بخشی از مصلاهای کشور به مسجد تبدیل می‌شود

بیرجند - ایرنا - رییس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور از تبدیل شدن بخشی از مصلاهای نماز جمعه استان‌ها به مسجد خبر داد و گفت: این کار را از استان قم آغاز کردیم و امروز هم در شهر بیرجند رقم خورد.

حجت الاسلام و المسلمین محمدجواد حاج علی اکبری روز سه‌شنبه در گردهمایی علما و روحانیون مرکز استان خراسان جنوبی که با موضوع «گفتمان مسجد و خواندن صیغه مسجد» در مصلای المهدی (عج) بیرجند برگزار شد افزود: بنا داریم در مصلاهای نماز جمعه استان‌ها که در اختیار شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه باشد، قسمتی از آن به عنوان مسجد نامگذاری شود.

وی بیان کرد: زمین‌های بزرگی به مصلاهای نماز جمعه اختصاص یافته است که علاوه بر اقامه نماز جمعه برخی مراسم دیگر هم در آن مکان برگزار می‌شود.

رییس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه گفت: با توجه به کاربردهای زیاد مصلاها در شهرهای کشور مقرر شده در هر نقطه از کشور مصلایی که ملک آن در اختیار شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه باشد، قسمت اصلی و قلب مصلا به عنوان مسجد نامگذاری و خطبه مسجد خوانده شود چرا که در مساجد ارتباط ملکوتی با معبود بیشتر است و مومن مورد بارش لطف الهی قرار می‌گیرد و به عبارتی دیگر تاثیر شگرفی دارد که باید بتوانیم از آن استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه بخش زیادی از نمازهای جمعه کشور در مساجد جامع برگزار می‌شود افزود: در حال حاضر در ۸۹۰ نقطه کشور نماز جمعه اقامه می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری به پروژه‌های نیمه‌تمام مصلاهای کشور اشاره کرد و گفت: ساختمان ۲۰۰ مصلا در کشور نیمه‌تمام است که برای تکمیل آنها نیاز به حمایت جدی مردم، مسوولان و خیرین دارد تا مومنین بتوانند از این اماکن استفاده کنند.

وی با بیان اینکه در ساخت مساجد و مصلاها باید آحاد مردم حضور داشته باشند تصریح کرد: این مهم باید توسط علما و روحانیون در جامعه فرهنگ‌سازی و به اشتراک گذاشته شود.

رییس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه گفت: برای پرداختن به موضوعات مرتبط با مسجد کار زیادی لازم است لذا علما، محققین و طلبه‌های جوان باید در این زمینه همت کرده و موضوع مسجد را از ابعاد گوناگون در دستور کارهای علمی، پژوهشی و مطالعات قرار دهند.

وی ادامه داد: بیرجند از گذشته به خوش فکری و ابتکار در موضوعات گوناگون از جمله مباحث فکری شناخته شده و حق این است که در موضوعات مربوط به مساجد نیز با همین سلیقه و ابتکار با محوریت نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و عالمان ارجمند استان عمل شود.

حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری گفت: هویت مسجد با نماینده خدا مشخص می‌شود و اوست که نسبت به مسجد سمت مدیریتی دارد منتها مدیریت خاص است.

وی با بیان اینکه سمت ولی خدا در مسجد سمت ریاستی نیست بلکه سمت خدمت است افزود: بزرگترین عالمان ما کسانی که در بالاترین سطوح از نظر سلوکی قرار دارند شاید افتخارشان به خدمتگزاری در مسجد بوده است.

رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور با تاکید بر اینکه شهرهای اسلامی باید با محوریت مسجد بنا شود گفت: مسجد نگین شهر اسلامی است چراکه هویت اجتماعی، عواطف و پیوندها با مسجد شکل می‌گیرد و این در حالی است که فاصله ما با این آرمان زیاد است.

وی بیان کرد: مسجد باید از هر شائبه‌ای پاکیزه بماند و آنچه اکنون داریم مسجد تقلیل یافته است و بسیاری از مساجد اکنون ربطی به مسجد مورد نظر قرآن و اهل بیت ندارند.

حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری افزود: برای برگشت آنها نیاز به مجاهدت داریم و برای اینکه این اتفاق بیفتد همه نهادها مسوولیت و وظیفه دارند.

وی گفت: برخی اتفاقات عجیب و خنده‌دار نیز رخ می‌دهد از جمله اینکه باید از برخی ادارات و نهادها برای مساجد خواهش و التماس کنیم، در کشور و نظام اسلامی اکنون جزو بدهکاران هستیم در حالی که امور مربوط به مساجد جزو وظایف عموم مسلمین و حاکمین است و قوانین اگر اختلاف دارد باید درست شود.

رییس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه اظهار داشت: هیچ وقت نباید مصلای بیرجند با این سابقه، مدنیت و ریشه معنوی، فرهنگی، علمی و جهادی بعد از ۴۰ سال معطل مانده یا بدهی داشته باشد.

وی افزود: در اکثر شهرهای کشور مصلاها ۲۰ تا ۳۰ سال است که نیمه‌تمام مانده و امکانات مورد نیاز تامین نشده است، نگاه ما به ساخت مصلاها تشریفاتی نیست اما محیط ساده و زیبا باید احداث و تکمیل شود.

وی گفت: همه رفت و آمدهای مردم باید بر محور مصلای آنها باشد و امید داریم این عیب بزرگ در گام دوم انقلاب مرتفع شود که دولت و مجلس کنونی نیز بر این مبنا مجهز است و امیدواریم این مشکل برطرف و حق مساجد، دین مردم، هویت اسلامی و حق زیست اسلامی ما ادا شود.

مسوول شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه خراسان جنوبی هم در این همایش گفت: مساجد محور وحدت ما در جهان اسلام هستند و اگر بخواهیم تمدن اسلامی احیا شود، باید مسجد به مسجد طراز اسلامی برسد.

حجت الاسلام حامد شاهبیگی با اشاره به سخنان امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری درباره مساجد افزود: اگر بخواهیم در گام دوم انقلاب به سمت تمدن‌سازی حرکت کنیم رسالت عظیمی برای اعتلای مساجد برعهده داریم.

وی بیان کرد: مسجد طراز به معنای مسجد برقرار است یعنی در این مسجد انقلابی، سربازانی فداکار و مجاهد برای اسلام تربیت شوند.

مسوول شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه خراسان جنوبی به مصلای المهدی (عج) بیرجند اشاره کرد و گفت: زمین مصلای بیرجند ۱۱ هکتار و مساحت شبستان آن ۱۰ هزار متر مربع است که اجرای طرح جامع آن به همت ویژه استانداری و مسوولان استان نیاز دارد.

وی اظهار داشت: از خیرین نیز درخواست داریم برای توسعه و تکمیل فضای مصلای نماز جمعه بیرجند پای کار بیایند تا هرچه سریعتر این پروژه به پایان برسد.

در این مراسم که نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار و جمعی از مسوولان نیز حضور داشتند، ضمن تعیین حریم برای تبدیل مصلای المهدی (عج) بیرجند به مسجد، صیغه مسجد توسط رییس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور قرائت شد.

رییس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور امروز با سفر به خراسان جنوبی ضمن دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بیرجند، در گردهمایی علما و روحانیون مرکز استان حضور یافت.

نشست با فعالان فرهنگی و انقلابی، گردهمایی ائمه جمعه خراسان جنوبی و اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان از دیگر برنامه‌های وی تا فردا (چهارشنبه) است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha