آزار پناهجویان افغان در انگلیس توسط گروه‌های راست افراطی

لندن – ایرنا – هزاران پناهجوی افغان که در اقامتگاه‌های موقت کوچه و خیابان‌های پایتخت و شهرهای مختلف انگلیس آواره هستند این روزها به طور فزاینده‌ای از سوی اعضای گروه‌های فاشیستی، ضدمهاجر و راست افراطی مورد اذیت و آزار قرار می‌گیرد.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا، «اول بریتانیا« و «برای بریتانیا» دو گروه‌ سرشناس راست افراطی هستند که در تارنمای خود اعلام کرده‌اند طی هفته‌های اخیر به صورت سرزده از اقامتگاه‌های پناهجویان افغان بازدید کرده‌اند. پویش موسوم به «امید، نه تنفر» هشدار داد که اسکان پناهجویان افغان‌ در انگلیس به کانون توجه گروه‌های افراطی بدل و منجر به احیای حملاتی شده که پیشتر علیه مهاجران سوری صورت می‌گرفت.

فاشیست‌های انگلیسی، پناهجویان را تروریست‌هایی معرفی می‌کنند که درصدد فتح اروپا آمده‌اند. آن ادعا می‌کنند که نگران هزینه اسکان افغان ها از جیب مالیات دهندگان انگلیسی هستند. گروه «برای بریتانیا» مدعی شده که پذیرش پناهجویان جدید باعث بی‌کاری کارگران انگلیسی خواهد شد.

در همین حال گروه سیاسی و نژادپرست موسوم به «میهن‌پرستان» تبلیغات گسترده‌ای را به راه انداخته و مردم را دعوت کرده که با نمایندگان مجلس مکاتبه و از آن ها بخواهند که با اسکان افغان‌ها مخالفت کنند. آن ها همچنین پارچه‌ نوشته‌هایی را در سطح شهر نصب کرده‌اند که روی آن‌ها نوشته است اجازه نمی‌دهیم نسل ما نابود شود.

اول بریتانیا که به دلیل ترویج محتواهای نژادپرستانه امکان ثبت حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی ندارد اخیرا کانال تلگرامی به راه انداخته تا فیلم‌های ضد افغانی توزیع ‌کند. اعضای این گروه فاشیستی همچنین چندی پیش مقابل یکی از اقامتگاه‌های پناهجویان افغان‌ در حومه منچستر تظاهرات کرد و شعارهایی را علیه آن‌ها سر می‌دادند.

یکی از سخنگویان پویش «امید، نه تنفر» در این باره گفت: بدبختانه قابل پیش‌بینی بود که گروه‌های راست افراطی پناهجویان افغان را مورد آزار قرار دهند. بحث مهاجرت از مدت‌ها پیش کانون توجه گروه‌های راست افراطی بود اما ‌ان‌ها از طرح اسکان افغان‌ها برای ترویج قرائت‌های اسلام‌هراسانه سوء استفاده کرده‌اند.

دولت انگلیس در جریان عملیات خروج از افغانستان، شهروندان این کشور را که طی ۲۰ سال گذشته تحت عنوان مترجم و دستیار با دولت و خبرنگاران همکاری داشته‌اند به انگلیس منتقل کرد. اما گزارش‌ها حاکیست که بسیاری از خانواده‌های افغان این روزها آواره و یا وضعیت سختی را در اقامتگاه‌های موقت سپری می‌کنند. برخی هم به شهرهای اطراف منتقل شده که به موجب آن دسترسی آن ها به شبکه‌های حمایتی دولت دشوار شده و بلاتکلیفی طاقت فرسایی را تحمل می‌کنند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha