۳۰۰ مدرسه مناطق روستایی خراسان رضوی به علت مهاجرت بی استفاده مانده‌اند

گناباد- ایرنا- مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: ۳۰۰ مدرسه مناطق روستایی این استان طی یک سال گذشته به علت مهاجرت بی استفاده مانده اند و از طرفی افزایش آمار دانش آموزی نقاط حاشیه ای شهرهای این استان موجب شده که ۳۰۰ کلاس در کانکس دایر شود.

قاسمعلی خدابنده عصر سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در گناباد افزود: تشدید مهاجرت از روستاها به مناطق شهری موجب افزایش تعداد دانش آموزان مناطق حاشیه ای شهرها و در نتیجه کاهش کیفیت آموزشی شده است به همین دلیل در حاشیه شهرهای مشهد، سبزوار، گناباد، نیشابور و تربت حیدریه جمعیت دانش آموزی افزایش یافته و در برخی مناطق به ۴۸ نفر در کلاس رسیده است.

وی ادامه داد: میانگین استاندارد تعداد دانش آموزان در کلاسهای درس ۲۵ نفر است و هر چه به همان میزان افزایش یابد به دنبال آن سطح کیفی آموزش هم کاهش می یابد به همین دلیل معلمان و مدیران مدارس مجبور به استفاده از روش مشارکتی در تدریس و مدیریت کلاسها هستند.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی ابراز امیدواری کرد که با مشارکت اولیا میزان افت تحصیلی دانش آموزان این مدارس کاهش یابد.

سه طرح آموزشی روز سه‌شنبه با حضور مدیرکل آموزش و پرورش و سرپرست اداره‌کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان رضوی طی آیینی در شهرستان گناباد به بهره‌برداری رسید.

 این طرحها شامل ۲ مدرسه یک و ۲ کلاسه در روستاهای رحمت آباد و محمدآباد و مدرسه ۶ کلاسه روستای ریاب از توابع بخش مرکزی این شهرستان است که برای ساخت آنها که در مجموع ۶۷۷ مترمربع وسعت دارند ۲۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.

استان ۶ میلیون و ۸۷۰ هزار نفری خراسان رضوی افزون بر یک میلیون و ۳۰۰ هزار دانش‌آموز معادل ۹ درصد جمعیت دانش‌آموزی کشور و حدود ۹۰ هزار معلم دارد و از مجموع ۱۶ هزار و ۶۴۹ دانش آموز که در ۹۱۱ کلاس درس و ۲۲۴ مدرسه در مناطق شهری و روستایی گناباد تحصیل می کنند ۹ هزار و ۵۶۵ نفر در دوره ابتدایی، چهار هزار و ۷۹۶ نفر در دوره متوسطه اول و ۲ هزار و ۲۸۸ نفر در دوره متوسطه دوم درس می خوانند.

هشت هزار و ۸۳۶ نفر از دانش آموزان گنابادی در مدارس دولتی، چهار هزار و ۷۹۶ نفر در مناطق روستایی، ۹۲۷ نفر در مدارس شاهد و بقیه در مدارس  استثنایی و غیرانتفاعی به تحصیل اشتغال دارند.

مرکز شهرستان ۹۳ هزار نفری گناباد در ۲۸۷ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha