۴ آبان ۱۴۰۰،‏ ۹:۴۲
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 84517967
۰ نفر

برچسب‌ها

دیدار وزیر خارجه چین با رئیس دفتر سیاسی گروه طالبان

تهران- ایرنا- وانگ یی عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین طی سفر خود به قطر در دوحه با ملاعبدالغنی برادر رئیس دفتر سیاسی گروه طالبان دیدار کرد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از تلویزیون چین، وانگ یی در این دیدار گفت که چین همواره به حق حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی افغانستان احترام می گذارد و از مردم افغانستان برای تعیین سرنوشت کشور و انتخاب مسیر توسعه خود حمایت می کند.

او گفت: چین هرگز در امور داخلی افغانستان مداخله نمی کند، هرگز به دنبال منافع شخصی و گسترش حوزه نفوذ خود نیست و قاطعانه سیاست دوستانه را در قبال مردم افغانستان اجرا و از تلاش های افغانستان برای بازسازی و احیای ثبات خود حمایت می کند.

وی افزود: چین به مشکلات انسانی کنونی افغانستان بسیار توجه دارد و از ایالات متحده و غرب می خواهد که تحریم ها را لغو کنند، همچنین از همه طرف ها درخواست می کند به شیوه ای منطقی و عملی با طالبان در تماس باشند و به افغانستان برای گام برداشتن در مسیر مطلوب کمک کنند.  

وانگ ادامه داد: چین مایل است تا حد امکان کمک های بشردوستانه خود را در اختیار افغانستان قرار دهد و همراه با جامعه جهانی برای کمک به افغانستان به منظور کاهش مشکلات فعلی و تحقق بازسازی اقتصادی و توسعه مبتکرانه تلاش کند.

وزیر خارجه چین تاکید کرد: "جنبش اسلامی ترکستان شرقی" یک سازمان تروریستی بین المللی ثبت شده در فهرست شورای امنیت سازمان ملل متحد است و تهدید واقعی برای امنیت ملی و تمامیت ارضی چین به شمار می رود و نیز ثبات داخلی و آرامش بلندمدت افغانستان را به خطر می اندازد.

او ادامه داد: ما امیدواریم و معتقدیم که طالبان به طور کامل تماس خود با تمام سازمان های تروریستی مانند "جنبش اسلامی ترکستان شرقی“ را قطع کند و اقدامات موثری را برای سرکوب تروریست ها در پیش بگیرد.  

ملاعبدالغنی برادر،  رئیس دفتر سیاسی گروه طالبان هم ضمن معرفی وضعیت کنونی افغانستان گفت که افغانستان با عبرت گرفتن از تجربیات تاریخی، مسیر توسعه متناسب با شرایط ملی خود را  طی خواهد کرد و اقدامات فراگیر را برای گسترش حضور تمام گروه ها در حکومت ادامه خواهد داد.

او گفت: طالبان مایل به افزایش تلاش ها برای حفاظت از حقوق و منافع زنان و کودکان است و آنان را از حق تحصیل و کار محروم نخواهد کرد. امیدواریم که چین و جامعه جهانی کمک های خود به افغانستان را افزایش دهند و  در غلبه بر بحران انسانی و بازگشت به مسیر درست توسعه به افغانستان کمک کنند.

برادر تاکید کرد که چین همسایه مهم افغانستان است و از احترام و دوستی چین با مردم افغانستان در روزهای سخت تشکر می کنیم. دوستی با چین، انتخاب قطعی طالبان است و امیدواریم که همکاری با چین در زمینه های مختلف تقویت شود.

این مقام طالبان افزود: طالبان به نگرانی‌های امنیتی چین اهمیت زیادی می‌دهد و قاطعانه به تعهدات خود عمل می‌کند و هرگز به هیچ‌ فرد یا نیرویی اجازه نمی‌دهد از خاک افغانستان برای آسیب رساندن به چین استفاده کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha