ورودی رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه‌ها افزایش می‌یابد

تهران- ایرنا- قائم مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور با تاکید بر اینکه، سرانه پزشک در کشورمان در مقایسه با کشورهای منطقه مناسب نبست، گفت: برای خروج از این بحران باید طی پنج سال آینده در رشته پزشکی سالانه ۳ هزار نفر و در رشته دندانپزشکی ۵۰۰ نفر به ورودی دانشگاه های کشور اضافه شود.

به گزارش خبرنگار گروه آموزش ایرنا، منصور کبگانیان شامگاه سه شنبه در حاشیه یکصد و پنجاه و چهارمین جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با بیان اینکه، دستور اصلی جلسه امروز موضوع سرانه پزشکی بود، افزود: به دلیل اینکه در سند آمایش آموزش عالی در حوزه سلامت یک بخش مهم محسوب می شود، نگرانی هایی از تعداد رو به افول پزشکان کشور وجود دارد. از سوی دیگر ما با پیری جمعیت مواجه هستیم و نگرانی هایی در این زمینه داریم.

وی اضافه کرد: همین مسئله شورای عالی انقلاب فرهنگی را بر آن داشت که از مدتی پیش نسبت به این موضوع حساس شود و اقدامات کارشناسی بسیار دقیقی با حضور دستگاه های ذیربط انجام شد.

قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور اظهار کرد: به طور مشخص تهدیداتی که در این حوزه وجود دارد در چند محور است که نخستین آن بحران پیری جمعیت است.

وی با بیان اینکه، در سنین بالا نیاز کشور به خدمات پزشکی بالاتر می رود، دومین محور و تهدید را بازنشستگی پزشکان بخصوص فارغ التحصیلان دهه شصت عنوان کرد و افزود: چراکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در دهه شصت کشور شاهد یک جهشی درجذب دانشجویان پزشکی داشتیم که این گروه در شرف بازنشستگی هستند.

کبگانیان تهدیداتی همچون مهاجرت بخشی از جامعه پزشکان به خارج از کشور و گردشگری سلامت را از دیگر دلایل ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به موضوع سرانه پزشکی کشور عنوان کرد و افزود:با عدم رسیدگی به این موضوع این حوزه به طور حتم دچار لطماتی خواهد شد.

وی با بیان اینکه، برخی در رسانه ها اعتراضاتی به ورود شورای عالی  انقلاب فرهنگی به بحث سرانه پزشکی در کشور داشته اند، گفت:این افراد بدانند که ما با بررسی های دقیق علمی و میدانی به این مسئله ورود کرده ایم.

وی با بیان اینکه، کشور ایران در منطقه و در گروه ۲۰ در حوزه پزشک و دندانپزشک جزو شش کشور آخر است اذعان داشت:این جایگاه به طور حتم زیبنده جمهوری اسلامی ایران نیست و نامناسب است.

ورودی های رشته های پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه ها افزایش می یابد

قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با بیان اینکه، در حال حاضر به دلیل آمارهای متناقض میزان موجود و مطلوب پزشک در کشور بایستی ارزیابی شود، تاکید کرد: میزان مطلوب و نحوه جبران این میزان کمبود باید ارزیابی شود.

وی با بیان اینکه، میزان پزشکان موجود طبق آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نقشه راه درمان حدود ۱۰۰ هزار نفر است افزود: البته این آمار اختلافاتی با آمار سازمان نظام پزشکی دارد که حدود ۱۴۷ هزار نفر است و به نظر در برخی آمارها تنها پزشکان دارای مجوز محاسبه شده اند.

کبگانیان همچنین تصریح کرد: بر اساس اسناد مصوب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز که مورد استفاده ما بوده است، تعداد دندانپزشک در کشور ۲۹ هزار ۷۰۰ نفراست.

وی گفت: اگر بخواهیم میزان مطلوب تعداد پزشک در کشورمان را در مقایسه با کشورهای منطقه مورد سنجش قرار دهیم، این عدد بایستی از ۱۰۰ هزار نفر موجود حدودا به ۱۸۰ هزار نفر افزایش یابد.

قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور همچنین اظهارکرد: اگر بخواهیم در ۱۰ سال آینده جزو کشورهای پیشرفته باشیم که این به طور حتم یکی از اسناد و اهداف شورای عالی انقلاب فرهنگی است، این میزان  باید به ۳۰۰ هزار نفر افزایش یابد.

وی گفت:بر همین اساس و برای خروج از بحران سرانه پزشک در کشور طی پنج سال آینده بایستی حداقل در رشته پزشکی در سال ۳ هزار نفر و در رشته دندانپزشکی نیز حداقل ۵۰۰ نفر به دانشجویان ورودی دانشگاه های کشور اضافه شود.

کبگانیان افزود:البته برخی اعضاء در این جلسه امروز معتقد بودند که بایستی بیشتر از اعداد مذکور باید دانشجویان ورودی رشته پزشکی به دانشگاه ها را شاهد باشیم به همین دلیل هنوز تصویب نشده است اما ما کار را شروع کرده ایم و به دلیل اهمیت موضوع این مسئله در جلسه بعدی نیز این موضوع برای رسیدن به جمع بندی نهایی ادامه خواهد داشت  

با بیان اینکه در پیش از دستور جلسه امروز از برگزاری موفق جایزه مصطفی توسط معاونت علمی و فناوری تقدیر شد افزود:این جایزه در سطح بین المللی به یک جایزه ویژه تبدیل شده و دانشمندان کشورهای اسلامی را متوجه پیشرفت های علمی ایران و جهان اسلام کرده است. 
وی در ادامه با بیان اینکه، همچنین در پیش از دستور جلسه امروز شورای راهبری نقشه جامع علمی کشور، سند ملی تحول امنیت غذایی کشور اعلام وصول شد گفت:این مسئله مبحثی بسیار مهم است و مقام معظم رهبری نیز از سالهای پیش بر آن تاکید داشته اند 
کبگانیان با بیان اینکه،  سند ملی تحول امنیت غذایی کشور نیازمند برنامه ریزی و طراحی در چندین محوراست، فراهم بودن غذا، دسترسی عادلانه دهک های مختلف به تغذیه مناسب، مصرف و سلامت و همچنین ثبات و پایداری را از جمله این محورها برشمرد. 
وی با بیان اینکه، در حال حاضر سطح سواد کشاورزی در کشور پاییم است، بیکاری فارغ التحصیلان این رشته و پایین بودن راندمان آبیاری که ۴۵ درصد است و اسراف آب از جمله آسیب ها و موانع حوزه کشاورزی عنوان کرد. 
کبگانیان افزود:خوشبختانه با تشکیل کمیسیون فناوری که با حضور مسوولان مرتبط اولین بررسی این سند در شورای ستاد نقشه جامع علمی انجام شد و قرار شد مجددا  با نکاتی که مطرح شد در دستور کار کمیسیون قرار گرفته و پس از نهایی سازی در این ستاد بعنوان یک سند ملی در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب و ابلاغ شود. 
وی همچنین با اشاره به اعلام وصول آئین نامه بهره گیری ازخدمات متخصصان و کارآفرینان خارج از کشور بعنوان بخشی از برنامه حمایت از نخبگان از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در جلسه امروز گفت:این آئین نامه جزو مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی بود که به معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری ابلاغ شده بود که برای اقدامات کارشناسی تحویل ستاد نقشه جامع علمی کشور شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha