کشف بیش از ۵۰ گونه پرنده مهاجر در مستند «آق گل»

تهران- ایرنا- مستند «قصه آق گل» به کارگردانی بهمن ابراهیمی در بخش مسابقه پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند حضور دارد و امشب، سه‌شنبه از شبکه مستند پخش می‌شود. این مستند ماجرای یک تالاب در استان همدان است که زیستگاه مهم پرندگان مهاجر به شمار می‌رود. 

بهمن ابراهیمی روز سه‌شنبه در گفتگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا، درباره این فیلم مستند گفت: قصه آق گل درباره وضعیت تالاب آق گل و حضور پرندگان در این تالاب است. این تالاب که در استان همدان قرار دارد از جایگاه بسیار مهمی در طبیعت و محیط زیست کشورمان برخوردار است. نکته مهم درباره جایگاه این تالاب این است که در موقعیت بسیار استراتژیکی از نظر زیست جانوری در کشور قرار دارد؛ چرا که در میانه راه تالاب‌های شمالی و جنوب کشور واقع شده و از این نظر پاتوق بسیار خوبی برای پرندگان است تا خستگی‌شان را به درکنند. 
وی اضافه کرد: با توجه به وضعیت آب و هوایی شهر همدان که خنک‌تر از مناطق جنوبی کشور است، در زمانی که تالاب آق گل پر آب باشد، بسیار مهاجرپذیر است. اگرحق آبه این تالاب رعایت شود، یکی از مهم‌ترین مراکز پرنده‌نگری در کشور است. با این حال موضوع مهم این است که این تالاب همواره در معرض خطر خشکسالی بوده است.
او درباره بکر بودن این تالاب گفت: با وجود موقعیت بسیار خوبی که این تالاب دارد، برای بسیاری از مردم حتی اهالی همدان ناشناخته مانده است. در این فیلم این تالاب را معرفی می‌کنیم و به چالش‌هایی می‌پردازیم که ادامه حیات این مکان زیبا را تهدید می‌کند. 
کارگردان مستند قصه آق گل درباره ساخت این فیلم گفت: در ابتدا قرار بود مستند کوتاه ۳۰ دقیقه‌ای درباره وضعیت محیط زیستی تالاب آق گل بسازم و خودم اطلاعات زیادی درباره آن نداشتم، اما وقتی وارد این سوژه شدم دیدم که اینجا ظرفیت ساخت مستند بلند در حوزه حیات وحش و جانوری دارد. همین موضوع باعث شد که ظرف مدت یک سال و نیم مستند بلندی را بسازیم و تمام گونه‌های پرندگان که به این تالاب می‌آیند و می‌روند را به تصویر بکشیم. 
ابراهیمی درباره وضعیت فعلی این تالاب اظهار داشت: عده‌ای آمدند و می‌خواستند قایق به تالاب بیندازند اما با اعتراضاتی که صورت گرفت، این کار فعلا متوقف شده است. تالاب آق گل محل زیست پرندگان است و فقط باید گردشگری پرنده‌نگری در آن صورت گیرد. علاوه بر این پخش مستند قصه آق گل و نمایش بیش از ۵۰ گونه جانوری در آن کمک زیادی کرد تا حمایت بیشتری برای حفظ حیات تالاب صورت گیرد. 
عوامل این فیلم مستند عبارتند از تهیه‌کننده، کارگردان و تصویربردار اول: بهمن ابراهیمی، تدوین: مصطفی نجاریان، گوینده متن: همت مومیوند، تصویربردار دوم: پدرام شبیری ، دستیاران تولید: مزدک حق شناس و ستاره چگنی و صدابردار: علی خطیبی
براساس این گزارش، مستند قصه آق گل امشب ساعت ۲۰ از شبکه مستند پخش می‌شود و بازپخش آن ساعت ۲۴ و ۹ صبح فردا است. 
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha