تمرکز بر نظام آموزش و پرورش موجب بالندگی حوزه فرهنگ می‌شود

تهران - ایرنا - دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به ظرفیت عظیم آموزش و پرورش با ۱۵ میلیون دانش‌آموز و یک میلیون معلم اشاره کرد و گفت: اگر هر شخصی بخواهد در حوزه فرهنگ به بالندگی برسد باید بر حوزه نظام آموزش و پرورش متمرکز شود.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از شورای عالی انقلاب فرهنگی، سعیدرضا عاملی در اولین جلسه شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی در دولت سیزدهم با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، سرپرست وزارت آموزش و پرورش و رییس سازمان تبلیغات اسلامی افزود: تردیدی نیست با ریاست شورای هنر و همت اعضای شورا این گام بزرگ برای بالندگی حوزه فرهنگ در کشور را برخواهیم داشت.

وی در ادامه اظهار داشت: دیروز از محضر مقام معظم رهبری مثل همیشه حکمت‌های بسیاری را دریافت کردیم. از جمله در خصوص جهان اسلام و امت اسلامی دو نکته را برجسته کردند که بسیار مهم بود. نکته اول نگاه جامعه نگری به اسلام بود. دین اسلام دچار التقاط های بسیاری شده و اختلال در ارایه اسلام و فهم اسلام و غرض ورزی ها نسبت به فهم دین اسلام، منشاء مشکلات بسیاری شده است. 
وی افزود: رهبری فرمودند متفکرین اسلامی در جمهوری اسلامی ایران، به تبیین و بیان دین اسلام بپردازند. به هر حال یک وظیفه سنگینی بر دوش ما در حوزه فرهنگ است و باید بتوانیم در مسیر تبیین جامعیت اسلام قرار بگیریم. خصوصا جهان غرب در سکولاریزه کردن دین و اسلام آنقدر به پیش رفته اند که دین را از مسیر زندگی خارج کرده اند. در ابتدا سخن از جدایی دین از سیاست بود اما بعدها دین را از نهاد علم دور کردند، به گونه ای که  در دانشگاه های غرب سخن از دین گفتن بقول استیفن کارتر موجب مسخره شدن می شود و می گویند سخنان هزاران سال پیش دوباره دستخوش مکررات شده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: نکته دوم مقام معظم رهبری وحدت جهان اسلام و ارزش این وحدت برای هم افزایی جهان اسلام در شکل گیری تمدن نوین اسلامی بود.

وی با الهام ملی از فرمایش رهبری در خصوص وحدت در جامعه اسلامی ایران گفت: حکیم فرزانه انقلاب فرمودند وحدت یک هم افزایی بین جهان اسلام است. درحقیقت در سطح ملی هم به این هم افزایی نیازمندیم. هم افزایی مستلزم نگاهی بلند و هم فکری در کارها با نیتی خالص برای خداوند متعال است. نکته ای که در سخنان رهبری حائز اهمیت بود، ایشان بحث تمدن نوین اسلامی را نه در مقیاس ملی بلکه در مقیاس جهانی مطرح می کنند. حکیم فرزانه انقلاب اسلامی معتقدند بدون وحدت در جهان اسلام، تمدن نوین اسلامی مستقر نمی شود. بنابراین به هم افزایی والایی نیازمندیم تا استقرار تمدن نوین اسلامی حاصل شود.


در حوزه فرهنگ، موفق ترین حوزه "هنر" است
عاملی ضمن اشاره به حوزه تخصصی اش علوم ارتباطات، درخصوص هنر گفت: شاید در حوزه فرهنگ، موفق ترین حوزه "هنر" است. هنر عرصه فرهنگ مطلوب را تشکیل می دهد. در هنر نیاز نیست، کار الزام آور انجام دهیم. باید گفت هم در فرهنگ عمومی و فرهنگ نخبگانی تمایل به هنر چه هنرهای تجسمی، نمایشی و صناعی و...در سطح بالایی است و مردم شائق و راغب به سمت هنر هستند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، هنر را دارای اثرگذاری بالا در جامعه دانست و افزود: برخی "هنر" را حوزه تفنن فرض می کنند اما واقعیت این است "هنر" حوزه تعهد به روش زندگی مطلوب است. هنر مسئول و متعهد با هنر غیر مسئول و غیر متعهد دو عرصه متفاوتند. اگر از بنده با توجه به فعالیت در حوزه غرب شناسی سوال کنند که وضعیت امروز فرهنگ عمومی غرب چرا به اینجا کشیده شده است! پاسخ آن هنر است. در هنر غرب، یک نوع یلخی گری و رهابودگی ای شکل گرفته که بازتاب آن بر هویت های رها شده، نامعین و چند رگه دیده شده است.
استاد دانشگاه تهران ادامه داد: فرهنگ شناسان در غرب اذعان دارند با پایان هویت در غرب مواجهه اند. بدین معنی که افراد دارای استقرار نیستند و "من" وجودی شان نمی تواند یک فرآیند رو به جلویی را طی کند و همچنین "ما" ی اجتماعی شان هم بدین گونه است. بنابراین برخی از پایان ملیت سخن می گویند چون هنر در وضعیت ناثبات و بدون استقرار است. امیدوارم  در این دوره با همت آموزش عالی و آموزش و پرورش کشور در حوزه هنر آکادمیک و علمی، هنری برخواسته از دانش و هنر فرآیند شده در نظام آموزش و پرورش کشور را شاهد تعالی باشیم.
عاملی بیان کرد: با نگاهی به پردیس هنر دانشگاه تهران درمی یابید بسیاری از صاحبان هنر در حوزه هنرهای موسیقی، تجسمی و نمایشی و... هنر بازاری را قبول ندارند. درواقع اعتقاد دارند هنر بازاری با هنر آکادمیک فاصله بسیاری دارد، البته در این زمینه ملاحظات و نکاتی نهفته است. به نظرم دانشگاه به فاخر بودن هنر کمک دهنده است و آموزش و پرورش می تواند ما را در این مسیر یاری دهد و سازمان تبلیغات اسلامی با ظرفیت های عمیق در پیوند با دین در حوزه هنر هم در این مسیر تعالی بخش است.
وی تصریح کرد: استوارت هال یکی  در نظریه بازنمایی عنوان می کند "اساسا ما در جهان بازنمایی زندگی می کنیم، هیچ چیزی در جهان نیست، مگر آنکه بازنمایی شده باشد." ذهن به محض دریافت، بازنمایی می کند و در مرحله بعد بازنمایی ذهنی مان را تبدیل به هنرهای نقاشی، موسیقی، سینما، تجسمی و... می کنیم. لذا ما در جهانی زندگی می کنیم که فرهنگ در بستر هنر، بازتولید و بازساخت می شود.


دوره جدید موسمی فاخر برای شورای هنر است
سعیدرضا عاملی با ابراز امیدواری دوره جدید را موسمی فاخر برای شورای هنر دانست و گفت: استدعا دارم اعضای محترم این جلسات را شخصا بدون واگذاری به معاونانشان شرکت کنند. تلاش داریم با مسئله یابی از وضعیت جامعه، به صورت منسجم مباحث دستور کار شورا را چون سند موسیقی، سند ملی مد و لباس و هنرهای تجسمی پیش ببریم.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پاسخ سخنان حجت الاسلام والمسلمین واعظی مبنی بر اینکه راهکاری در زمینه ضمانت اجرایی مصوبات شورای عالی باید اندیشیده شود، اظهار داشت: در دستور مطالبات مقام معظم رهبری، سیاست ها و اقدامات ضروری که برای صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی آماده شد، تمام تلاش دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ایجاد سازوکار دقیق در زمینه مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است. درحقیقت بخشی از ضمانت اجرایی مصوبات به نظام بودجه ریزی کشور برمی گردد چون برخی از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی بار مالی دارد بنابراین سازمان برنامه و بودجه باید خودش را ملزم بداند تا بر اساس مصوبات شورای عالی، ضمانت مالی آن را تامین کند. بخش دیگر مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی به منابع انسانی ارتباط دارد تا از طریق برخی مصوبات منابع انسانی افزایش یابد که سازمان اداری و استخدامی باید خودش را در این زمینه ملزم بداند. همچنین بعضی از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی مربوط به دستگاه ها و وزارتخانه ها است که باید آنها و نیز قوه قضاییه خود را مکلف به اجرا بدانند.
عاملی ادامه داد: در زمینه سازمان بازرسی باید گفت زمانی که آیت الله دکتر رییسی ریاست قوه قضاییه را برعهده گرفتند، بلافاصله در مکاتبه و ملاقاتی با ایشان،  به سازمان بازرسی دستوری را ابلاغ کردند مبنی بر نظارت بر حسن اجرای مصوبات و خصوصا اسناد ملی شورای عالی انقلاب فرهنگی. همچنین دکتر کاظمی تایید می کنند که بر روی سند تحول آموزش و پرورش، گزارش هایی را از دستگاه ها نسبت به اجرایی شدن مصوبات توسط سازمان بازرسی گرفته شد. حال برای اینکه سازمان بازرسی در ساختارشان روند اجرایی شدن مصوبات را بیاورند، این موضوع را پیش بینی خواهیم کرد.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی اصلی حوزه فرهنگ و هنر است
استاد دانشگاه تهران ضمن پیشنهادعلیرضا اسماعیلی به عنوان ریاست شورای هنر گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی اصلی حوزه فرهنگ و هنر است. باید گفت در دوره ای رییس فرهنگستان هنر، ریاست شورای هنر را به خاطر جایگاه فرهنگستان برعهده داشت و در دوره ای دیگر هم ریاست شورای هنر بر عهده رییس صدا و سیما بوده است. جناب آقای دکتر اسماعیلی هم از اساتید دانشگاه تهران هستند و هم شخصیت حقوقی و هم شخصیت حقیقی ایشان برای این مسئولت مهم تناسب دارد و حتما شاهد موفقیت بزرگی توسط ایشان و اعضا محترم خواهیم بود.  
وی درخصوص انتخاب دبیر شورای هنر گفت: دبیر شورای هنر باید بتواند با هم پوشانی مناسب با ریاست شورای هنر کار کند. بنابراین اگر رییس شورای هنر محدود به انتخاب دبیر از میان اعضا شود، جای بحث است لذا دبیر باید به پیشنهاد رییس و تصویب اعضای شورای هنر و با حکم دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی منصوب شود که این مهم نیازمند اصلاح آئین نامه شورای هنر است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ریاست شورای هنر انتخاب شد

در اولین جلسه شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی در دولت سیزدهم با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، سرپرست وزارت آموزش و پرورش و رییس سازمان تبلیغات اسلامی و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اکثریت آراء به عنوان ریاست شورای هنر انتخاب شد.

وی ضمن اشاره به تاریخچه ۲۴ ساله شورای هنر در شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: این شورا یکی از شوراهای تخصصی شورای عالی انقلاب فرهنگی است که مصوبات مهمی در آن بوده است. درحقیقت مصوبه ۴۱۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی در دوم دی ماه ۱۳۷۶ منشاء تاسیس شورای هنر شده است. در سال ۱۳۸۸ توقفی در کار شورای هنر صورت گرفت که این شورا تبدیل به کمیسیون هنر شد. در این سال ها دکتر ایمانی کمیسیون هنر را برعهده گرفتند و علی رغم اینکه اختیارات کمیسیون محدود بود، مجموعه ای از دستورات را در کمیسیون هنر طرح کردند. در همان سال ۸۸ توافق شد بود که ریاست شورا بصورت دوره ای بر عهده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد.

استاد دانشگاه تهران افزود: براساس آیین نامه در هر دوره ای از شورای هنر، انتخابات برگزار می شود و یک نفر از میان اعضای شورای هنر را به ریاست این شورای بر می گزینند. درواقع اعضای حقوقی شورای هنر متشکل از وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر آموزش و پرورش، ریاست محترم سازمان تبلیغات اسلامی و نیز رییس سازمان صدا و سیما است که در دوره قبل هم رییس سازمان صدا و سیما منظم در جلسات شرکت می کردند و باید در زمینه حضور مستمر دکتر جبلی در جلسات شورای هنر هم صحبت شود چون امتداد کار شورای هنر به صدا و سیما منتهی می شود. نقش کلیدی صدا و سیما در شورای هنر پررنگ است. اگر مصوباتی در شورای هنر تصویب شود و همراهی صدا و سیما را نداشته باشیم، بروز و ظهور اساسی مصوبه را نخواهیم داشت.
وی افزود: در این دوره سه نفر از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، جناب حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمد واعظی، دکتر کی نژاد و حجت الاسلام والمسلمین دکتر پارسانیا به تصویب شورای عالی به عنوان نمایندگان شورای عالی انقلاب فرهنگی در شورای هنر انتخاب شدند و امیدوارم در این دوره جدید، گام های اساسی در شورای هنر برداریم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha