ایران در میان ۴ کشور تولیدکننده داروی باروری جهان قرار گرفت

تهران-ایرنا- مکمل دارویی بارداری یکی از لازمه‌های تولید فرآورده‌های دارویی این حوزه است که اثر مهمی ایفا می‌کند تاکنون تنها سه کشور در جهان مواد اولیه این دارو را تولید می‌کنند که ایران نیز به شمار آن‌ها اضافه شد.

به گزارش روز سه شنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،  علی دسترس مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، با اشاره به فرآیند تولید فرآورده هورمونی ایران‌ساخت برای کمک به باروری بانوان گفت: آن‌چه در داروی پروژسترون دنبال می‌کنیم، ماده اولیه و هم محصول نهایی است، دارویی که برای جلوگیری از سقط از هفته ششم بارداری استفاده می‌شود.

وی بیان کرد: تجویز مکمل پروژسترون بنا به دلایلی از جمله ناتوانی بدن در تولید این هورمون صورت می‌گیرد، رابطه‌ای حیاتی بین ترشح این هورمون و بارداری وجود دارد، به‌طوری‌که تمام بانوانی که تمایل به بارداری دارند به پروژسترون برای آماده‌سازی رحم و جایگزینی سلول نیاز دارند.

دسترس گفت: دارویی که در ایران تولید می‌شود، کاملا بومی و قابل رقابت با محصولات مشابه جهانی است،  بیش از ۹۰ درصد مواد اولیه این دارو در چین و آمریکا و ۱۰ درصد مابقی نیز در هند و ایران تولید می‌شود،  سهم هند از این میزان بسیار پائین است و در 2 سال اخیر نیز هیچ تولیدی نداشته است.

وی افزود: بنابراین درحال‌حاضر، تنها سه کشور در جهان مواد اولیه این دارو را تولید می‌کنند که ایران نیز در شمار آن‌ها قرار گرفت. همین موضوع ظرفیتی را برای صادرات این فرآورده دارویی ایران‌ساخت فراهم کرده است.

صادرات به اروپا

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان اظهار داشت: ماده اولیه داروی پروژسترون این شرکت ، در حالی‌که می‌تواند نیاز کشور را به‌طورکامل رفع کند، با تداوم این روند صادرات خود را از ابتدای سال آینده آغاز می‌کند، در حال حاضر، نیاز داخلی این دارو ۱۲ تن در سال است که با افزایش این میزان به ۱۴ تن تا پایان سال، ۲ تن مازاد تولید، به کشورهای دیگر صادر می‌شود. کشورهای اروپایی از اصلی‌ترین مشتریان این فرآورده دارویی هستند.

دسترس یادآور شد: این محصول دانش‌بنیان برای ۹۲ نفر به شکل مستقیم ایجاد اشتغال نموده و حدود ۲۰ میلیون دلار در سال صرفه‌جویی ارزی به همراه دارد.

وی تصریح کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری  در تولید فرآورده‌های دارویی ایران‌ساخت حمایت موثر داشت  ضمن اینکه چندی پیش وام ۲۰ میلیارد ریالی با سود ۱۲ درصد به ما اختصاص داد که شرایط مطلوبی را برای تداوم تولید این محصول دانش‌بنیان فراهم کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha