۷۵درصد کتاب‌های تفرقه‌انگیز میان شیعه و سنی تألیف ۴۰سال اخیر است

مشهد- ایرنا- نماینده سابق ولی فقیه در سوریه با تأکید بر اهمیت تألیف بیش از پیش کتاب در زمینه وحدت به عنوان ضرورت جامعه امروزی گفت: ۷۵درصد کتاب‌های تفرقه‌انگیز میان مذاهب اسلامی در ۴۰سال اخیر تألیف شده است که نشانگر تحرکات شدید دشمن است. 

به گزارش روز سه‌شنبه پایگاه خبری آستان قدس رضوی، آیت‌الله سید ابوالفضل طباطبایی در مراسم رونمایی از ۲ نسخه خطی نفیس "درج الدرر فی بیان میلاد خیرالبشر" و "الخصائص" در موزۀ قرآن و نفایس آستان قدس رضوی که با حضور جمعی از علمای اهل سنت جنوب کشور برگزار شد افزود: پیامبر اکرم(ص) و دیگر انبیای الهی ۲ مأموریت بزرگ اقامه دین و پرهیز از تفرقه را برعهده داشتند به همین دلیل تلاش برای حفظ انسجام همگانی از ضروریات است.

وی با اشاره به انتشار کتب مختلف اسلامی در مجموعه آستان قدس رضوی، این مجموعه را در تولید کتاب‌های قوی وحدت‌آفرین پیشتاز دانست و ادامه داد:یکی از این آثار مجموعه کتاب "المعجم فی فقه لغه القران و سر بلاغته" زیر نظر مرحوم آیت‌الله واعظ‌زاده خراسانی است که تاکنون بیش از ۴۰جلد از این دایره المعارف به چاپ رسیده است و با استقبال علمای اهل سنت در کشورهای مختلف مواجه شده است.

این استاد حوزه و دانشگاه با نام بردن از شیخ طبرسی، شیخ مفید، شیخ طوسی و سید مرتضی به عنوان علمای بزرگ وحدت‌آفرین در قرون گذشته گفت:این بزرگان هم اساتید و هم شاگردان شیعه و سنی داشتند  

طباطبایی با تأکید بر حذف کتب تفرقه‌انگیز، کتب ابن‌تیمیه و یاسرالحبیب و امثال آنها را در راستای تفرقه‌انگیزی دانست و افزود: شیعه انگلیسی و سنی آمریکایی ۲ لبۀ یک شمشیرند و در جهت تضعیف مسلمانان حرکت می‌کنند.

وی همچنین از کتاب "فی مدرسه الرسول الاعظم(ص)" بیانات مقام معظم رهبری حول شخصیت پیامبر اعظم(ص) و بعثت ایشان به عنوان دیگر اثر ارزنده در زمینه وحدت اسلامی نام برد.

رونمایی از ۲ نسخه خطی کهن در شرح حال پیامبر اکرم(ص) و ائمۀ اطهار(ع) 

کارشناس ارزشیابی و ثبت نسخ خطی آستان قدس رضوی هم در این مراسم گفت: یکی از این ۲ کتاب "درج الدرر فی بیان میلاد خیر البشر" در شرح احوال پیامبر مکرم اسلام(ص) است که از نسخه‌های خطی بسیار نفیس و کهن در قرن نهم هجری است و به نثر مصنوع و فنی توسط اصیل‌الدین عبدالله واعظ دشتکی شیرازی  نگاشته شده است. 

سیدرضا صداقت حسینی افزود: کتاب"الخصائص فی فضل علی بن ابی طالب و اهل البیت (ع)" تألیف احمد بن علی نسائی شافعی، از اکابر اهل سنت دومین کتابی است که امروز رونمایی شد که نویسنده آن به شرح فضایل امام علی(ع) و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) می‌پردازد و در قرن ۱۱ هجری قمری در ۲۲ برگ کتابت شده است و در سال ۱۳۷۶ به دست مقام معظم رهبری به کتابخانۀ آستان قدس رضوی اهدا شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha