چهار استاد دانشگاه امام (ره) بین ۲درصد دانشمندان برتر جهان قرار گرفتند

قزوین - ایرنا - بر اساس پژوهشی که توسط دانشمندان دانشگاه استنفورد انجام شده است، چهار عضو هیات علمی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در فهرست دانشمندان برتر جهان قرار گرفتند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)،دکتر سعید عباسبندی، دکتر فرزاد ابراهیمی، دکتر الیاس شیوانیان و دکتر مرتضی سلیمانی اقدم جزو این اساتید هستند.

بر اساس پژوهشی که توسط دانشمندان دانشگاه استنفورد بر روی داده‌های اسکوپوس انجام شده و در تاریخ ۱۹ اکتبر ۲۰۲۱  فهرست ۱۰۰ هزار دانشمند پر استناد در تمامی رشته‌ها و نیز ۲ درصد برتر حوزه‌های علمی شناسایی و معرفی شدند، چهار عضو هیات علمی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در  فهرست دانشمندان برتر جهان قرار گرفتند.

این پژوهش که از داده‌های استنادی اسکوپوس استفاده کرده است دانشمندان را در پنج حوزه موضوعی اصلی، ۲۲ حوزه موضوعی فرعی و ۱۷۶ رشته طبقه‌بندی کرده است.

شرط ورود پژوهشگران به فرآیند رتبه‌بندی انتشار حداقل پنج مقاله بوده و  در مجموع تقریباً هشت میلیون دانشمند مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته‌اند.

در لیست نهایی علاوه بر صد هزار نفر برتر، ۲ درصد برتر هر حوزه موضوعی به فهرست نهایی اضافه شده است.

در این پژوهش یک شاخص ترکیبی (Composite Score) پیشنهاد و با ۲ رویکرد مختلف بر مبنای استنادات به مقالات و شاخص هر پژوهشگر محاسبه و اعلام شده است.

حوزه موضوعی هر پژوهشگر، حوزه موضوعی در دسته‌بندی Science-Metrix است که پژوهشگر در آن بالاترین جایگاه را دارد.

نتایج این پژوهش در مجله Plos Biology در مقاله‌ای با عنوان August ۲۰۲۱ data-update for “Updated science-wide author databases of standardized citation indicators  منتشر شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha