۱۵۰ برنامه به مناسبت هفته پدافند غیرعامل در قزوین اجرا می‌شود

قزوین -ایرنا- مدیر کل پدافند غیرعامل استانداری قزوین گفت:در هفته پدافتد غیرعامل امسال ۱۵۰ برنامه با همکاری دستگاه‌های مختلف اجرایی در استان اجرا می‌شود.

به گزارش ایرنا، سید جمال حسینی روز سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه افزود: از هشتم تا ۱۴ آبان ماه به عنوان هفته پدافند غیرعامل نام گذاری شده و در این هفته تلاش می کنیم اقدامات پدافندی دستگاه ها را ارزیابی و بررسی کنیم.

وی گفت:۱۱ کارگروه ذیل شورای پدافند غیرعامل استان تعریف شده و در هر کارگروه پنج تا هفت دستگاه براساس وظایف تعیین شده حضور دارند و در برنامه ریزی های مربوط به این حوزه موضوعات خود را لحاظ و بررسی و پیگیری می کنند.

این مسوول با بیان اینکه پایداری استان در تمامی زمینه ها مقابل تهدیدات احتمالی از اهداف پدافند غیرعامل است، افزود: طرح جامع پدافند استان در سال ۹۹ از سوی پدافند غیرعامل کشور مصوب و به استان و دستگاه ها ابلاغ شده است و ۱۱ کارگروه یاد شده بر اساس این طرح حرکت می کنند و نظارت بر آنها برعهده پدافند غیرعامل استان است.

وی افزود: در این طرح جامع، موضوعات زیستی و بیوتروریستی و آسیب های احتمالی پیش بینی و برنامه ریزی شده است آن چنانکه بعد از علنی شدن شیوع کرونا در کشور در دوم اسفندماه، کارگروه زیستی استان به موضوع بیماری کرونا، تهدیدات و موانع و آسیب ها پرداخت.

این مسوول همچنین گفت: کمیته پایش در پدافند غیرعامل، ارزیابی عملکرد دستگاه ها در زمینه مقابله با کرونا را برعهده دارند و نظارت مستمر از ادارات و اصناف را انجام می دهند و نتایج آن در ستاد کرونای استان بررسی می شود.

وی با اشاره به برنامه های هفته پدافند غیرعامل امسال، گفت: ۸۰ دوره آموزشی حضوری و نیمه حضوری، ۴۰ مورد رزمایش میدانی، ۳۰ مورد همایش حضوری و غیر حضوری، هزار مورد تبلیعات محیطی و ارسال ۱۱۰ هزار پیامک در این هفته پیش بینی شده است.

حسینی گفت: از آنجا که قزوین استانی صنعتی به شمار می رود در دستگاه های متولی این حوزه اقدامات خوبی در حوزه پدافند غیرعامل انجام شده و به فراخور اقدامات ارزیابی از آنها صورت می گیرد.
وی با اشاره به برگزاری یک رزمایش شاخص در این هفته، گفت: روز و ساعت این رزمایش برای دستگاه ها مشخص نیست و سناریوی آن به گونه ای طراحی شده که کاملا طبیعی باشد تا میزان آمادگی دستگاه ها بررسی و سنجش شود.

حسینی با اشاره به اجرای طرح جامع پدافند استان به صورت منسجم و یکجا، در پایان افزود: نگاه دشمن محوری در موضوعات پدافندی قریب الوقوع است و پیشگیری ها، برنامه ریزی ها و دفع آسیب ها بر اساس ظرفیت منابع انسانی و ذخایر و منابع صورت می گیرد.

هفته نکوداشت پدافند غیرعامل سال ۱۴۰۰ با شعار پدافند غیرعامل، ایران پایدار از هشتم تا چهاردهم آبان ماه سال جاری برگزار می‌شود.

پدافند غیرعامل به اقدامات دفاعی غیرمسلحانه در جهت دفع و افزایش بازدارندگی تهدیدات دشمنان در راستای صیانت از جان افراد و همچنین حفاظت از منابع و زیرساخت ها گفته می شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha