روسیه خواستار امضای پیمان ثبات راهبردی با آمریکا شد

مسکو - ایرنا - آناتولی آنتونف سفیر روسیه در واشنگتن خواستار عقد موافقت نامه با آمریکا در عرصه ثبات راهبردی (کنترل موشک و تسلیحات هسته ای) شد.

به گزارش ایرنا، آنتونف در سخنانی در نشست شورای بین المللی مطالعات مسائل عدم انتشار در پژوهشگاه «میدل بری» آمریکا که روز سه شنبه در خبرگزاری ریانووستی منتشر شد، گفت: مسکو مصمم به عقد موافقت نامه الزام آور با واشنگتن در عرصه ثبات راهبردی است.

به گفته سفیر روسیه، نباید اجازه داد وضعیتی بروز کند که دو کشور (روسیه و آمریکا) پس از پایان دوره اعتبار توافقنامه کاهش تسلیحات راهبردی، بدون ساز و کار برای کنترل تسلیحات بمانند. 

وی افزود: همانند دهه های گذشته، ما مصمم به توافق برای عقد موافقت نامه الزام آور در عرصه ثبات راهبردی هستیم اما امکان توافق در فرمت های دیگر را نیز رد نمی کنیم. 

 سفیر روسیه در واشنگتن، گفت و گوهای بین روسیه و آمریکا در عرصه ثبات راهبردی را عالی توصیف و خاطرنشان کرد که گفت و گوها در مسیر درست پیش می رود و حرفه ای و بطور مشروح صورت می گیرد. 

وی همچنین خاطرنشان کرد که شرط اولیه برای گفت و گو با آمریکا درباره تسلیحات هسته ای غیرراهبردی، خارج سازی این نوع تسلیحات از کشورهای اروپایی است. 

ثبات راهبردی مهم ترین عرصه اختلافات روسیه و آمریکا است. 

 دومین دور مذاکرات روسیه و آمریکا به عنوان دو قدرت اتمی جهان، درباره «ثبات راهبردی»، هشتم مهر پشت درهای بسته و در دفتر نمایندگی روسیه در سازمان ملل مستقر در ژنو صورت گرفت و اخبار آن به بیرون درز پیدا نکرد. این رایزنی‌ها برای بررسی مسائل ثبات راهبردی شامل موشکی و هسته‌ای و کنترل تسلیحات در این عرصه‌ها در سطح بین‌المللی برگزار شد.

 هیات روس به ریاست «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه و هیات آمریکایی هم به ریاست «وندی شرمن» معاون وزیر امور خارجه این کشور تشکیل جلسه دادند و بعد از سه ساعت این مذاکرات به پایان رسید؛ جلسه ای که به گفته ریابکوف دامنه اختلافات در آن زیاد بود.

به گفته سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته ای و موشکی روسیه، مسکو و واشنگتن هنوز اختلافات زیادی در زمینه ثبات راهبردی دارند.

وی می گوید: اگر چه در این مذاکرات درخصوص برخی تسلیحات و مسائل با طرف آمریکایی پیشرفت حاصل و ما در مورد ایجاد دو گروه کاری در عرصه ثبات راهبردی توافق کردیم اما مشکلات و اختلافات بین دو طرف فراوان است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha