بی‌نیازی پالایشگاه‌های گاز با رگولاتورهای پوششی ساخت‌ایران از واردات

تهران- ایرنا- یک شرکت دانش‌بنیان فعال در عرصه صنعت گاز موفق به تولید محصولاتی شده و زمینه‌ای را فراهم آورده تا پالایشگاه‌ها به‌جای واردات این کالاها از کشورهای غربی حالا به محصول ایرانی چشم داشته باشند.

به گزارش روز سه شنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،  رگولاتور گاز پوششی به جهت ایمنی بالایی که می‌تواند از بروز حوادث بسیار در مخازن پالایشگاهی کشور جلوگیری کند، از اهمیت بسزایی برخوردار است، در پالایشگاه‌ها، مخازن و سیالاتی وجود دارد که میعانات موجود در آن مانند بنزین، قابلیت اشتعال‌پذیری دارند. برای محافظت از آن میعانات و برای این‌که هوا به آن قسمت وارد نشده و به مرحله انفجار نرسد، گازی خنثی مانند نیتروژن را روی این مخازن تزریق می‌کنند.

در این زمینه سه محصول تجهیزاتی شامل رگولاتور گاز پوششی،  شیر تخلیه فشار خلاء و شیر تخلیه اضطراری، تجهیزاتی پرکاربرد و حیاتی به شمار می‌روند.

توان رقابتی بالا نسبت به محصولات مشابه خارجی

«محمد صالحی»، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان، با بیان این‌که در آغاز راه، نمونه‌ ایران‌ساختی برای این محصول وجود نداشت، ادامه داد: نیاز جدی صنایع، باعث شد که به فکر طراحی این محصول بیفتیم؛ ضمن آن‌که در ادامه کار توانستیم با مهندسی معکوس، ابعاد کیفی محصول خود را بالاتر ببریم.

وی بیان کرد: تا پیش از این، شرکت‌های تولیدکننده محصولات یادشده، آمریکایی و انگلیسی بود اما این فعالان فناور این شرکت ایرانی توانستند محصولاتی با توان رقابتی بالا نسبت به نمونه‌های مشابه خارجی تولید کنند، در تولیدات یادشده، ضمن آن‌که رقم تمام‌شده بسیار پائین‌تر از محصولات خارجی است، این محصولات خدمات پس از فروش نیز دارد.

صالحی با بیان این‌که ۱۱ متخصص داخلی به شکل مستقیم و صدها نفر در صنایع پالایشگاهی، مشغول به کار هستند، گفت : در سایه حمایت‌های خوبی که از جانب معاونت علمی و فناوری صورت گرفته است، امیدواریم بتوانیم اقدامات بیش‌تری را برای تولید محصولات دانش‌بنیان انجام دهیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha