خدمات باید به عنوان یک الگوی ویژه حل این مساله را در دستور کار قرار دادر.

وی در خوصوص خواسته های ایثار گران نیز گفت: برابر ضوابط کشوری تغییر وضعیت شغلی ایثارگران در اولویت قرار گرفته است.

هنر، اقتصاد و فرهنگ سه ضلع در هم تنیده جامعه است

وی در پاسخ به درخواست های هنرمندان نیز گفت: همواره مباحث هنری، اقتصادی و  فرهنگی یک مثلث در هم تنیده در جامعه هسستند و به گونه ای با هم اجین هستند که توسعه هیچ کدام بدون بخشی از این مثلث امکان پذیر نیز نیست و این مساله نیز با همکاری معاونت فرهنگی و اجتماعی دبیرخانه با همفکری تمام بخش ها مرتفع خواهد شد.

وی همچنین در خصوص برخی چالش های مطرح شده توسط تاکسی داران برای فعالیت تاکسی های اینترنتی یادآور شد: نمی توان جلوی تحولات کسب و کار را گرفت آن فعالیت هایی موفق است که بتواند با این تحولات خود را تطبیق دهد چراکه این مردم هستند که چطور زندگی کنند .

محمد گفت: مشکلات صیادان  جزیره نیز به واسطه اینکه یک فعالیت حلال است به صورت ویژه پیگیری می شود.

مشاور رییس جمهوری و دبیرشورایعالی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی برای حضور سه روزه در رویداد نمایشگاهی و همایشی آیفیکس ۲۰۲۱ به کیش سفر کرده است.

وی سفر خود به این جزیره را با حضور در مزار شهدای گمنام و تجدید بیعت با شهدا و امام شهیدان آغاز کرد.

گشایش رویداد آیفیکس ۲۰۲۱ کیش (نمایشگاه و همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری و توسعه حوزه نفت ، گاز و پتروشیمی مناطق آژاد و ویژه اقتصادی کشور)، حضور در غرفه ها و نشست با سرمایه گذاران شرکت کننده در این رویداد از برنامه های سفر وی است.

وی همچنین درجریان سفر سه روزه خود به جزیره کیش با سرمایه گذاران و فعالان بخش خصوصی،استاندار هرمزگان،ائمه جمعه و فرمانده سپاه ناحیه مقاومت کیش دیدار کرده و از طرح های نیمه تمام و واحدهای صنعتی و تولیدی این جزیره بازدید می کند.

محمد ساعت ۲۱ امروز سه شنبه دوم آبان از طریق برنامه تلویزیونی بازتاب شبکه کیش به صورت مستقیم با مردم این جزیره گفت و گو کرد.

وی پیش از این به مناطق آزاد تجاری اروند و انزلی سفر کرده بود و کیش سومین مقصد وی برای بازدید از مناطق آزاد تجاری جزیره است.

نمایشگاه و همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری و توسعه حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی های تجدید پذیر در مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی موسوم به رویداد آیفیکس ۲۰۲۱ کیش دوشنبه دوم تا چهارشنبه پنجم آبان سال جاری برگزار می شود.

جزیره کیش با ۹۲ کیلومتر مربع مساحت و ۴۲ هزار نفر جمعیت از توابع شهرستان بندر لنگه استان هرمزگان بوده در آب های نیلگون خلیج فارس واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha