حضور اساتید صاحبنظر از ۵ کشور در سمینار آمار فضایی و کاربردهای آن

تهران - ایرنا - چهارمین سمینار تخصصی آمار فضایی و کاربردهای آن با حضور و سخنرانی اساتید صاحبنظر از پنج کشور آمریکا، استرالیا، انگلیس، اسپانیا و کانادا فردا (چهارشنبه) به صورت برخط در تهران گشایش می‌یابد.

مرتضی بسطامی دبیر چهارمین سمینار تخصصی آمار فضایی و کاربردهای آن روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه آموزش ایرنا، اظهار داشت: یکی از اقدامات مهم در راستای توسعه و ارایه دستاوردهای علمی کشور برگزاری نشست‌ها و سمینارهای تخصصی است که به منظور فراهم آوردن فرصتی برای تبادل نظر متخصصان علوم مختلف مرتبط با آمار فضایی و کاربردهای آن، برگزاری سمینار نخصصی آمار فضایی و کاربردهای آن مدنظر قرار گرفت.

وی ادامه داد: در این راستا چهارمین سمینار تخصصی آمار فضایی و کاربردهای آن، پنجم و ششم آبان ۱۴۰۰ به میزبانی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله و با همکاری دانشگاه تربیت مدرس و انجمن آمار ایران و حمایت بیش از ۱۵ دانشگاه و مراکز پژوهشی برگزار می شود.

دبیر چهارمین سمینار تخصصی آمار فضایی و کاربردهای آن خاطرنشان کرد: از تعداد کل ۶۰ مقاله ارسال شده به این سمینار، بعد از داوری، تعداد ۵۱ مقاله برای ارایه در سمینار پذیرفته شد که از این تعداد ۳۵ مقاله به زبان فارسی و ۱۶ مقاله به زبان انگلیسی نگارش شده‌اند. همچنین ۶ سخنرانی کلیدی ارایه می شود.

بسطامی با یادآوری اینکه علاوه بر متخصصان داخلی، اساتید برجسته از کشورهای آمریکا، استرالیا، انگلیس، اسپانیا و کانادا در این سمینار به سخنرانی می کنند، تصریح کرد: مدل بندی ساختار همبستگی و تحلیل داده های فضایی و فضایی - زمانی، طرح های نمونه گیری فضایی و تحلیل داده های بقای فضایی، کاربرد آمار فضایی در علوم و مهندسی زلزله، علوم زمین، زمین آمار و معدن، علوم جغرافیایی، سنجش از دور و علوم فضایی، علوم جوی، هواشناسی، منابع آب و محیط زیست، حوزه سوانح طبیعی، حوادث انسان ساخت، مدیریت ریسک و بحران، حوزه زیر ساخت های شهری و شهرسازی، ترافیک و حمل و نقل، بهداشت و درمان، بیماری های همه گیر، علوم اجتماعی و قضایی، حوزه نفت و گاز و اقتصاد و بیمه از محورهای این سیمنار ۲ روزه است.

وی گفت: با توجه به این که استفاده از ابزارهای به‌ روز آماری در علوم دیگر، نقش مهمی در کاربردی شدن این ابزارها و ارتقای همکاری‌های بین رشته‌ای دارد. یکی از ابزارهای نسبتا جدید و قدرتمند، موضوع آمار فضایی است که با تحلیل داده‌های مکانی و زمانی، به بررسی همبستگی‌های آنها می‌پردازد.

دبیر چهارمین سمینار تخصصی آمار فضایی و کاربردهای آن افزود: با عنایت به همین ویژگی، آمار فضایی می‌تواند در طیف وسیعی از علوم از جمله در علوم و مهندسی زلزله، مهندسی ریسک سوانح طبیعی، مدیریت بحران، علوم جوی و هواشناسی، منابع آب، محیط زیست، زمین شناسی، معدن، برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای، زیرساخت‌های شهری، ترافیک، حمل و نقل، سنجش از دور، بهداشت و درمان، بیماری‌های همه‌گیر، علوم اجتماعی، علوم قضایی، حوزه نفت و گاز، اقتصاد و بیمه کاربردهای گسترده‌ای داشته باشد.

بسطامی با یادآوری اینکه مقالات ارایه شده در این سمینار ۲ روزه قالب نشست های تخصصی و عمومیاست، اظهار داشت: از جمله این نشست ها می توان به نشست های تخصصی آمار فضایی و نشست های کاربرد آمار فضایی در زلزله و زمین شناسی، آب و محیط زیست، بهداشت و پزشکی، علوم اجتماعی و میزگرد زیرساخت اطلاعات مکانی در سرشماری ثبتی مبنا اشاره کرد.

وی ادامه داد: این سمینار فرصتی منحصر به فرد در اختیار دانشگاهیان، متخصصان، سازمان‌های دولتی، بخش خصوصی و سایر نهادهای فعال در حوزه‌های مرتبط قرار می‌دهد تا با ارایه آخرین دستاوردها به تبادل نظر و کاربردی شدن نتایج پژوهش‌های خویش بپردازند.

دبیر چهارمین سمینار تخصصی آمار فضایی و کاربردهای آن  با بیان اینکه  این سمینار به صورت مجازی (وبینار) برگزار می شود، افزود: علاقمندان می توانند برای اطلاعات بیشتر به وبسایت این سمینار به آدرس  http://spatial۴.iiees.ac.ir/fa مراجعه کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha