اقدامات پدافند غیرعامل باید منجر به افزایش بازدارندگی شود

تهران - ایرنا - رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: مجموعه اقدامات ما برای دفع خطر دشمن باید منجر به افزایش پایداری و بازدارندگی و تداوم فعالیت‌ها و کارکردهای مهم و حیاتی شود به این معنا که تهدیدات منجر به اختلال در زندگی شهروندان و خدمات‌رسانی به آنها نشود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا سردار غلامرضا جلالی روز سه‌شنبه در نشست خبری سازمان پدافند غیرعامل کشور که در این سازمان برگزار شد، گفت: رهبر معظم انقلاب در بیاناتی فرمودند که اتحاد مسلمانان فریضه‌ای قطعی و دستور قرآنی است. وحدت اسلامی یک امر اصولی است نه امر تاکتیکی و مخصوصِ شرایط خاص و این هم‌افزایی موجب قوی شدن مسلمانان می‌شود تا در ارتباطات با کشورهای غیراسلامی نیز با دست پُر وارد تعامل شوند.

وی با بیان اینکه سازمان پدافند غیرعامل کشور در سال۱۳۸۲ بر اساس تدبیر و فرمان رهبری تشکیل و در سال۱۳۹۰ روز هشتم آبان بعنوان روز پدافند غیرعامل نامگذاری شد، ادامه داد: براساس مصوبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی، هشتم آبان در تقویم رسمی به عنوان روز پدافند غیرعامل ثبت شده است.

سردار جلالی گفت: پدافند غیرعامل به معنای مجموعه اقدامات دفاعی غیرمسلحانه است که موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب‌پذیری، تداوم فعالیت‌های ضروری، ارتقای پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در برابر تهدید و اقدامات خصمانه دشمن و بلایای طبیعی می‌شود.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه قدمت پدافند غیرعامل به قدمت تمدن بشری باز می‌گردد، افزود: این موضوع برای نسل‌های بشر به صورت تلاش آنها برای حراست و مراقبت در برابر دشمنان طبیعی و انسانی نمایان شده است و در طول تاریخ همواره تمهیداتی برای در امان ماندن از این حوادث مد نظر داشته‌اند.

وی با بیان اینکه شیوه دشمنان برای ضربه زدن به مردم و کشور تغییر پیدا کرده و از بخش نظامی به حوزه‌های فرهنگی، اقتصادی و سایبری، نوین و شناختی انتقال یافته است، گفت: با اشراف کامل امنیتی و نظامی ایران بر مناطق مرزی و بیرون از مرزها، امروز دشمن از طریق نظامی و تروریسمِ آشکار قادر به آسیب زدن به کشور و مردم نیست و به همین دلیل آنها شیوه‌های غیرمستقیم و پنهانی را برای حمله و تهدید انتخاب کرده‌اند.

سردار جلالی ادامه داد: تهدیدهای نوین دشمن با محوریت انسان و فناوری دارای تفکر بوده و فناوری نیز هر روز در حال تغییر و پیشرفت است بنابراین، این نوع تهدیدها هر روز پیچیده‌تر شده و شناسایی و مقابله با آنها نیز به همین نسبت سخت‌تر از تهدیدهای قدیمی و کلاسیک است.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور خاطرنشان کرد: مجموعه اقدامات ما برای دفع خطر دشمن باید منجر به افزایش پایداری و بازدارندگی و تداوم فعالیت‌ها و کارکردهای مهم و حیاتی شود به این معنا که تهدیدات منجر به اختلال در زندگی شهروندان و خدمات رسانی به آنها نشود.

سردار جلالی در ادامه با اشاره به استراتژی دشمن در تقابل با ایران گفت: تهدید، کودتا و هشت سال جنگ تحمیلی برای دشمن نه تنها ثمری نداشته بلکه سبب شد تا ایران اسلامی بتواند با تبدیل تهدید جنگ به فرصت در بسیاری از عرصه ها از جمله عرصه نظامی خودکفا شود. همین امر تقویت و افزایش قدرت بازدارندگی را به همراه داشت که دشمن خیال تقابل نظامی را از سر بیرون کرد.

وی ادامه داد: پس از آن آمریکا راهبرد فشار همه جانبه حداکثری را در دستور کار قرار داد که مبتنی بر ابزارهای مادون جنگ بود. آمریکا در این مسیر، از سلاح تحریم تا فشنگ آخر استفاده کرد. در واقع ترامپ نه تنها خود از دنیای سیاست محو شد بلکه گزینه جدید تحریم برای بایدن باقی نگذاشت.

 رییس سازمان پدافند غیر عامل اظهار کرد: آمریکا و رژیم صهیونیستی تمام امکانات خود و ضدانقلاب را برای برهم زدن امنیت ایران بسیج کردند که هدف آن ایجاد یک ظرفیت اقدامات آشوب برانگیز و ضد امنیتی علیه ایران بود که ماحصل آن شکست فشار همه جانبه حداکثری دشمن در تمام حوزه ها بود.

وی با اشاره به حمایت آمریکا از چهار قرارگاه جنگ سایبری با دسترسی بالا به شبکه‌های اجتماعی خارج پایه، افزود: استراتژی دشمن به سمت یک مجموعه عملیات ترکیبی رفته است که از جمله آن می‌توان به جنگ سایبری مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی خارج پایه یا همان "جنگ شبکه های اجتماعی"  اشاره کرد.  

سردار جلالی گفت: در این جبهه جدید همه تحولات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در کشور براساس الگوهای شناختی در شبکه‌های اجتماعی را رصد و پایش می‌کنند تا بهانه ای برای تحریک مردم بیایند و موضوعاتی که به کار تولید یک حادثه امنیتی می‌خورد را دست آویز خود برای تحریک مردم قرار می‌دهند.

وی ادامه داد: جنبه دیگری از این عملیات ترکیبی را در بهره گیری از لایه ماهواره ای در عملیات تروریستی (اینترنت ماهواره ای)، عملیات خرابکاری صنعتی-تروریستی و توسعه عملیات نظامی تا مادون جنگ شاهد بودیم. ترور شهید دکتر فخری زاده، که با استفاده از هوش مصنوعی، فضای مجازی و اینترنت ماهواره ای  و عملیات نفوذ انجام شد یکی از شواهد گویای دشمنی استکبار علیه ملت ایران است.  

 رییس سازمان پدافند غیر عامل کشور یاد آور شد: آنچه سبب شد دسیسه و توطئه دشمنان علیرغم همه زحمات و هزینه‌هایی که برای کشور داشت راه به جایی نبرد و تاب‌آوری ملت ایران را به جهانیان نمایش بگذارد استراتژی مقاومت فعال بود که رهبری نقشه راه آن را برای ما ترسیم و ابلاغ کردند. امروز ترامپ به تاریخ پیوسته است و هیچ کدام از اهدافش محقق نشده است هر چند در برخی حوزه ها هم ما را به زحمت انداخت.

سردار جلالی گفت: نشانه‌های زوال دشمنان را از بروز و جلوه یک آمریکای آسیب پذیر، حذف ترامپ از جریان سیاسی آمریکا و شکست رژیم صهیونیستی  با سقوط دولت نتانیاهو به وضوح می‌توان مشاهده کرد. به‌طوری که با اطمینان می‌توان گفت جبهه دشمن آسیب‌پذیرترین شرایط را در چهل سال گذشته دارد و به امید خدا شکست، سرنوشت مقدر دشمنان جمهوری اسلامی است.

وی با اشاره به قدرت هوشمند دشمن به ویژه در عرصه نبردهای بیولوژیک، گفت: متاسفانه شاهد برنامه مشترک بیولوژیک آمریکا در منطقه بدون نظارت نهادهای بین المللی هستیم که تمهیدات بالقوه‌ ناشی از این برنامه، کشورها منطقه را تهدید می‌کند.  

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با ارائه نقشه‌ای از تاسیسات آزمایشگاه‌های آمریکا در منطقه بر ضرورت ایجاد یک حرکت جمعی دفاع بیولوژیک بین الملل علیه برنامه مشکوک آمریکا با مشارکت کشورهای منطقه تاکید کرد.

سردار جلالی با بیان اینکه در زمینه فعالیت‌های ماهواره‌ای نیز شاهد اقدامات آمریکا هستیم که بر بستر توسعه اینترنت جهانی صورت می‌گیرد افزود: ارائه خدمات اینترنتی فرا حکومتی، می‌تواند زمینه حکمرانی خارج از حاکمیت ملی بر مردم را فراهم کند. غیر از اینکه خطر اشراف و تهدیدات ناشی فعالیت‌های ماهواره‌ها در لایه های نزدیک به زمین را نیز نباید فراموش کرد که در این زمینه باید اقدامات و تمهیدات لازم چه در حوزه بین اللملی و چه ملی اندیشیده شود.

سردار جلالی با طرح این پرسش که با وجود این تهدیدات راهبرد مقابله با آنها چیست و این راهبرد از چه ویژگی‌ها و مولفه‌هایی برخوردار است، گفت: مهمترین گام در این مسیر رصد و مراقبت از تهدیدات، شناخت تهدیدات، شناخت اثر تهدیدات بر کارکردها و شناخت تاکتیکهای آنهاست.

وی با بیان اینکه ماموریت نخست پدافند غیرعامل تشکیل یک منظومه منسجم دفاعی نوین است، ادامه داد: در این مسیر لزوم صیانت از راهبردها و اصول استراتژیک کشور، راهبرد مدرن و نوین دفاع غیرعامل، دفاع فعال، عمیق، لایه به لایه، هدفمند و ترکیبی ضرورتی انکار ناپذیر است.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور افزود: بکارگیری رویکردهای ترکیبی و پاسخگو، پیاده سازی نظامات عملیاتی، ایجاد آمادگی و عمل در جغرافیای بین‌الملل و ظرفیت های جهانی از جمله راهبردهای مبتنی بر پدافند غیرعامل برای مقابله با تهدیدات است.

سردار جلالی در ادامه به ارائه گزارشی از رویکردها، اقدامات و دستاوردهای سازمان پدافند غیرعامل کشور طی یک سال گذشته پرداخت و تصریح کرد: از جمله اقدامات راهبردی پدافندی در سالهای اخیر می‌توان به رصد اقدامات دشمن، احصای تهدیدات، راهبردهای و تاکتیک‌های آن اشاره کرد.
وی ادامه داد: تنظیم راهبرد پدافند نوین و مدرن برای مقابله با تهدیدات، همپایی با راهبردهای دفاعی، طرح و برنامه پدافندی در همه عرصه‌ها از دیگر اقدامات راهبردی سازمان پدافند غیرعامل کشور در یکسال اخیر است.
سردار جلالی با بیان اینکه نظام‌سازی پدافندی مدرن شامل؛ پدافند مردم محور، آمادگی پدافندی، پدافند شیمیایی، پدافند زیستی، الگوی دفاع سایبری، پدافند شهری و پدافند جامع از سوی سازمان پدافند غیرعامل کشور در دستور کار قرار دارد خاطرنشان کرد: این اقدامات از طریق پیاده سازی نظامات، آمادگی و مانور مشترک، پاسخ به تهدیدات و مقابله و هم‌آهنگی و هم افزایی با دولت انقلابی، قابلیت عملیاتی شدن و اجرا خواهد یافت.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان انیکه در سطح راهبردی به دنبال اصلاح ساختار دفاع زیستی، سایبری، پرتوی و شیمیایی در کشور در برنامه هفتم توسعه هستیم، متذکر شد: دستیابی به طرح‌های عملیاتی و برنامه‌های پاسخ اضطراری به حوادث مختلف ملی، استانی و شهری (ERP)، توسعه طرح های جامع استانی مبنای برنامه توسعه امنیت افزای کشور  و راه اندازی مرکز آموزش های جامع پدافند غیرعامل و راهبرد آموزش عموم مردم از جمله دیگر راهبردهای سازمان پدافند غیرعامل کشور در سال ۱۴۰۰ است.

وی در مورد مصوبات شورای عالی پدافند غیرعامل در یکسال اخیر نیز گفت: دستورالعمل اجرایی پدافند غیرعامل استان‌ها، مصوبه نظام مصون‌سازی و عملیات پدافند شیمیایی کشور، مصوبه کمیته دائمی پدافند غیرعامل کشور در خصوص نظام آمادگی و رزمایش دستگاه‌های اجرایی در برابر تهدیدات، از جمله اقدامات و مصوبات شورای عالی (کمیته دائمی) پدافند غیرعامل است.
پیچیده‌ترین سیستم‌های فناورانه مدیریت صنعتی آمریکایی، آلمانی و ژاپنی را رمزگشایی کرده‌ایم
سردار جلالی در ادامه اقدامات این سازمان در زمینه پدافند سایبری را نیز اینگونه برشمرد؛ سازمان پدافند غیرعامل کشور در سال ۱۴۰۰ تاکنون ۵۰ مانور سایبری را با هدف مصونسازی زیرساختهای سایبری کشور انجام شده است.
وی تصریح کرد: به مدد متخصصان جوان کشور در شرکتهای دانش بنیان توانستیم پیچیده‌ترین سیستم‌های فناورانه مدیریت صنعتی آمریکایی، آلمانی و ژاپنی را رمزگشایی کنیم.  
سردار جلالی در ادامه امن سازی ۷۰ زیرساخت حیاتی کشور از منظر سایبری (نیروگاه‌های اتمی، سامانه های دیسپچینگ، مجتمع‌های گازی)، ساماندهی ۲۵۰ شرکت مجری و مشاور در حوزه پدافند سایبری کشور، افزایش تعداد کالاهای راهبردی سبد پدافند سایبری کشور به ۳۰۰ مورد و راه اندازی قرارگاه ساماندهی و ضدریز پرنده در زیر ساخت های حیاتی و حساس از دیگر اقدامات سازمان پدافند غیرعامل کشور در حوزه سایبری عنوان کرد.  

وی هشدار داد: دستگاه‌های اجرایی که پس از رزمایش‌ها و اعلام ضعف‌های سایبری با ترک فعل، اقدام به رفع آسیب‌پذیری نکرده و موجب اختلال در خدمات به مردم و صدمه به اعتبار سایبری کشور، به عنوان مجرم به دستگاه قضا معرفی خواهند شد.
رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور همچنین به ضرورت دفاع جمعی در برابر تهدیدات سایبری خاطرنشان کرد: لزوم پیمانهای سایبری بین ایران و کشورهای همسو زمینه را برای اشتراک اطلاعات و بهبود دفاع از فضای سایبری فراهم می کند.

سردار جلالی با اشاره به اینکه امنیت یک مفهوم بین المللی است بر ضرورت توسعه دیپلماسی پدافند سایبری و تشکیل به دفاع جمعی سایبری در برابر تهدیدات سایبری تاکید کرد.
وی با اشاره به پیچیدگی‌هایی عرصه سایبری تمام شده است، متذکر شد: اتفاقات و حوادث سایبری در جهان نشان می‌دهد کسانی که در کاخ و ساختمانهای بلورین سایبری هستند بهتر است به جای تهاجم به دیگران به امنیت خود فکر کنند. ساکنین قصرهای شیشه‌ای سایبری نباید به سمت دیگران سنگ پرتاب کنند
وی همچنین با اشاره به اقدامات سازمان پدافند غیرعامل کشور در عرصه  پدافند زیستی، گفت: همانگونه که اشاره شد، حضور غیرقانونی، مبهم و مشکوک بیولوژیکی آمریکا و همکاری برخی کشورها دربرنامه ها، برای منطقه خطرات بسیاری به همراه دارد که ضرورت  یک اقدام مشترک جهانی علیه اقدامات بیولوژیکی آمریکا در منطقه به شدت احساس می‌شود.
وی با اشاره به اینکه غفلت‌های دولت دوازدهم در غفلت از رویکردهای پدافند غیرعامل در مواجه تهدیدات زیستی با رویکرد کرونا، تجربه‌ای با بهانه سنگین بود، تصریح کرد: کرونا  لزوم به‌کارگیری الگوی جامع مدیریت کرونا که از جامعیت، هوشمندی، انسجام و اعمال برخوردار باشد را به ما نشان داد.

وی با اشاره به لزوم تقویت سیستم راداری تهدیدات زیستی کشور، ادامه داد: بازسازی ساختار دفاع زیستی کشور شامل رصد تهدیدات، تاسیس مرکز CDC ملی جامع، اتصال شبکه بهداشت به شبکه درمان، تقویت زیرساخت تشخیصی، تقویت زیرساخت تولید دارو و واکسن، تدوین استانداردهای ایرانی مقابله با تهدید و ...، از جمله مواردی است که سازمان پدافند غیرعامل کشور به طور جدی آن را دنبال خواهد کرد.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور همچنین بر ضرورت تقویت نظارت جهانی بر فعالیت‌های مخرب زیستی آمریکا در خارج از مرز که در بیانیه اخیر چین و روسیه ‌و درخواست از سازمان ملل به آن اشاره شد، تاکید کرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به شروع و کشف کرونا در اول اسفند ۹۸ گفت: دولت دوازدهم در ابتدای کار تمام ساختارها و تجربیات گذشته را نادیده گرفت و سازمان پدافند غیرعامل که ۱۰ سال روی این موضوع کار کرده بود را از جریان اقدامات خود حذف کرد.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان این که چون دولت دوازدهم فاقد برنامه بود بنابراین تصمیمات اقتضائی و غیرمنسجمی گرفته می‌شد، افزود: در سه ماه اول، تمسخر قرنطینه توسط وزیر قبلی و معاونش اتفاق افتاد؛ وقتی ما اعلام کردیم که تجربه جهانی مقابله با کرونا بهداشت محور و نه درمان محور است، دوستان تاکید داشتند که چون حوزه درمان رها شد، بیماری در کشور توسعه پیدا کرد.

وی اضافه کرد: تقسیم کار نامناسب، تصمیم‌گیری‌های دیرهنگام و بعضاً تصمیم سازی‌های غلط، تجربه دولت دوازدهم عبرتی بود که در این حوزه به اتفاق افتاد. همچنین به هم زدن چرخه لجستیک پدافند زیستی در سه‌ماهه‌ اول و انحصار دارو ماسک و تجهیزات پزشکی در وزارت بهداشت که ساختار لجستیک نداشت، جزو تصمیمات نادرستی بود که در آن زمان گرفته و دنبال شد.

سردار جلالی در ادامه به برنامه‌های سازمان پدافند غیرعامل در زمینه پدافند شهری اشاره کرد و گفت: در این زمینه ۱۰ عنوان برنامه مشترک پدافند شهری شامل طرح نظام‌های عملیات پدافند غیرعامل شهرک‌های صنعتی، تدوین سند راهبردی پدافند شهری با محوریت طرح‌های واکنش اضطراری، تخلیه جمعیت، چندمنظوره‌سازی فضاهای شهری، فرماندهی واحد مدیریت بحران، تجهیز نیروهای عملیات شهر، تقویت الزامات و ملاحظات پدافند غیر عامل در مکان یابی و طراحی شهرک های مسکونی جدید، در دستور کار دارد.

 وی در ادامه بسته دوم را تجهیز نیروهای عملیات شهر برای شهرهای بالا ۵۰۰ هزار نفر جمعیت، انجام مطالعات پدافند شهری در ۵۲ شهر بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت کشور، ساماندهی مراکز پرخطر به بیرون شهر و امن سازی واحدهای باقی مانده داخل شهر، ساماندهی تاسیسات زیر سطحی شهری در قالب تونل های امن انرژی و تاسیسات (در شهر تهران، اصفهان و مشهد)، ساخت بوستان فرهنگی-آموزشی فرهنگی دوستدار پدافند غیرعامل، ایجاد سامانه فرماندهی و کنترل واحد شهری برای مقابله با تهدیدات و شرایط بحران و سازماندهی و تقویت پدافند نوین شهری به منظور مقابله حوادث CBRNE، از دیگر برنامه‌های در دستور کار سازمان پدافند غیرعامل کشور و مدیریت شهری عنوان کرد.

سردار جلالی درباره اقدامات این سازمان در زمینه پدافند پرتویی گفت: برگزاری مانور پرتویی در ۴ استان شمال غربی (آذربایجان غربی، شرقی، اردبیل و گیلان)، استان اصفهان، استان مرکزی، ایجاد و توسعه قرارگاه پدافند پرتویی در ۴ استان، برگزاری آموزش و برگزاری مانور مشترک شیمیایی -هسته ای در استان اصفهان و مرکزی، آموزش عمومی مردم و تخلیه شهرهای مجاور تاسیسات هسته‌ای از جمله اقدامات سازمان پدافند غیرعامل کشور در زمینه پدافند پرتویی است.

سردار جلالی با اشاره به رویکرد دولت سیزدهم به مواضع پدافند غیرعامل خاطرنشان کرد: سازمان پدافند غیرعامل با هدف تقویت به‌روزرسانی و تقویت پدافند غیرعامل در لایه‌های مختلف دستگاه‌های اجرایی بازسازی ساختار دفاع زیستی، تقویت حکمرانی ملی و بومی در فضای سایبری، ساماندهی مراکز پرخطر شهری، آموزش عموم مردم، تقویت تشکل‌های مردم نهاد در توسعه گفتمان پدافند غیرعامل، صیانت از دارایی‌های معنوی و صیانت از داده‌های نوین مانند داده های مکانی ژنتیکی  تهیه طرح و ساختار امنیت غذایی را از جمله اولویت‌های همکاری و هم افزایی با دولت سیزدهم قرار داده است.

رییس سازمان پدافند غیر عامل در ادامه با تشریح برنامه های پدافند غیرعامل با شعار  «پدافند غیرعامل، ایران پایدار» که از هشتم لغایت ۱۴ آبان‌ماه سال جاری برگزار می‌شود، گفت: برنامه‌های هفته نکوداشت پدافند غیرعامل با توجه به پروتکل ها و ضوابط بهداشتی و با استفاده از ظرفیت های لشکری و کشوری در چهار سطح؛ ملی، دستگاهی، استانی و شهری با رویکرد تبیینی و ترویجی برگزار می‌شود.

به گفته وی در ایام نکوداشت پدافند غیرعامل بیش از یک هزار و ۸۰۰ برنامه در قالب همایش، رزمایش، نشست‌های ترویجی، برنامه های فرهنگی و رسانه‌ای با راهبری سازمان پدافند غیرعامل کشور توسط بخش های لشکری و کشوری برگزار می‌شود.

سردار جلالی از جمله مهمترین این برنامه ها را دیدار با مراجع عظام تقلید، همایش ملی پدافند غیرعامل در وزارت کشور، همایش منطقه‌ای پدافند غیرعامل جبهه مقاومت با همکاری وزارت امور خارجه، رزمایش تست پایداری مولدهای اضطراری در وزارت نیرو، همایش ملی شهرداران و روسای شوراهای اسلامی شهر و روستا با همکاری وزارت راه و شهرسازی، برگزاری شورای پدافند غیرعامل استانداری ها و دستگاه‌های اجرایی، رزمایش دانش آموزی با همکاری وزارت آموزش و پرورش، همایش پدافند غیرعامل و رسانه پایدار با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، همایش پدافند غیرعامل در صنایع کشور با همکاری وزارت صمت و برگزاری نمایشگاه صنایع بومی پدافند غیرعامل برشمرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha