شرکت مدرنا: تزریق واکسن این شرکت برای کودکان ۶ تا ۱۱ سال موثر است

تهران-ایرنا- شرکت داروسازی مدرنا سه روز پس از گزارش مشابه از رقیب خود فایزر اعلام کرد که دزهای خفیف واکسن کووید-۱۹ این شرکت در کودکان ۶ تا ۱۱ سال بی‌خطر است و موجب فعال شدن واکنش ایمنی قوی می‌شود.

به گزارش روز سه شنبه گروه آموزش ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، مدرنا تاکید کرد که آزمایش واکسن کرونا این شرکت در مراحل پایانی روی کودکان ۶ تا ۱۱ سال نشان می‌ دهد که میزان آنتی بادی تولید شده در این دریافت‌ کنندگان ۱.۵ برابر بیشتر از میزان آنتی‌ بادی مشاهده شده در نوجوانی است که دز کامل این واکسن را دریافت کرده اند.

این شرکت همچنین گفت: این مطالعه شامل بیش از چهار هزار و ۷۰۰ کودک در این محدوده سنی است که برخی از آنها ۲ دز از این واکسن را به فاصله یک ماه دریافت کردند. دزهای تزریقی به این کودکان تقریباً نصف دزهای بزرگسالان بود.

استفان بانسل مدیرعامل شرکت مدرنا هم در بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد: ما از مشخصات ایمنی و بی خطری این واکسن در کودکان ۶ تا زیر ۱۲ سال دلگرم هستیم و خوشحالیم که این مطالعه به نقاط پایانی اولیه ایمنی زایی خود دست یافته است.

وی افزود: عوارض جانبی تزریق واکسن مدرنا مخصوص کودکان مشابه مواردی مانند احساس کوفتگی بدن، سردرد، تب و درد در محل تزریق بود که در بزرگسالان هم مشاهده کرده بودیم.

مدیرعامل شرکت مدرنا با این وجود گستره این تحقیقات در ابعادی نبوده که عوارض جانبی شدید و بسیار نادر مثل تورم در قلب را که پس از تزریق واکسن فایزر و یا مدرنا در تعدادی از مردان جوان روی داده است، تشخیص دهد.

شرکت مدرنا افزود: نتایج این تحقیقات را به زودی به نهادهای مسوول کنترل کیفیت دارو در آمریکا و سایر کشورهای جهان ارایه می دهد، اداره کنترل کیفیت دارو در آمریکا هنوز نظر قطعی خود را در مورد واکسن مدرنا برای گروه سنی ۱۲ تا ۱۷ ساله اعلام نکرده است ولی برخی از کشورهای دیگر جهان آن را تایید کرده‌ اند.

به گزارش ایرنا، شرکت فایزر هفته گذشته اعلام کرد: میزان کارایی واکسن کودکان این شرکت حتی با در نظر گرفتن ضریب بالای شیوع گونه دلتا در پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید- ۱۹، حدود ۹۱ درصد است.

پیش‌ بینی می‌ شود در صورت تایید واکسن فایزر برای کودکان پنج تا ۱۱ ساله از سوی اداره کنترل دارو در آمریکا، واکسینه کردن این گروه سنی از ماه آینده شروع شود.

قرار است کارشناسان مستقل پزشکی که به اداره کنترل کیفیت دارو در آمریکا مشاوره می‌ دهند امروز- سه‌ شنبه - در یک نشست علنی نظر خود را در مورد واکسن فایزر برای کودکان اعلام کنند.

اگر این اداره واکسن فایزر را تایید کند به احتمال فراوان مرکز کنترل بیماری‌ های مسری و عفونی آمریکا حدود یک هفته بعد تجویز آن را توصیه خواهد کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha